Jedno, te isto
Džaferović o Izbornom zakonu: Nitko na nas ne može izvršiti pritisak
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Bosna i Hercegovina treba upravljati migrantskom krizom, a ne migrantska kriza nama'', kaže predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović za BHRT.
Ključni problem u upravljanju institucija BiH ovom krizom Džaferović vidi u nepostojanju dogovora unutar BiH o zaštiti istočne granice i ravnomjernom raspoređivanju migranta na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine.
Pročitajte još
''Nemamo suglasnosti. Dodik bježi od toga, Čović bježi od toga'', kaže Džaferović.
Policija Republike Srpske i pojedine firme, koje organizirano prebacuju migrante od istočne granice BiH prema Unsko-sanskom kantonu, izlažu se, kaže Džaferović, krivičnoj odgovornosti.
''Svatko onaj tko bez odluke državnih institucija sudjeluje u bilo kakvoj aktivnosti prevoženja migranata iz jednog u drugi dio Bosne i Hercegovine, izlaže se opasnosti da počini teško krivično djelo. To se ne smije raditi. Entitetske institucije nisu nadležne. To što radi policija RS, to je protuzakonito i izlaže sebe krivičnoj odgovornosti'', ocjenjuje Džaferović.
Inicijativa o ukidanju trgovinskih barijera na Zapadnom Balkanu, nazvana ''Mali Schengen'', službeno nije ponuđena Bosni Hercegovini, kaže Džaferović, napominjući da je bh. institucije trebaju dobro proučiti prije donošenja konačne odluke.
''Mislim da je Europska unija veoma zagrijana za ovu vrstu suradnje u regiji Zapadnog Balkana. Mislim da to ne može zamijeniti naš europski put i da inicijativa, bilo kakva da bude, ne može imati bilo kakav institucionalni ili politički karakter. Kada sve to isključimo i kada budemo sigurni u sve to, naravno da ćemo pristupiti tome'', smatra Džaferović.
Prijem Milorada Dodika, kao lidera srpskog naroda, kod predsjednika i premijera Republike Hrvatske u Zagrebu, predsjedavajući Predsjedništva BiH ocjenjuje kao postupak kojim Hrvatska proizvodi nova otvorena pitanja s BiH.
''To nije dobro. Nije dobro ni za Republiku Hrvatsku nije dobro ni za Bosnu i Hercegovinu. Zašto su to uradili, šta je motiv mogli smo da čujemo iz nekih njihovih izjava, ako pažljivo analiziramo. Mogli smo da čujemo od gospodina Granića (Mate Granić, bivši ministar vanjskih poslova RH op.a.) koji je savjetnik u uredu premijera Andreja Plenkovića, da će sada Hrvatska poduzeti ofanzivu, diplomatsku ofanzivu u EU kako bi se riješio izborni zakon u BiH. Pogrešno, tako se ne ide. Nitko na nas ne može izvršiti nikakav pritisak da uradimo nešto što bi bilo protiv Ustava BiH i što bi bilo protiv odluka Europskog suda za ljudska prava. Adresa je Sarajevo. Evo, ovdje, ova zgrada. Mi treba da razgovaramo i moraju se poštovati institucije i naći ćemo rješenje. Ja očekujem da prijatelji, ja ih još uvijek smatram prijateljima iz Republike Hrvatske, ovo shvate i da konačno krenemo ovim putem'', tvrdi Džaferović.