Kako ih spriječiti?
Izborne prevare na vidiku?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Pokušaj izbornih prevara ponovo se nazire iako je do lokalnih izbora ostalo točno dva mjeseca. Na ovaj trend, na koji je Bosna i Hercegovina po svemu sudeći navikla, upozorili su i parlamentarci. Hoće li se i kako moći stati u kraj desetljećima poznatim izbornim prevarama?
Ekipa BHRT-a je boravila u prostorijama gdje se provjerava 120 tisuća prijava za lokalne izbore pristiglih u Bosnu i Hercegovinu iz inostranstva.
''Uočen je trend pokušaja raznih zloupotreba'' pojašnjava predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva. Detektirano je je nekoliko slučajeva gdje su prijavljene osobe koje su umrle, ali i veliki broj prijava pristiglih sa iste e-mail adrese.
“Postoji veliki broj duplih čak i trostrukih prijava za istu osobu koje također u prilogu sadrže kopiju osobnih dokumenata. ono na šta sumnjamo to je da su određene osobe ili grupacije došle do kopije standardnih dokumenata naših građana i da su poslale duple fiktivne prijave”, ističe predsjednik SIP-a BiH Željko Bakalar.
Ove i slične zloupotrebe poništit će SIP. A nadzirući predizborno razdoblje i sam izborni dan iz Koalicije “Pod lupom” tvrde da je najkritičnije glasovanje putem pošte.
“Mi ćemo sigurno voditi računa tko to krade identitet. S druge strane velike političke stranke prave analizu izlaznosti na svakim biračkim izborima, tko izlazi, a tko ne izlazi na izbore. Pa oni koji ne izlaze vrlo često se fiktivno prijave da glasuju putem pošte”, kaže Vehid Šehić iz Koalicije “Pod lupom”.
Parlamentarci i stranački lideri smatraju da prevare nisu samo čin pojedinca ili političke stranke nego i nekih institucija. Kontrolu pored SIP-a trebaju preuzeti i druge sigurnosne institucije.
“Neophodno je uključenje Tužiteljstva na svim razinama i SIPA-e i nekih drugih sigurnosnih organa. Treba da ostvarimo dovoljno jak pritisak da kažemo ne, posebno glasovanje poštom ne treba biti model kako se zloupotrebljava sustav”, kaže poslanik SDS-a u Zastupničkom domu PSBiH Mirko Šarović.
“Ja imam puno povjerenje u novoimenovani SIP i cijenim da e oni poduzeti određene aktivnosti da se u što većoj mjeri eliminiraju takve nepravilnosti”, naglašava Dženan Đonlagić, zastupnik DF-a u PD PSBiH.
Inače, unos podataka i status prijave za lokalne izbore može provjeriti svaki građanin putem aplikacije SIP-a, kako se ne bi doveli u situaciju da ih je netko drugi prijavio i zloupotrebio njihovo pravo, javlja BHRT.