Kakve su posljedice?

Hoće li Republika Srpska vratiti grb i himnu Srbije u upotrebu?

RS zajedno sa isticanjem zastave i grba i izvođenjem himne na javnim događajima koristit će zastavu i grb, ali i izvoditi himnu Republike Srbije.
Vijesti / Politika | 31. 10. 2024. u 20:51 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Republika Srpska zajedno sa isticanjem zastave i grba i izvođenjem himne na javnim događajima koristit će zastavu i grb, ali i izvoditi himnu Republike Srbije.

Ovo će biti omogućeno usvajanjem Prijedloga zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne. Zakon su oštro kritizirali bošnjački zastupnici. Upotrebu ovih obilježja prije 18 godina van upotrebe je stavio Ustavni sud BiH, piše BHRT.

Bošnjački političari: Opasne su posljedice primjene ovog zakona

Himna "Bože pravde" i grb Nemanjića moći će se isticati i izvoditi na javnim skupovima u Republici Srpskoj. Zakonsko rješenje, prema mišljenju predlagača, koncipirano je tako da onemogući Ustavni sud BiH da ga stavi van snage. Ne spominje se nijedna država, ali se spominju specijalne paralelne veze.

"Za svakog iole pismenog tko treba vidjeti suštinu ovog zakona je da je nađena pravna formulacija koja je neoboriva, a da je svrha da simbole koji datiraju iz 1176. godine i koji su u jednom za nas teškom vremenu sklonjeni iz javne upotrebe, vratimo na način da dokažemo da su oni stariji od bilo kakvih sukoba u RS i BiH", kaže predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

Opasne su posljedice potencijalne primjene ovog zakona. Stav je bošnjačkih političara. Ovaj potez Narodne skupštine RS nastavak je prakse, kažu, nepoštovanja Ustava BiH i kršenje odluka Ustavnog suda BiH.

"Oni vrijeđaju osjećanja svih onih koji se ne izjašnjavaju kao Srbi pravoslavci. To je jasno i mi smo ukazivali u ranijim apelacijama i ranijim raspravama da to vrijeđa naša osjećanja i da će ako dođe do primjene samo produbiti diskriminaciju prema onima koji se ne izjašnjavaju kao Srbi u ovom entitetu", navodi zastupnik u NSRS Ramiz Salkić.

Video: Obilježja Srbije na javnim skupovima u Republici Srpskoj

"U pitanju je motivacija da se negiraju institucije države BiH"

Ustavni sud Bosne i Hercegovine 2006. godine stavio je van pravne upotrebe obilježja koje su tada koristili Republika Srpska i Federacija BiH.

Analitičari smatraju da se od nacionalne priče nismo nikada ni udaljavali. To je uvijek bilo u fokusu političkog diskursa. Motivi za to su različiti.

"U pitanju je motivacija da se negiraju institucije države Bosne i Hercegovine, da se ignoriraju presude Ustavnog suda te da se dalje radi na mentalnom, ali i političkom zaokruživanju takozvanog srpskog sveta", smatra politički analitičar Ibrahim Prohić.

"S vremena na vrijeme dođe do pomjeranja fokusa, možda se neke druge stvari stave u fokus, ako su u pitanju neki pregovori, dogovori, ali ova zemlja nije postigla identitetski konsenzus i neće ga postići i uvjetno rečeno nalazi se u pat poziciji i samo je nastavak onog što se događa desetljećima", ističe politički analitičar Mladen Bubonjić.

Zastupnici u Narodnoj skupštini o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne trebalo bi da se izjasne u ponedjeljak u danu za glasanje.

Kopirati
Drag cursor here to close