Siniša Karan
Izmjena Daytona vodi u pravcu unitarizacije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Glani tajnik Vlade Republike Srpske Siniša Karan rekao je kako smatra da visoki predstavnik i utjecaj međunarodne zajednice moraju nestati iz BiH kako bi dva entiteta i tri konstitutivna naroda bili suvereni.
"Opći okvirni sporazum za mir u BiH mirovni sporazum međunarodnog karaktera i eventualno ga mogu mijenjati ili staviti van snage samo ugovorne strane", dodao je, prenosi Srna.
Pročitajte još
Aneks četiri
Karan je naveo da ovaj sporazum potpada pod ingerenciju međunarodnog javnog prava, odnosno Bečku konvenciju, koja govori o međunarodnim ugovorima.
"Kada imate ovako kategoriziran ugovor, onda je jasno da ga eventualno mogu mijenjati ili staviti van snage samo ugovorne strane. To su tada bile Savezna Republika Jugoslavija, Hrvatska i BiH, koja je u osnovi predstavljala Bošnjake, i pet velikih zemalja, koje su bili svjedoci", rekao je Karan za Alternativnu televiziju.
Istaknuo je kako se mirovni sporazum može promatrati s više aspekata, a prvenstveno s pravnog.
"Ključno je da su u svih 11 aneksa sudionici kao strane Republika Srpska i Federacija BiH. U javnosti se misli na aneks četiri, a govori o Daytonskom mirovnom sporazumu koji je mnogo šira cjelina. Aneks četiri, odnosno Ustav BiH je jedini segment sporazuma koji je promjenjiv", dodao je Karan.
Nekoliko pokušaja
Prema njegovim riječima, ovaj aneks je već vlasništvo domaćih institucija.
"Teoretski kada bi van snage bio stavljen Opći okvirni sporazum za mir u BiH mogao bi ostati aneks četiri uz suglasnost onih koji ga primjenjuju, a to su entiteti", objasnio je Karan.
Naglasio je kako je mijenjanje Daytonskog sporazuma u interesu onih koji misle da će time ostvariti nešto što nisu mogli.
"Da se razumijemo, oni su nešto ostvarivali djelovanjem međunarodne zajednice u BiH. Bilo je nekoliko pokušaja promjene Ustava BiH, jer smo imali tri amandmana za Brčko distrikt, zatim i travanjski paket", podsjetio je Karan.
On je napomenuo da su Bošnjaci smatrali da je Ustav BiH ograničenje za funkcioniranje zemlje.
"Oni su insistirali u travanjskom paketu da se bez entitetskog glasovanja donose svi zakoni u BiH, koji idu prema EU. Njima je bila potrebna situacija u kojoj bi potpuno minimizirali entitete kao federalne jedinice, kapacitete konstitutivnih naroda i da uđemo u promjenu državnog uređenja u pravcu unitarizacije u kojoj bi većinski narod bio dominantan i eliminirao pravo manjinskih naroda da budu konstitutivni", kaže Karan.
Nestanak BiH
To je, dodao je, diranje u biće BiH i svatko tko se na ovakav ili sličan način bavi promjenom direktno je protiv BiH i vodi k njenom nestanku.
Podsjetio je kako je visoki predstavnik samo jedan od izvršnih elemenata djelovanja međunarodne zajednice i da je sinonim po kojem se kaže da BiH nije suverena država i da je država posebnog međunarodnog protektorata i njena vlast nije najveća, nego visokog predstavnika.
"Međunarodna zajednica djeluje 30 godina na ovim prostorima, još od raspada Jugoslavije, pa u ratu do Daytonskog sporazuma. Oni su posredstvom visokog predstavnika do 2003. godine promijenili stvarnu ustavnu sliku BiH i načinili raskorak između normativnog i onoga što je naša ustavna stvarnost", dodao je Karan.
On smatra da visoki predstavnik i utjecaj međunarodne zajednice moraju nestati iz BiH kako bi dva entiteta i tri konstitutivna naroda bili suvereni.