Izborni zakon
Dvojac za (spas) BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Uz posebnog izaslanika State Departmenta za zapadni Balkan Matthewa Palmera u BiH stići će i Angelina Eichhorst, nizozemska diplomatkinja koja u službi za vanjske poslove EU (EEAS) obnaša dužnost direktorice za Europu i središnju Aziju, potvrdio je predsjednik SDA Bakir Izetbegović za FTV.
Ustav i izborni zakon
"Njih dvoje će zajedno raditi na stabilizaciji prilika u BiH, na provedbi presuda Europskog suda za ljudska prava, dakle na izmjenama ustava i izbornog zakona", ustvrdio je Izetbegović.
Naime, visoki dužnosnici američke administracije i Europske unije zaduženi za zapadni Balkan dolaze ovog vikenda u BiH kako bi pokušali deblokirati pregovore o izmjenama izbornog zakona.
Ranije je najavljeno kako su od subote planirani odvojeni Palmerovi susreti s ključnim političarima u BiH dok bi u ponedjeljak trebao uslijediti sastanak s članovima parlamentarne radne skupine zadužene za izradu prijedloga izmjena izbornog zakona.
Unutar te skupine koju čine predstavnici svih vladajućih te nekih oporbenih stranaka zastupljenih u državnom parlamentu do sada nije bilo nikakvog napretka u pregovorima o izmjenama izbornog zakona unatoč najavama i očekivanjima, posebice iz HDZ BiH da se to goruće pitanje riješi do sredine lipnja.
Nema nikakvih rezultata
Predsjedateljica radne skupine Alma Čolo (SDA) potvrdila je uoči Palmerova dolaska u Sarajevo kako "nema apsolutno nikakvih rezultata".
"Očekujemo velike kritike", kazala je Čolo komentirajući najavu nove diplomatske ofenzive SAD i EU.
Za čelnog čovjeka njezine stranke najvažnija je ipak činjenica da SAD i EU nastavljaju koordinirano djelovati u nastojanjima da se stvari u BiH pomaknu s mrtve točke.
Izetbegović je podsjetio kako je to do sada bilo vidljivo kroz zajedničke nastupe veleposlanika SAD i EU u BiH Erica Nelsona i Johanna Sattlera iako ni to u konačnici ne mijenja situaciju u kojoj se dogovor odnosno rješenje i u Washingtonu i u Bruxellesu očekuje od političara u BiH.
Takva je i procjena predsjednika HDZ BiH Dragana Čovića koji je uoči dolaska visokih američkih i europskih diplomata kazao kako su u njegovoj stranci kazali što su imali i sada očekuju da se usvoje rješenja koja bi uz minimalne izmjene ustava osigurala da konstitutivni narodi imaju legitimne predstavnike u Predsjedništvu BiH i domovima naroda parlamenata države i entiteta.
Po(d)vlačenje crte
"Vrijeme je da se podvuče crta", kazao je Čović.
Izetbegović je ipak upozorio kako zapravo još ništa nije riješeno odnosno kako nije izlaz u tome da se dogovore samo on i Čović jer suglasnost za konačna rješenja moraju dati i druge parlamentarne stranke s obzirom na činjenicu da se ustav može mijenjati samo uz potporu dvije trećine zastupnika.
"Da Izetbegović i Čović osmisle najbolji model on bi bio sahranjen od ostalih političara u BiH ako oni nisu u njemu sudjelovali. A ovo dokle smo došli ja i Čović je daleko od najboljeg, daleko od rješenja", kazao je čelnik SDA koji i dalje traži da HDZ BiH pristane na reduciranje uloge parlamentarnih domova naroda. Ti bi domovi, po Izetbegovićevu prijedlogu, trebali prestati biti zakonodavna tijela a bili bi zaduženi samo za zaštitu vitalnih nacionalnih interesa.
"Mislim da bez toga neće ići i da je toga svjestan i HDZ i da će u tom smjeru ići i pozitivni pritisak prijatelja iz Europe i Amerike", zaključio je Izetbegović.