Vao, vao ...
GONG informirao Državno izborno povjerenstvo o slučaju registracije birača u Mostaru
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Hrvatski GONG (Građani organizirano nadgledaju glasanje) je nevladina organizacija osnovana 1997. godine s ciljem poticanja građana na aktivno sudjelovanje u političkim procesima.
Njen fokus leži na promicanju i zaštiti ljudskih i građanskih prava te poticanju građanske participacije u donošenju političkih odluka.
Kroz promicanje kulture dijaloga, otvorenosti, transparentnosti i odgovornosti u javnoj sferi, te kroz istraživanje, zagovaranje i edukaciju, GONG se zalaže za poštovanje ljudskih prava, posebno građanskih, kako samostalno tako i u suradnji s drugim pojedincima i organizacijama koji dijele njihove vrijednosti.
Na svojim stranicama, GONG je iznio slučaj u kojem je Gradski odbor HDZ-a BiH Mostar pozivao birače da se registriraju za glasanje u Bosni i Hercegovini u njihovim prostorijama.
Važno je istaknuti da je ovakav postupak isključivo u nadležnosti diplomatsko-konzularnih predstavništava, a ne stranačkih organizacija, kako bi se osigurala zaštita osobnih podataka birača i integritet procesa registracije.
Uz to, činjenica da su ured GO HDZ-a i konzulat u Mostaru udaljeni samo 850 metara sugerira da poziv nije motiviran željom da se olakša biračima, već može izazvati sumnju u ciljeve takve inicijative.
GONG je informirao Državno izborno povjerenstvo o ovom slučaju kako bi se osigurala regularnost pripreme i provedbe izbora te kako bi se provjerila zakonitost ovakvih aktivnosti.
Ovakvi slučajevi su od suštinske važnosti za očuvanje integriteta izbornog procesa i demokratskih načela te zaštite prava birača, te stoga zahtijevaju adekvatnu reakciju nadležnih institucija.
XI. izborna jedinica
U inozemstvu, odnosno u 11. izbornoj jedinici koju praktično čini cijeli svijet, određeno je 110 biračkih mjesta, dva manje nego 2020., a glasovat će se u 41 državi, isto kao i 2020., no popis država je ponešto drugačiji.
Od 110 biračkih mjesta, 43 su u Bosni i Hercegovini, dva manje nego 2020., a novost je da će se uz šest dosadašnjih gradova, moći glasovati i u Orašju gdje će biti otvorena četiri biračka mjesta.
Pročitajte još
Najviše biračkih mjesta je u Mostaru, ukupno 22, dva više nego prije četiri godine i uz Livno, to je jedini grad gdje broj mjesta nije smanjivan.
U odnosu na prije četiri godine, u Vitezu će ih, umjesto 10, biti pet, u Sarajevu četiri umjesto šest, u Tuzli dva, umjesto tri, u Banja Luci jedno, umjesto dva, dok će u Livnu biti četiri biračka mjesta kao i 2020.
"Kod određivanja broja biračkih mjesta u BiH, slijedili smo preporuke navedenog Povjerenstva MVP-a koje je ocijenilo da se predloženim brojem biračkih mjesta i načinom rasporeda birača mogu zadovoljiti potrebe birača", naveli su iz DIP-a.