EU

Do kraja godine ništa: Hoće li BiH prepisati lekcije pregovaranja od Hrvatske?

Šef Delegacije EU u BiH naveo je kako je od ožujka ove godine, kada je BiH dobila zeleno svjetlo, protraćeno jako puno vremena.
Vijesti / Politika | 16. 12. 2024. u 12:56 J. Pervan |Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Šef Delegacije EU u Bosni i Hercegovini Luigi Soreca kazao je u intervjuu za Srnu kako je malo vjerojatno da će pregovarački okvir biti usvojen do kraja godine.

Naveo je kako bi ožujak mogao biti realna opcija, ako bh. političari prestanu gubiti vrijeme.

Ime 

Naime, Bosna i Hercegovina osim reformskih zakona treba imenovati i glavnog pregovarača Bosne i Hercegovine s Europskom unijom.

"Oni će morati biti u stanju predstavljati zemlju kao cjelinu i govoriti jednim glasom. Također im je potrebno osnovno poznavanje i razumijevanje procesa pristupanja EU. Čuli smo da vladajuća koalicija napreduje po ovom pitanju i pozivamo ih da ubrzaju imenovanja", istaknuo je Soreca.

Podsjetimo, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara Staša Košarac zahtijevali su da glavni pregovarač s EU mora biti Srbin iz Republike Srpske.

Zahtjev su objasnili time da je Hrvatica na čelu Vijeća ministara BiH, a ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković po nacionalnosti Bošnjak te da "ne pristaju ni na kakve modifikacije".

Postojao je i prijedlog da BiH imenuje tri glavna pregovarača iz tri naroda koji će se rotirati na mjestu predsjedavajućeg, po uzoru na tročlano Predsjedništvo BiH.

Nakon sastanka koalicije u Banjoj Luci Dodik je potvrdio kako je dogovoreno da će glavni pregovarač s Europskom unijom biti netko iz reda srpskog naroda.

Protraćeno vrijeme

Šef Delegacije EU u BiH naveo je kako je od ožujka ove godine, kada je BiH dobila zeleno svjetlo, protraćeno jako puno vremena.

Da bi BiH o procesu pregovora mogla i trebala učiti kroz iskustvo susjeda, potvrdila je načelnica Sektora u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Dubravka Kobaš Lučić.

Ona je održala predavanje grupi novinara iz BiH, među kojima je bio i Bljesak.info, prilikom studijske posjete Hrvatskoj.

Grupa novinara iz BiH je u organizaciji Direkcije za europske integracije BiH i Ministarstva za vanjske i europske poslove Hrvatske učila o iskustvima Hrvatske u pregovorima s Europskom unijom. 

Tom prilikom Dubravka Kobaš Lučić kazala je kako BiH ima odličan politički trenutak koji valja iskoristiti.

"Mislim da je politički trenutak sada, u odnosu na prije godinu ili dvije, puno bolji. Na neki način je ruska agresija na Ukrajinu potaknula EU da promisli svoju politiku proširenja i svoju vanjsku politiku na novi način te se dodatno otvori procesu proširenja", navela je Kobaš Lučić.

Foto: DEI / Načelnica Sektora u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Dubravka Kobaš Lučić

Dodala je kako nije slučajno da je baš ove godine donesena odluka za BiH o početku pregovora, kao ni da je Ukrajina ušla u proces pregovora te da i Srbija i Crna Gora ostvaruju napredak u pregovorima.

"Geopolitički trenutak je potaknuo EU da ponovno osmisli način na koji se može proširiti i obuhvatiti cijeli europski kontinent u cilju zajedničke stabilnosti, sigurnosti i zajedničkog prosperiteta", naglasila je.

Jedan pregovarač ili više njih? 

Kada je riječ o izboru pregovarača, Kobaš Lučić potvrdila je kako je Hrvatska tijekom cijelog procesa pregovora imala jednog pregovarača i dva zamjenika.

"Mi smo imali izvrsnog glavnog pregovarača i on je sigurno ključ našeg uspjeha, ali svaka država treba odabrati svoj model. Ono što je bitno u tom modelu, je li jedan ili ih je više to ćete vi najbolje znati, je da imate iznimnu posvećenost te da svi žele istinski ulazak u Europsku uniju i budu spremni se reformirati zbog tog ulaska. Bitno je da imate jasnu strukturu, tu vam uvijek mi možemo pomoći oko naših iskustava, jasnu strukturu pregovora, inkluzivnost tj. uključivanje stručnjaka i da imate jasne procese odlučivanja unutar tog sustava", naglasila je Kobaš Lučić.

Kazala je kako je iskustvo svake države drukčije te da je pitanje tko će biti pregovarač i hoće li ih biti više individualno za svaku državu.

"Neke države koje sada pregovaraju su svoje glavne pregovarače već promijenile i to ne mora biti niti vrlina niti mana. Važno je da je tu prisutna potpuna predanost i iskrenost", pojasnila je Kobaš Lučić.

Foto: DEI / Novinari iz BiH na predavanju 

Maraton, a ne sprint 

Navela je kako je Hrvatska tijekom pregovora doživjela potpunu transformaciju društva. Na raspolaganju su tijekom deset godina imali na raspolaganju 25 milijardi eura.

Istaknula je kako su koristi od ulaska mnogobrojne, a ponajviše jer ste "dio kluba najrazvijenijih i najviših vrijednosti te imate prilike odlučivati o politikama i propisima koji utječu na pola milijarde ljudi".

Kobaš Lučić je naglasila kako je proces pregovora bio iznimno težak i za Hrvatsku te je navela tri najveća izazova, a to su: pravosuđe, tržišno natjecanje i rekonstruiranje velikih kompanija u poteškoćama (brodogradilišta i željezare) te zaštita okoliša.

Kada je riječ o tempu kojim BiH ide tim procesom navela je kako je Hrvatska velika podrška BiH.

"Možda vam se koraci nekada čine spori, ali korak da je EU otvorila pregovore s BiH odlukom u ožujku je veliki korak. Za sljedeći korak morate provesti reforme koje nisu nedostižne i mi iskreno vjerujemo da će sljedeći korak uslijediti brzo. Pregovori nisu proces koji se odvija preko noći, neke države idu brže, nekada sporije", navela je Kobaš Lučić.

Potvrdila je kako je i Hrvatska često bila nezadovoljna svojom brzinom u pregovorima, ali je došla do cilja.

"Taj proces svakako nije sprint nego maraton", optimistično je kazala Kobaš Lučić.

Mukotrpan je to proces koji vrijedi istrpjeti. Prema njezinim riječima, politički položaj Hrvatske prije ulaska u EU i danas je neusporediv. BiH se može samo nadati da ju čeka ista sudbina.

Kopirati
Drag cursor here to close