Tekst članka se nastavlja ispod banera
Uskoro ćemo obilježiti godinu dana od početka ruske invazije na Ukrajinu. Pamtimo datum 24. veljače 2022., ali zaboravljamo da je 8. kolovoza 2008., na dan otvaranja Olimpijskih igara u Pekingu, Rusija izvršila invaziju na Gruziju.
Ruske trupe ne samo da su još uvijek u Južnoj Osetiji i Abhaziji, već Moskva aktivno šalje pojačanja i „dobrovoljce“ s tih okupiranih područja na bojišta u Donbas, Luhansk i Herson, prenosi Cronika.hr.
Uskoro ćemo možda morati obilježiti još jedan datum – datum ruske invazije na Moldaviju u trivijalnom cilju oslobađanja Pridnjestrovlja. A zatim?
Pročitajte još
Hoće li možda Moskva ''osloboditi'' sjever Kosova i Republiku Srpsku? Pamtimo ruski desant na zračnu luku u Prištini 12. lipnja 1999. Hoće li možda Putin opet pokušati destabilizirati Balkan? Možda tvrda moć trenutno nije na dnevnom redu, ali što nas čeka za dvije, tri, pet godina?
Rusija nikad nije skrivala svoje imperijalne ambicije na Balkanu. Ambicije koje su dovele do niza rusko-turskih ratova u razdoblju od 17. do 19. stoljeća, čiji je cilj bio uspostavljanje prevlasti Rusije na Balkanu. Tada Moskva nije uspjela u slaganju pasijansa. Bugarska, Grčka i Rumunjska su se povukle, a pod ruskim utjecajem ostao je samo Beograd.
Zar ne zvuči poznato? Deja vu? Uslijedili su balkanski ratovi zbog Makedonije koja je u ovoj regiji tradicionalno ''jabuka razdora''. Balkansko bure baruta upalilo je fitilj Prvog svjetskog rata, a svi znamo što se zatim dogodilo.
Srbija
Deja vu? Tko je trenutno jedini saveznik Moskve na Balkanu? Opet Srbija. A koja su eksplozivna područja na Balkanu? Sjever Kosova i Republika Srpska, entitet u Bosni i Hercegovini, koji u potpunosti ovise o predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću. I u manjoj mjeri Crna Gora i Sjeverna Makedonija koje pokušavaju raskinuti veze s Beogradom.
Bez ruskog biznisa i bez ruskog plina (koji je ugovoren po povlaštenim cijenama) Srbija bi bila na rubu gospodarskog i financijskog kolapsa koji bi doveo do sličnih rezultata u Republici Srpskoj i u manjoj mjeri na sjeveru Kosova.
Javna tajna su milijuni dolara koji se preko Beograda i Moskve slijevaju u gospodarstvo Republike Srpske i u osobnu riznicu predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Javna tajna su i milijuni koje je Moskva izdvojila za Demokratski front (DF) u Crnoj Gori. Kad govorimo o Crnoj Gori, nemojmo zaboraviti pokušaj državnog udara 2016. u kojem su sudjelovale ruske službe.
Sjeverna Makedonija
Slična je situacija u Sjevernoj Makedoniji. Moskva financira antiustavnu Ljevicu, a bivši premijer Zoran Zaev je 2018. otvoreno optužio ruskog oligarha grčkog podrijetla Ivana Savvidisa, koji je blizak Putinu, da je platio antivladine prosvjede koje je vodio VMRO-DPMNE.
To je isti taj Savvidis u čijem hotelu s pet zvjezdica u Solunu Zaev obično odsjeda, a čiji se biznis u Makedoniji povećao za 300 posto nakon dolaska na vlast Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) i Zaeva?! Savvidis je Putinov prijatelj.
Uvjet za početak pregovora za punopravno članstvo u Europske unije su promjene Ustava Makedonije. Premijer Kovačevski nema potrebnu većinu, a ni želju za promjenama, pa su prijevremeni izbori sve izgledniji. I sve je izglednije da će na njima pobijediti VMRO-DPMNE.
VMRO-DPMNE koji se otvoreno izjasnio protiv Prespanskog sporazuma s Grčkom i Ugovora o dobrosusjedskim odnosima sa Bugarskom, dva stupa koja su omogućila članstvo Makedonije u NATO-u, a koja su nepremostiv uvjet za pristupanje zemlje Uniji.
VMRO-DPMNE koji je organizirao skupove podrške vandalizmu protiv kulturnih klubova nacionalnih manjina u Sjevernoj Makedoniji. Vandalizam koji je uostalom prešutno podržao i vladajući SDSM.
VMRO-DPMNE čiji je bivši lider i dugogodišnji premijer Gruevski pobjegao iz zemlje i sklonio se u Budimpeštu kod Orbana, također, Putinovog prijatelja koji i dalje crpi energiju iz zemljopisnih karata „velike Mađarske“ koje obuhvaćaju i dijelove Hrvatske, a uz to i koristi svaku priliku da stavi veto na odluke EU, uključujući i odluku o pružanju pomoći Ukrajini.
Ne želimo opet Deja vu, zar ne?
Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima osobni su stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije portala Bljesak.info. Navedeni stavovi ne odražavaju ni stav bilo koje ustanove, subjekta ili objekta s kojima je povezan autor.