Mućke na izborima
Kažnjeno 13 biračkih odbora zbog izbora u Mostaru
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Nakon što su nadležna tužiteljstva donijela odluke da neće voditi kaznene postupke protiv pojedinih predsjednika i članova biračkih odbora angažiranih na Lokalnim izborima 2020. godine, Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine danas je na 35. sjednici donijelo odluke iz svoje nadležnosti, uz napomenu da to nije bilo moguće uraditi ranije dok se po istom ne očituju nadležna tužiteljstva'', priopćilo je Povjerenstvo.
U izbornoj jedinici Mostar sankcionirano je 13 biračkih odbora i to predsjednici sa 800 KM a članovi biračkih odbora sa 600 KM uz zabranu angažiranja u tijelima za provedbu izbora na period od četiri godine od dana pravomoćnosti odluke a zbog pogrešno evidentiranih rezultata po kandidatima i političkim subjektima.
Iznosi izrečenih novčanih kazni su bazirani na sudskoj praksi.
Predsjedniku i za tri člana biračkog odbora na biračkom mjestu 007B040 u izbornoj jedinici Novi Grad izrečene su novčane kazne (predsjedniku 500 KM i članovima 300KM) uz zabranu angažiranja u tijelima za provedbu izbora na period od četiri godine od dana pravomoćnosti odluke radi povreda na biračkom mjestu zbog kojih su izbori na tom biračkom mjestu ponovljeni.
Zbog sprječavanja rada izbornih promatrača predsjedniku i članovima biračkog odbora na biračkom mjestu 038B018B u Doboju danas je Središnje izborno povjerenstvo BiH izreklo novčane kazne (predsjedniku 800 KM i članovima 300 KM) uz zabranu angažiranja u tijelima za provedbu izbora na period od četiri godine od dana pravomoćnosti odluke.
Za četiri člana biračkog odbora na biračkom mjestu 074B014A u Tesliću zbog neevidentiranja izbornih rezultata na ispravan način izrečene su novčane kazne u iznosu od 600 KM uz zabranu angažiranja u tijelima za provedbu izbora na period od četiri godine od dana pravomoćnosti odluke.
Na biračkom mjestu 077A023 u Zavidovićima predsjedniku je izrečena novčana kazna u iznosu od 500 KM uz zabranu angažiranja u tijelima za provedbu izbora na period od četiri godine od dana pravomoćnosti odluke zbog pogrešno evidentiranih izbornih rezultata.
Navedene odluke Središnjeg izbornog povjerenstva BiH nisu pravomoćne jer se na njih može izjaviti žalba Apelacionom odjelu Suda BiH u roku od dva dana od dana prijema odluke, navedeno je.