U komemorativne svrhe
Hrvatska dopušta uporabu izraza ''Za dom spremni''
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Hrvatska sankcionira sve oblike slavljenja fašističkih režima a iznimno dopušta uporabu izraza 'Za dom spremni' u strogo komemorativne svrhe kad se radi o stradanju nekog od vojnika iz Domovinskog rata, jedan je od glavnih zaključaka preporuka i smjernica Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima, u srijedu upućenih vladi.
Nakon sjednice Vijeća u srijedu, hrvatski premijer Andrej Plenković kazao je kako je, što se tiče konkretnog slučaja
"Dakle, tu nema nikakvih dilema i Vijeće je to jasno reklo, ali je isto tako uvažilo činjenicu da se u striktno pravno gledajući propisano situacijama može koristiti kao iznimka uz posebno prethodno dopuštenje. To je bit te preporuke", istaknuo je Plenković.
Odgovarajući na pitanja novinara, predsjednik Vijeća Zvonko Kusić rekao je da je takav izniman slučaj primjerice održavanje komemoracije za poginuloga člana HOS-a ili slično, upozorivši međutim da su to preporuke Vijeća, a da je sada na zakonodavcu da preciznije utvrdi o kojim je okolnostima riječ, prenosi Hina.
''Grb HOS-a se iznimno može koristiti u vezi onih situacija gdje se obilježava pogibja ili takve situacije gdje su sudjelovali pripadnici HOS-a. Ta dozvola ne mijenja samu postavku da Je taj slogan protuustavan. No tu je ta iznimka koja se striktno regulirano može tolerirati'', pojasnio je Kusić.
S druge strane crvena zvijezda i komunistički simboli nisu sporni, s tim da su ti simboli bili dvoznačni. Oni imaju i negativnu konotaciju, no imaju i pozitivnu konotaciju, tako da je taj dio koji se odnosi na antifašističku borbu i Drugi svjetski rat nesporan. No ako se radi o promoviranju mržnje i nasilja, on može potpasti pod regulativu, zakonodavac može to urediti zakonskim aktima ukoliko do tih situacija dođe.
''Naše preporuke ne mogu biti potpuno detaljne, zakonodavac će to preciznije, a na kraju će suci uvijek gledati kontekst, je li to provokacija. Ovo su opća usmjerenja. Vijeće ne može davati preporuke za pojedinačni slučaj, ono daje okvire'', zaključio je Kusić.
''Ovdje se suočavamo s malim segmentom i ljudima koji su dali svoj život u obrani od agresije. Nemamo dilema oko pozdrava i karaktera kada je riječ o Drugom svjetskom ratu. Ovo je kontekst sasvim drugi i iz drugog vremena'', dodao je premijer.
''Rad ovog vijeća postupno će dovesti do smanjivanja tenzija i podjela koje smo imali posljednjih godina. Mislim da smo cilj ostvarili, a kada pročitate ovaj tekst vidjet ćete koliki je njegov doprinos. On vrlo jasno reflektira realno raspoloženje u RH i očekujem da ove preporuke budu osnovne smjernice zas daljnji zakonodavni rad, ali iza spuštanje tenzija u društvu'', zaključio je Plenković.