Veličanje Ratka Mladića

Dodik: Studentice su izložene javnom progonu, mogu studirati u RS-u

Milorad Dodik reagirao je na reakcije javnosti prema studenticama koje su na društvenim mrežama veličale Ratka Mladića.
Vijesti / Politika | 13. 07. 2023. u 18:51 R.I. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Ovih dana svjedoci smo orgijanja s ratnim muslimanskim zastavama s kojima su došli u Republiku Srpsku, čije su institucije učinile sve da ove provokacije prođu bez incidenata. Istovremeno, u Sarajevu se pokazuje javna netolerancija prema dvjema djevojkama koje su iznijele svoje mišljenje, što pokazuje da ovaj grad nije multietičan, već se takvim samo lažno prikazuje'', napisao je Milorad Dodik na svom Twitter profilu.

Studentice su na svojim profilima društvenih mreža veličale Ratka Mladića,  osuđenog pred Haškim sudom za genocid, nakon čega su mediji i društvene mreže 'prokuhali'.

MUP KS kako je u javnosti poznato, formirao je predmet protiv Slađane Todić studentice sarajevskog Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, a sa slučajem je upoznato i Tužiteljstvo BiH. Kolege studenti su danas održali prosvjede tražeći da se njihova kolegica isključi sa studija. 

''Studentice koje su izložene javnom progonu, ukoliko žele, mogu nastaviti studije na nekom od fakulteta u Republici Srpskoj, a ja ću im u tome pomoći'', napisao je Dodik na svom profilu.

Slađana Todić 11. srpnja na svom Instagram profilu objavila je fotografije koje kruže društvenim mrežama, a na njima pokazuje tri prsta, te je objavljena i prepiska u kojoj je napisala ''Neka smo vas pobili. Odj**i''.

Ranije je reagirao i Studentski Parlament Univerziteta u Sarajevu (SPUS), naglasivši, između ostalog, da će njihovi predstavnici u tijelima i organima Univerziteta tražiti hitno sankcioniranje, te izmjenu pravilnika kojima bi se za ovakva ponašanja izricale najstrožije kazne.

Iz SPUS-a su istaknuli da ovog puta neće dozvoliti da šovinizam i fašizam ostanu zataškani, te da bi se na fakultetima društvenog smjera predmet o poznavanju genocida trebao uvesti kao redovan.

Predsjednik SPUS-a Fauk Dević rekao je da je jedina adekvatna sankcija studenticama isključenje sa studija. Priopćenje za javnost izdao je i Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, u kojem stoji kako je dekan već poduzeo aktivnosti iz svoje nadležnosti ka utvrđivanju činjeničnog stanja.

Na području Bosne i Hercegovine od 28. srpnja 2021. godine zakonskim odredbama zabranjeno je negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca. U Službenom listu Bosne i Hercegovine 27. srpnja je objavljena odluka tadašnjeg visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka, o izmjenama Krivičnog zakona BiH kojima se zabranjuje negiranje genocida i drugih ratnih zločina te veličanje ratnih zločinaca. 

Kopirati
Drag cursor here to close