Obraćanje u Ateni
Džaferović: Prijetnje secesijom neće proći
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović obratio se danas na Delfi ekonomskom forumu u Ateni za koji je kazao da je vrlo važna svjetska platforma na kojem se formiraju nove svjetske politike u smislu svih političkih, sigurnosnih i ekonomskih izazova.
Razmjena mišljenja uz relevantne sudionike tog skupa, dodaje Džaferović, daje nadu da će suvremeni svijet osmisliti način kako odgovoriti na izazove na najbolji mogući način.
U obraćanju na forumu osvrnuo se na aktualne svjetske probleme te globalna kretanja proteklih godina, kao i rusku agresiju na Ukrajinu, ali je ukazao i na situaciju u BiH te na opasnosti od prelijevanja situacije iz Ukrajine zbog ruskog utjecaja na zapadnom Balkanu.
''Nadam se da tog scenarija neće doći, ali ako postoji i najmanja vjerojatnoća i strah od takvog nečega o tome moramo govoriti na svim mogućim mjestima. Za nas u BiH jedino rješenje je poštovanje Daytonskog mirovnog sporazuma i 27 godina postignutih reformi te put ka EU i NATO-u ''- podvukao je.
Ponovio je da svaki pokušaj urušavanja tih reformi i prijetnje secesijom jednostavno neće proći, one mogu samo ugroziti mir i stabilnost, a isto važi i za svaki pokušaj daljnje etničke podjele Bosne i Hercegovine.
Džaferović se osvrnuo i na agresiju u Ukrajini naglašavajući da je ta situacija ujedinila zapadni svijet prije svega Europsku uniju i NATO savez i ovo je trenutak kada te dvije organizacije trebaju dati odgovor za budućnost.
''Jedan od odgovora bi bio da se vodi proaktivna politika proširenja Europske unije na zemlje zapadnog Balkana i da ona ima svoju perspektivu te da politika proširenja bude ozbiljna politika koja će članstvo svih država posmatrati kao geostrateško, a ne kao administrativno pitanje'' - kazao je.
Kako je zaključio, ovo je prilika da Europska unija na osnovu naučenih lekcija prigrli zapadni Balkan, a za početak BiH bi trebao biti dodijeljen status zemlje kandidata za članstvo jer države zapadnog Balkana trebaju EU, ali i Europska unija treba zemlje zapadnog Balkana.