Boji se raketa iz Hrvatske i Srbije
Izetbegović pozvao Bošnjake da se naoružaju
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović kazao je u subotu da je nužno jačati obrambenu moć njegove zemlje i pritom je Bošnjake pozvao na jedinstvo jer ih sve više ugrožavaju politike koje se vode na hrvatskoj odnosno srpskoj strani.
Sudjelovanje u obilježavanju obljetnice formiranja Sedme muslimanske Brigade Armije BiH u Zenici Izetbgeović je iskoristio kako bi ponovio svoje ranije poruke da se BiH mora naoružati i tako odgovoriti na vojno jačanje Hrvatske i Srbije.
To je nužno da se ne bi ponovila 1992. godina kada se BiH oslabljena i razoružana suočila s agresijom, izjavio je.
"Vidite te raketne sustave i zrakoplove po Srbiji i Hrvatskoj i mi u svemu tome moramo držati balans jer slabost privlači agresiju", kazao je Izetbegović dodajući kako je pravi odgovor na to jačanje vojne industrije u BiH.
Spomenuo je da se u tvornicama u BiH dovršavaju pripreme za početak proizvodnje novih pušaka, a već se proizvode haubice, višecjevni raketni bacači i dronovi te različite vrste streljiva, javlja Hina.
"Danas i ovdje ponavljam: jačat ćemo namjensku proizvodnju", kazao je Izetbegović.
U takvu opasnom okruženju Bošnjaci moraju zbiti svoje redove i ne dopustiti unutarnje političke podjele, upozorio je Izetbegović i objasnio da je zato i pozvao sve političke stranke koje okupljaju pretežito bošnjačke birače na uspostavu zajedničkog bloka koji bi sudjelovao u vlasti i suprotstavio se politikama podjele. Po Izetbegoviću te politike podjele vode političari i stranke s hrvatskim odnosno srpskim predznakom.
"Srbi se ujedinjuju preko Beograda i crkve, Hrvatski narodni sabor (HNS) se ujedinjuje međusobno, a samo Bošnjaci ovih dana pričaju o dodatnom razjedinjenju. Ja ih ponovno pozivam da to ne rade i da napravimo probosanski blok koji će sve ove sile držati pod kontrolom. Neka prestanu s unutarbošnjačkom prepirkom i svađom", kazao je Izetbegović.
Njegova Stranka demokratske akcije (SDA) suočena je s realnom mogućnošću da ostane izvan vlasti u dijelovima BiH s bošnjačkom većinom jer je stranke građanske i ljevičarske orijentacije ne žele prihvatiti kao koalicijskog partnera i pokušavaju uspostaviti nove vlade u županijama bez SDA.