Zakon o Ustavnom sudu
Dom naroda BiH - Đonlagić i Smajić napustili sjednicu: ''Ovo je skandal''
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zaključak Kluba Bošnjaka kojim se traži da se Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH smatra povučenim, nije izglasan. Nakon toga, izaslanici iz Kluba Bošnjaka Dženan Đonlagić (DF) i Džemal Smajić (SBiH) napustili su sjednicu kazavši kako je ovo skandal i presedan te da ne žele da sudjeluju u glasanju o "neustavnom" prijedlogu zakona. Ostali članovi Kluba Bošnjaka su ostali na sjednici, prenosi N1.
Čović stavio u proceduru neustavni zakon
''Želim da obavijestim javnost u BiH da sam upravo napustio sjednicu Doma naroda zato što je predsjedatelj Dragan Čović u proceduru stavio neustavni zakon o Ustavnom sudu BiH iako je izaslanik Želimir Nešković prije 14 dana pismenim putem obavijestio Kolegij da ga povlači iz parlamentarne procedure. Potpuno su ignorirali taj zahtjev. Dogodilo se ponovo djelovanje osovine SNSD-HDZ. Dragan Čović nije ispoštova to i ponovo je Klub bošnjačkog naroda preglasan na zaključku. Glasanje je obavljeno, zaključak nije prošao i sada se događa neustavni čin u Domu naroda'' rekao je Đonlagić.
Poručio je kako ne želi da ''sudjeluje u nečemu što je neustavno i potpuni paradoks''. Naveo je kako je ista stavr bila u Zastupničkom domu PSBiH kada je Predrag Kožul predložio Prijedlog zakona o financiranju institucija BiH kojim se trebalo omogućiti ''crnolistašima da plaću primaju na ruke''. Reagiralo je Veleposlanstvo SAD i zastupnik Kožul je obavijestio Zastupnički dom da povlači svoj Prijedlog zakona.
Skandal
''Na prvoj sjednici on je i skinut s dnevnog reda. Danas se dogodio presedan da je uskraćeno pravo izaslaniku da se skine s dnevnog reda Prijedlog zakona koji je on pismenim putem kazao da povlači'', dodao je Džonlagić.
Izaslanici nisu dali podršku da se razmatra Prijedlog ovog zakona ni po hitnom ni po skraćenom postupku, što znači da ide u redovnu proceduru. Đonlagić ističe kako to znači da ovaj Prijedlog zakon i dalje ''parlamentarno živi''.
''Ovo je potpuni skandal'', naveo je.
Sjednicu je napustio i Džemal Smajić koji je kazao da Safet Softić, Kemal Ademović i Šefik Džaferović imaju drugačije mišljenje i ostali su na sjednici, pozivajući se na ''dogovor sa HDZ-om''.
''Ovo je ozbiljna pokušaj rušenja ustavno-pravnog poretka države BiH i opasna avantura. Ne znam koliko su izaslanici svjesni toga. To nije zapamaćeno da se događa u demokracijama širom svijeta, to može samo u ovdje u BiH i Domu naroda'', rekao je Smajić.