''Srbi krivi za sve''
Inzko pred UN-om krivio Srpsku, Rusija predložila zatvaranje OHR-a
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Visoki predstavnik Bosne i Hercegovine Valentin Inzko obratio se Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda putem video poziva.
Predstavljajući 57. izvještaj o stanju u BiH, Inzko je poručio da je krajnje vrijeme da se vlasti u BiH opredijele za mirnu i održivu državu.
Ovaj izvještaj pokriva razdoblje od 16. listopada 2019. do 15. travnja 2020. godine.
Na početku obraćanja Inzko se osvrnuo na borbu s pandemijom koronavirusa kazavši da se građani BiH sa ovim izvanrednim okolnostima suočavaju disciplinirano i solidarno te na taj način doprinose vlastima da ulažu napore u spašavanje života i očuvanje sredstava za život.
Kriza se ne smije iskorištavati
On je pozdravio činjenicu da su politički i institucionalni lideri pokazali spremnosti za saradnju i koordinaciju u razdoblju krize, posebno na samom početku izbijanja epidemije. Međutim, dodaje sa su s vremenom neki političari ponovo nastavili sa svojom retorikom podjele, piše Klix.
"Da bi napori vlasti u borbi protiv pandemije i ublažavanje njenih učinaka bili uspješni, moraju biti dobro osmišljeni, pravilno usmjereni i usko koordinirani. Jednako tako, svi se moraju u potpunosti pridržavati ustavnog i pravnog okvira zemlje, biti proporcionalni i transparentni i uvijek u potpunosti u skladu sa najvišim međunarodnim i evropskim standardima o ljudskim pravima i osnovnim slobodama, kao što je također predviđeno Ustavom Bosne i Hercegovine. Prije svega, kriza s kojom se BiH sada suočava ne smije se ni na koji način koristiti za promociju ili postizanje interesa političkih stranaka i političkih ciljeva", istaknuo je Inzko.
Nadalje u svom obraćanju kazao je da Međunarodna zajednica pruža financijsku i materijalnu pomoć vlastima BiH na različitim razinama, istovremeno ohrabrujući političke i institucionalne lidere u BiH na poboljšanju njihove suradnje i koordinacije.
"Važno je pozdraviti rad različitih aktera međunarodne zajednice u BiH koji su, u skladu sa svojim mandatima, odigrali vrlo korisnu i konstruktivnu ulogu u pružanju pomoći BiH da upravlja ovom krizom", dodao je Inzko.
Visoki predstavnik u BiH potom se osvrnuo na formiranje vlasti u BiH koje je kasnilo nakon održavanja općih izbora u našoj zemlji.
"Prošlo je više od godinu dana od održavanja izbora, prije nego je imenovano novo Vijeće ministara BiH, dok su nova Vlada entiteta Federacije BiH te vlade u dva od deset kantona ostale neimenovane. Također nije uspostavljen istinski politički dijalog za rješenje situacije u vezi sa Gradom Mostarom, gdje lokalni izbori nisu održani više od jednog desetljeća", kazao je Inzko.
Država bez proračuna usred pandemije
On je dodao da entitet Republika Srpska nastavlja sa prijetnjama da će se povući iz institucija BiH te da velikim dijelom uspješno vodi politiku blokiranja svih odluka na državnoj razini.
"To je posljedica sličnih prijetnji SNSD-a i njegovih saveznika u proteklom desetljeću koje predstavljaju nastavak napada vlasti RS-a na osnove Općeg okvirnog sporazuma za mir", kazao je Inzko.
Država BiH našla se usred pandemije bez usvojenog proračuna na državnoj razini kako bi eventualno mogla usmjeriti sredstva u svrhu rješavanja najnužnijih zahtjeva, dodaje visoki predstavnik.
"Umjesto toga, institucije BiH djeluju pod privremenim financiranjem koje je daleko manje fleksibilno. Kao ilustraciju onoga što se može učiniti, vidjeli smo da je Skupština Brčko distrikta 25. ožujka usvojila proračun za 2020. godinu i Zakon o njegovom izvršenju koji uzima u obzir trenutnu situaciju. Usvajanje proračuna na državnoj razini za 2020. godinu preduvjet je za organizaciju i provođenje lokalnih izbora u BiH, koji su trenutno zakazani za listopad, ali će vjerojatno biti odgođeni jer su otežane tehničke pripreme za održavanje izbora, ako ne i neizvodljive", kazao je Inzko.
U svakom slučaju, Inzko kaže da se, prema izjavama predsjednika SNSD-a i člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, očekuje nastavak političke krize i po okončanju krize zbog pandemije koronavirusa.
"Krajnje je vrijeme da vlasti na svim razinama u BiH pokažu svoju opredijeljenost za mirnu i održivu državu koja nepovratno ide na put euroatlanske integracije. Pozivam političke lidere da se odmah izbore sa izazovima i da prigodu 25. godišnjice Općeg okvirnog sporazuma za mir vide kao poticaj za to. Očekujem da će vlasti u BiH postupiti po ovim preporukama i pristupiti rješavanju nedostataka koji su uočeni i prije i nakon izbijanja pandemije", poručio je Inzko.
Velepslanik Rusije pred Ujedinjenim narodima Vasilij Nebenzja kritizirao je izvještaj Valentina Inzka o stanju u Bosni i Hercegovini.
Predstavnik Rusije obrušio se na izvještaj kazavši kako predstavlja kritiku i prebacivanje krivice prema jednom narodu što ne predstavlja pravo stanje na terenu.
"Pažljivo smo slušali gospodina Inzka i žalimo što se njegov izvještaj nije promijenio nabolje. Srbi se kritiziraju za sve što se događa u BiH i to je postao standard. Srbi se krive za sve izazove i zato ovaj izvještaj ne predstavlja balans situacije. Inzko ignorira da većina problema nastaje zbog nedostatka dogovora tri naroda", rekao je Nebenzja.
On je dodao da OHR treba ohrabriti razrješenje nesporazuma, a ne da plasira krivicu. Dodao je kako je vrijeme vanjskog upravljanja državom gotovo i da građani BiH zaslužuju sami odrediti svoju sudbinu.
"Ne prihvaćamo zaključak o zastoju napretka niti predstavljene uvjete za zatvaranje OHR-a. U našim očima, stanje u BiH je stabilno i ne predstavlja opasnost za međunarodnu stabilnost. Inzko traži izmišljene razloge kako bi opravdao zastarjeli protektorat nad nezavisnom i suverenom državom. Pozivamo UN i PIC da zatvori OHR!", poručeno je visokom predstavniku i organima UN-a.
On je naglasio da u BiH ne postoji konsenzus o euroatlanskim integracimama i da Inzko ne treba promovirati euroatlansko članstvo BiH.
"Podsjećamo da Predsjedništvo određuje vanjsku politiku i da se ona treba voditi konsenzusom", zaključio je predstavnik Rusije.