Prebacivanje loptice
Državno tužiteljstvo bez komentara o zahtjevima za izuzeće Tadić iz odlučivanja
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine nije odgovorilo na upit Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) za komentar niti se glavna državna tužiteljica Gordana Tadić oglasila nakon navoda u medijima da se zahtjev za odluku o njenom izuzeću iz jednog predmeta ne rješava dovoljno brzo.
Portal Istraga.ba je u srijedu, 18. kolovoza, objavio tekst u kojem se navodi da je državna tužiteljica Ivana Petković tražila izuzeće glavne tužiteljice Gordane Tadić iz odlučivanja u predmetu koji se odnosi na disciplinskog tužitelja.
Ovaj portal je naveo da je tužitelj Oleg Čavka podnio prijavu protiv disciplinskog tužitelja Mirze Hadžiomerovića. Taj je predmet dat u rad tužiteljici Petković koja je donijela odluku o neprovođenju istrage. Tužitelj Čavka je potvrdio za BIRN BiH da se žalio na tu odluku. Prema pisanju Istrage, glavna državna tužiteljica je usvojila žalbu i naložila Petković da otvori predmet protiv disciplinskog tužitelja.
Tužiteljica Petković je prema navodima teksta tražila izuzeće Tadić od daljeg odlučivanja u predmetu zbog disciplinskog postupka koji se protiv nje vodi, a u kome sudjeluje Hadžiomerović. Za to je, kako navodi Istraga, sada potrebno održavanje tužiteljskog kolegija koji Tadić još uvijek nije zakazala.
Tužiteljica Petković nije željela komentirati navode teksta, dodavši da se interne stvari Tužiteljstva trebaju rješavati na kolegiju tužitelja.
“Ne bih imala nikakav komentar. Ne bih ni potvrdila ni negirala navode teksta”, kaže Petković za BIRN BiH.
Iz Tužiteljstva nisu odgovarali na više upita BIRN-a BiH upućenih Uredu za odnose sa javnošću te glavnoj državnoj tužiteljici.
Zatvorenost Tužiteljstva BiH u ovakvim prilikama dodatno urušava integritet ove institucije, smatra odvjetnica Tatjana Savić. Ona kaže da su otvorenost i transparentnost preduvjeti za povjerenje javnosti u pravosuđe i da je ovo dvoje nemoguće razdvojiti. Netransparentnost i izostanak informacija daju u javnosti percepciju da se nešto skriva te potiču sumnje u sam rad pravosuđa, dodaje ona.
“Po mom mišljenju takav rad je nedopustiv zato što je zaista osnovni preduslov za povjerenje u pravosuđe transparentnost. Nije nitko ni potvrdio jesu li tačni ili nisu tačni natpisi. Ako su točni, onda su dužni da nešto priopće. Da kažu da postoji zahtjev za izuzeće ili ne postoji. Po mom mišljenju je to neophodno”, navodi Savić.
Tužitelj Čavka kaže za BIRN BiH da je 28. siječnja 2020. godine podnio prijavu protiv disciplinskog tužitelja Hadžiomerovića zbog zloupotrebe položaja i ometanja istrage od strane disciplinskog tužitelja u vezi sa direktorom Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmana Mehmedagića.
Čavka navodi da je 24. rujna 2020. godine prijava odbijena, a da je on 5. listopada uložio žalbu.
“Meni je Ivana Petković dostavila odluku o nesprovođenju istrage sa uputom da u roku od osam dana mogu uložiti pritužbu glavnom tužitelju. To tako zakon propisuje. I ja sam prije mjesec dana obaviješten da je moja pritužba uvažena”, pojašnjava Čavka za BIRN BiH.
Portal Istraga problematizira vrijeme donošenja odluke o prihvatanju žalbe, navodeći kako je Tadić to uradila tek nakon što je donesena odluka Prvostupanjske disciplinske komisije o njenom razjašnjenju sa pozicije glavne državne tužiteljice. Istraga u svom tekstu također problematizira da sastanak kolegija zbog zahtjeva za njeno izuzeće od tada nije sazvan.
Informaciju da je protiv njega podnesena prijava Hadžiomerović kaže da je pročitao u medijima, dodavši da nema nikakvih informacija o postupanjima Tužiteljstva BiH te da ne bi bilo korektno komentirati rad ove institucije.
“Pročitao sam da je donesena naredba o nesprovođenju istrage i u ovom slučaju se ne obavještava prijavljena osoba. Imate samo obavezu da obavijestite osumnjičenog ukoliko je pokrenuta istraga. Ovdje je, prema navodima medija, donesena naredba o sprovođenju istrage i prijavljeni se ne obavještava”, pojašnjava Hadžiomerović za BIRN BiH.
Iz UDT-a su odgovorili da ne mogu komentirati postupanje u tužiteljskim predmetima, dodavši da na osnovu medijskih navoda nije formiran predmet po službenoj dužnosti.
Odvjetnica Savić kaže da, u većini tužiteljstva, iako zakon proklamuje nezavisnost svakog tužitelja pojedinačno, postupajući tužitelj ne može donijeti naredbu o nesprovođenju istrage, a da to ne odobri glavni tužitelj.
“Koliko ja znam, takva je situacija i u Tužiteljstvu BiH. Sumnjam da je postupajuća tužiteljica donijela naredbu o neprovođenju istrage, a da donošenje takve odluke nije odobrila glavna tužiteljica. I onda dolazimo do takvog apsurda da poslije toga neko izjavi prigovor na tu odluku i onda ona (glavna tužiteljica) odlučuje o takvom prigovoru”, pojašnjava Savić.