Tekst članka se nastavlja ispod banera
Među najbitnijim prioritetima rada Vlade Hercegovačko-neretvanske županije premijer Nevenko Herceg istaknuo je obrazovanje, posebice rješavanje tehnološkog viška, zapošljavanje 130 prosvjetnih djelatnika u stalni radni odnos, preuzimanje prijevoza učenika, obnovu školskih objekata, usvajanje organizacijske sheme škola, potporu studentima kroz više od 1500 stipendija i subvencija smještaja u studentske domove, te stvaranje partnerskog odnosa sa sindikatima.
Priopćeno je to nakon susreta Hercega s predsjedateljem Predsjedništva Bosne i Hercegovine Draganom Čovićem.
Herceg je upoznao Čovića sa stanjem u Županiji kratko se osvrnuvši na konkretne poteze i mjere koje je Vlada poduzimala u dvije godine rada. Posebno je ukazao na financijsko konsolidiranje i stabiliziranje županijskih financija, što je omogućilo redovito servisiranje svih obveza i otvorilo razvojnu dimenziju Proračuna.
Pohvale za Vladu
Također je govorio o provedbi Akcijskoga plana Reformske agende ističući usvajanje integrirane multisektorske Strategije razvitka i Nacrta Prostornoga plana HNŽ, priopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade HNŽ-a.
Istaknuo je, također, i suradnju s općinama na projektima vodoopskrbe i cestovne infrastrukture, donošenje Zakona o zaštiti obitelji s djecom koji prvi put omogućuje ostvarivanje četiri prava, provedbu obveza iz Zakona o dopunskim pravima branitelja i poticaje za zapošljavanje djece poginulih branitelja, materijalno-tehničko opremanje policije, te skori završetak procedure prijama 100 vježbenika.
Herceg je govorio je i o aktivnostima kada su u pitanju europske integracije, ističući kako je Vlada na vrijeme usvojila odluke koje su omogućile sudjelovanje njezinih predstavnika u svim tijelima predviđenima tzv. mehanizmom koordinacije. Ukazao je na sudjelovanje Vlade u davanju odgovora na pitanja iz Upitnika Europske komisije kazavši kako je taj posao okončan uz poštivanje predviđenih rokova.
Čović je, navodi se, pohvalio rad Vlade i i ohrabrio je da nastavi sa započetim aktivnostima.
Dodao je kako su osnovne teme euroatlantski put BiH, usvajanje proračuna za narednu godinu do kraja ove godine te pitanje popunjavanja upitnika EK.
''Ako bi ova tri uvjeta bila ispoštovana ne sumnjam da bi dobili pozitivan odgovor'', poručio je Čović.
O pitanjima sa SDA nakon izbora
Govoreći o "tehničkim pitanjima" koja nisu riješena između dvije stranke (SDA i HDZ BiH), Čović je poručio kako treba pričekati izbore sljedeće godine pa onda sjesti i riješiti sva otvorena pitanja.
Na novinarsko pitanje o neodržavanju sjednice Skupštine HNŽ-a na kojoj su se trebali razmatrati amandmani na Ustav HNŽ-a kojima bi se srpski narod prepoznao kao konstitutivan, a koja nije održana zbog nedolaska hrvatskih zastupnika, Čović je odgovorio kako HDZ BiH smatra da se konstitutivnost sva tri naroda mora osigurati u cijeloj BiH, ali da neke stranke pokušavaju to pitanje zlorabiti u predizborne svrhe.
''Imam osjećaj da kalkulacije političkih stranaka koje čine opoziciju, a pomalo i stranaka pozicije (ponekad ne znam tko je na jednoj, a tko na drugoj strani), idu u pravcu otvaranja novih prijepora na ovom prostoru. Naravno da tome nećemo dati doprinos jer smatramo da pitanje konstitutivnost naroda zaslužuje malo drukčiji red i pažnju od ovoga predizbornog cirkusa'', dodao je.
Kada je u pitanju problem neodržavanja lokalnih izbora u Mostaru, koji već godinama opterećuje hrvatsko-bošnjačke odnose u Federaciji BiH, Čović je ponovio stav da su se izbori u Gradu na Neretvi trebali održati u isto vrijeme kao i u drugim sredinama i po istim pravilima.
Neka konačno kažu
''Pitanje izbora članova Predsjedništva BiH, popunjavanje Doma naroda i izbori u Mostaru moraju se definirati kroz izmjene Izbornog zakona. Mislimo da se to treba uraditi do kraja godine. Mi smo svoj prijedlog izmjena izbornog zakonodavstva iznijeli i pozivamo sve partnere, iz opozicije i iz pozicije, koji sjede u zastupničkim klupama, da daju svoj doprinos i da korigiraju ono što smo mi predložili. Neka konačno kažu svoj stav, a ne da stoje po strani'', poručio je Čović.
Nije posebno želio komentirati rezoluciju Narodne skupštine Republike Srpske o vojnoj neutralnosti, istaknuvši kako će "komentare prepustiti političkim analitičarima".
''Ja sam prije sedam ili osam dana razgovarao s predstavnicima RS-a i cjelokupna javnost zna da postoji plan političke aktivnosti, koja je dio strategije jedne političke opcije, i kolikogod mi o tome šutjeli ili govorili ona se odvija kako se odvija. Moj cilj je da mi dobijemo MAP u dvanaestom mjesecu i dobit ćemo ga'', kazao je Čović.
Dodao je kako je Crna Gora unatoč protivljenju dijela političkih stranaka postala članica NATO saveza.
''Naš jedini put je euroatlantski put, iako mi uvažavamo stavove srpskog naroda'', zaključio je predsjedavajući Predsjedništva BiH.