Istinomjer

Koja stranka je dala najviše obećanja i što je (nije) ispunjeno?

Vijeće ministara BiH nakon dvije godine nije započelo aktivnosti na realizaciji čak 57% obećanja stranaka koje participiraju u vlasti na razini BiH, a njih tek 7% ima veću vjerojatnoću ispunjenja do kraja mandata.
Vijesti / Politika | 28. 12. 2021. u 11:59 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Vijeće ministara BiH tijekom dvije godine svog mandata nije provodilo značajnije aktivnosti na realizaciji više od polovine (108) danih obećanja od njih ukupno 189, dok je u potpunosti ispunilo samo jedno, i to u prvoj godini mandata. U progresu je ispunjavanje 12 obećanja, dok su određene aktivnosti provođene i u smjeru ispunjavanja još 66 obećanja, koja su dobila ocjenu ''započeto''.

Ovo su pokazali rezultati monitoringa ispunjenosti predizbornih obećanja političkih partija na vlasti na nivou BiH, koji provodi Inicijativa Istinomjer.

Vijeće ministara BiH formirano je 23. prosinca 2019. godine od šest političkih stranaka, gotovo 15 mjeseci nakon održanih Općih izbora u listopadu 2018. godine, i to: Stranke demokratske akcije (SDA), Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ BiH), Demokratske fronte (DF), Saveza za bolju budućnost (SBB), Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Demokratskog narodnog saveza (DNS).

SDA obećala najviše

Početkom lipnja 2020. godine, Fahrudin Radončić, lider SBB-a, odstupio je s dužnosti ministra sigurnosti BiH, čime je ova stranka ostala bez pozicija u ovom tijelu izvršne vlasti, a vladajuću većinu napustio je nešto kasnije i DNS.

Istinomjer je tijekom druge godine mandata Vijeća ministara BiH pratio ispunjenost obećanja četiri stranke. Najviše obećanja na ovoj razini vlasti u svojim programima dali su SDA (89) i DF (87), dok su HDZ BiH (9) i SNSD (4) dali daleko manji broj obećanja. Treba istaknuti i da SNSD nije imao program za Opće izbore 2018. godine, te je njihova obećanja Istinomjer prikupio tijekom izborne kampanje iz javnih istupa dužnosnika ove stranke.

Najveći broj obećanja odnosio se na oblast ekonomije, njih 82, a tijekom dvije godine mandata, Vijeće ministara BiH u ovoj oblasti na 53 obećanja nije provodilo nikakve aktivnosti u cilju njihove realizacije, dok su samo dva dobila ocjenu ''u progresu''.

Radi se o obećanjima u vezi sa gradnjom Koridora Vc, kao i investicijama u infrastrukturu. Među 25 obećanja u ovoj oblasti koja su dobila ocjenu ''započeto'' mogu se izdvojiti ona koja se odnose na rast industrijske proizvodnje, rast izvoza, rast prosječnih plata, ali i na smanjenje broja nezaposlenih. S druge strane, došlo je i do pada broja zaposlenih u odnosu na prosinac 2019. godine, kada je formirano Vijeće ministara BiH u aktualnom sazivu. Također, s obzirom na činjenicu da državni proračuna nije usvojen u 2021. godini, obećanje o porastu proračuna i fondova za minimalno 20% ocijenjeno je kao zaustavljeno.

Nešto je započeto, nešto ni to

U oblasti državnog uređenja, Istinomjer je zabilježio 38 obećanja, od čega su na 19 obećanja zabilježene određene aktivnosti, te su spomenuta obećanja ocijenjena kao započeta.

Neka od obećanja odnose se na provođenje presuda Europskog suda za ljudska prava, donošenje novog zakona o vršenju vanjskih poslova, reorganizaciju javne uprave u BiH, unapređenje sistema strateškog, srednjoročnog i godišnjeg planiranja itd. Jedno obećanje – “Provedba Odluke Ustavnog suda BiH za Grad Mostar”, ispunjeno je još tijekom prve godine mandata Vijeća ministara BiH.

Obećanje koje se odnosi na izmjene Zakona o javnim nabavkama dobilo je ocjenu ''u progresu'' s obzirom na činjenicu da se čeka na njegovo usvajanje u drugom čitanju u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH). Na 17 obećanja nisu zabilježene značajnije aktivnosti, te su ona dobila ocjenu ''nezapočeto'', a među njima su i obećanja o osiguranju obavezne kvote prolaznosti kandidatkinja za sva zakonodavna tijela u BiH, uravnoteženom učešću žena i muškaraca u procesima odlučivanja, provođenju odluke “Sejdić – Finci”, izmjenama i usklađivanju Zakona o javno-privatnom partnerstvu i Zakona o koncesijama.

21 obećanje u oblasti pravne države

U oblasti pravne države, Istinomjer u ovom mandatu Vijeća ministara BiH prati 21 obećanje. Vijeće ministara BiH nije vršilo aktivnosti na realizaciji 11 obećanja, a na deset obećanja su započete određene aktivnosti. Jedno od obećanja koje je dobilo ocjenu ''započeto'' je ono koje se odnosilo na povećanje odgovornosti i transparentnosti u oblasti javnih nabavki, nakon što je Vijeće ministara BiH jednoglasno utvrdilo Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama i uputilo ga u parlamentarnu proceduru. Započete su aktivnosti i na povećanju transparentnosti Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV). Na prijedlog Ministarstva pravde BiH, Vijeće ministara je na sjednici održanoj u lipnju ove godine utvrdilo Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH.

Kako je tom prilikom priopćeno iz Vijeća ministara BiH, ovim zakonom se uređuju ''pitanja koja je potrebno hitno riješiti kako bi se poboljšao integritet i omogućilo učinkovitije i transparentnije funkcioniranje pravosuđa i VSTV-a, a što je jedan od 14 prioriteta iz Mišljenja Europske komisije''.

U oblasti obrazovanja, Istinomjer je prikupio osam obećanja, od kojih tijekom druge godine mandata nijedno nije započeto. Neka od nezapočetih obećanja odnose se na usvajanje zakona o finansiranju sporta u BiH, donošenje zakona o dodjeli priznanja istaknutim umjetnicima, izgradnju nacionalnog stadiona za reprezentativne sastave BiH itd.

Vanjska politika - NIŠTA

Ni nakon druge godine mandata trenutne vlasti, nijedno obećanje u vanjskoj politici nije ocijenjeno kao ispunjeno. Značajne aktivnosti u radu zabilježene su kod devet obećanja, čime su ona dobila ocjenu ''u progresu'', dok je kao započeto ocijenjeno 12 obećanja. Na 15 obećanja Istinomjer nije zabilježio bilo kakve aktivnosti, te su, u skladu s tim, ocijenjena kao nezapočeta.

Tri od devet obećanja koja su dobila ocjenu ''u progresu'' tiču se NATO integracija BiH: ''Članstvo BiH u NATO-u'', ''Ulazak BiH u NATO: usaglašavanje političkih stavova i bolji mehanizam koordinacije'', te ''Punopravno članstvo u NATO savezu do kraja 2022. godine''. Kada su u pitanju obećanja ocijenjena kao započeta, izdvajaju se ''Korištenje EU fondova'', ''Razvijanje pet osnovnih mehanizama ekonomske diplomacije'', te nekoliko obećanja koja se tiču suradnje s iseljeništvom. Najveći broj obećanja Vijeća ministara BiH u kategoriji vanjske politike dobio je ''najnižu'' ocjenu – ''nezapočeto''.

Između ostalih, Istinomjer nije zabilježio aktivnosti na realizaciji obećanja o uspostavi ministarstva za dijasporu u okviru Vijeća ministara BiH, donošenju zakona o suradnji s iseljeništvom, donošenju strategije saradnje s iseljeništvom, ali ni na rješavanju pitanja granične linije s Republikom Hrvatskom i Republikom Srbijom.

Socijalna politika

U oblasti socijalne politike, ukupno su dana četiri obećanja, od kojih ni na jednom nisu provođene aktivnosti koje bi u konačnici dovele do njihovog ispunjenja. Ova obećanja odnose se na smanjenje siromaštva, formiranje posebnog ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, donošenje zakona o populacijskoj politici, kao i zakona o pravima logoraša, žrtava torture i drugih civilnih žrtava rata.

Vijeće ministara BiH nakon dvije godine nije započelo aktivnosti na realizaciji čak 57% obećanja stranaka koje participiraju u vlasti na razini BiH, a njih tek 7% ima veću vjerojatnoću ispunjenja do kraja mandata. Na ovako loš rezultat najvišeg organa izvršne vlasti u zemlji svakako je utjecala i blokada rada državnih institucija od, prvenstveno, SNSD-a, koji je dio vlasti. To se odrazilo i na aktivnosti Vijeća ministara BiH, koje je u 2021. godini održalo tek dvadesetak sjednica, a od početka mandata njih 45.

Kopirati
Drag cursor here to close