Nametanje
HDZ žali nametanje, Izborno povjerenstvo ne želi komentirati
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Hrvatska demokratska zajednica BiH izražava ''duboko žaljenje'' zbog odluke visokog predstavnika da ''u vremenu stabilne političke vlasti, intenzivnog liderskog dijaloga i otvorenja pregovaračkog procesa BiH s Europskom unijom posegne za nametanje rješenja''.
Odlukom da se nametane 114 izmjena Izbornog zakona, smatraju u HDZ-u BiH, kompromitiraju se svi dosada postignuti pozitivni učinci parlamentarne većine i stavlja u nezavidan položaj njeno buduće zajedničko funkcioniranje.
Pročitajte još
Nepotrebne intervencije
''Ovakve nepotrebne intervencije u domaće zakonodavstvo samo par dana nakon pozitivnog izvješća EU prema Bosni Hercegovini kojim se priznaju i prepoznaju pozitivni jednogodišnji rezultati izvršne i zakonodavne vlasti, mogu imati nesagledive posljedice na daljnje integracijske procese što bi poništilo snažan sinergijski učinak koji je europska perspektiva donijela Bosni i Hercegovini'', navodi se u priopćenju.
U HDZ-u BiH smatraju kako rješenja koja ne obuhvaćaju sve aspekte Izbornog zakona ''neće postići zaštitu i vjerodostojnost izbornog procesa, nego će izglednije uvesti BiH u neizvjesno, politički motivirano i duboko kompromitirano upravljanje izbornim procesom''.
''Posebno smatramo opasnim da nametanje ovog i bilo kojih drugih zakonskih rješenja, uspostavlja praksu protivnu demokratskim principima kojima se potpuno obesmišljava uloga parlamenata i demokratski izabranih predstavnika, što je srž demokracije. Stoga pozivamo sve nositelje vlasti bez obzira na različito promišljanje oko nametnutih odluka, da zajedničkom suradnjom i dijalogom vratimo procese odlučivanja u okrilje legitimno izabranih predstavnika koji sukladnu Ustavu i najvišim demokratskim standardima imaju odgovornost i obvezu predvoditi sve političke procese u Bosni i Hercegovini'', stoji u priopćenju za javnost HDZ-a BiH.
SIP bez komentara
Istodobno, Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine priopćilo je da do stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, ''cijeneći opsežnost odredaba izmjena i dopuna, njihov značaj i operativnu primjenu, kao i vrijeme stupanja na snagu, te u jednom dijelu i moguće izmjene od Parlamentarne skupštine BiH do roka određenog u prelaznim i završnim odredbama'', neće iznositi komentare kao ni analize u vezi s navedenim.
''Središnje izborno povjerenstvo BiH ostaje posvećena vršenju svojih nadležnosti, što između ostalog uključuje brojne aktivnosti u vezi s pripremama za predstojeće Lokalne izbore 2024. godine, o čemu će javnost blagovremeno i redovno izvještavati'', navodi se u priopćenju Povjerenstva.
Nakon što je visoki predstavnik u BiH nametnuo izmjene Izbornog zakona uslijedile su brojne reakcije. Iz Republike Srpske poručeno je kako rade na pripremi svojeg Izbornog zakona, a iz Europske unije je kritiziran potez Schmidta. Njegovu odluku pak podržavaju u američkom i britanskom veleposlanstvu u BiH.
'Pod lupom' podržava Schmidta
Koalicija za slobodne i poštene izbore 'Pod lupom' objavila je kako pozdravlja rješenja kroz izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, koja su usmjerena k unapređenju izbornog procesa i zaštiti izborne volje građana i građanki.
''Navedenim izmjenama Izbornog zakona BiH konačno su se stvorile pretpostavke za uvođenje novih tehnologija u izborni proces za što se Koalicija 'Pod lupom"' zalagala dugi niz godina. Izmjene uključuju zakonske pretpostavke za uvođenje elektronske identifikacije birača, skenera za glasačke listiće i elektronske obrade i prijenosa rezultata glasanja s nivoa biračkog mjesta. Također, izmjene podrazumijevaju i reformu biračkih odbora u vidu uvođenja nestranačkih predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora i ograničavanja članstva u biračkim odborima samo na parlamentarne političke subjekte'', naveli su iz Koalicije dodajući kako se nametnutim odlukama ''direktno implementira 4 od 5 prioritetnih preporuka Koalicije''.