#bezIzuzetka
Djeca poručuju političarima: Ne zanemarujte naše potrebe!
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Organizacije članice Radne grupe za zaštitu djece - World Vision BiH, Save the Children i Hope and Homes for Children - te članice Mreže Snažniji glas za djecu zajednički organiziraju debatu:
''Čujte i moj glas'', tijekom koje će djeca od političara, potencijalnih nositelja vlasti nakon izbora u listopadu 2018. tražiti odgovore na pitanja koja ih se tiču, problemima u školi, porodici i zajednici u kojoj žive. Debata će se održati 02. listopada u 13 sati u Centru za djecu i omladinu, Kemala Kapetanovića 17, u Sarajevu.
Organizacije članice Radne grupe za zaštitu djece, World Vision BiH, Save the Children i Hope and Homes for children i članice Mreže Snažniji glas za djecu su u toku 2018. godine podržale su djecu različitih uzrasta iz cijele Bosne i Hercegovine u pripremi poruka za predstavnike/ce političkih stranaka i koalicija koje se kandidiraju na predstojećim izborima. Poruke su zasnovane na prioritetima koje su sama djeca prepoznala kao važne u sredinama u kojim žive, te o kojima žele razgovarati soobno sa predstavnicima stranaka, priopćeno je iz Save the Childrena.
Poruke djece su zajednički predstavljene u Dječijem manifestu: Ne zanemarujte naše potrebe!
Analizom 200 pisama djece koja žive u Banovićima, Banja Luci, Bihaću, Brčkom, Istočnom Sarajevu, Kalesiji, Kladnju, Mostaru, Palama, Sarajevu, Tuzli, i Zenici, odgovori su podijeljeni u četiri kategorije – Dom i porodica, Škola, Zajednica i Okoliš.
U BiH živi 1.243.923 djece, od kojih 178.000 živi u siromaštvu. Jedna četvrtina stanovnika naše zemlje su djeca, koja nemaju pravo glasa na izborima. Djeca su svoje povjerenje dala roditeljima, starateljima, nastavnicima i drugim odraslim osobama, očekujući od njih da donesu najbolje odluke za zajednicu.
Djeca žive posljedice naših odluka i naša je odgovornost djeci pružiti sigurno i zdravo okruženje, u kojem će odrastati sretno, sa mogućnostima za ispunjenje vlastitih potencijala. Jesmo li opravdali povjerenje jedne četvrtine stanovnika naše zemlje i donijeli dobre odluke kada je u pitanju okruženje u kojem djeca odrastaju?