Sastanak s Charlesom Michelom
Komšić: Moramo uraditi nešto za sebe
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović, nakon sastanka u Bruxellesu sa predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom, kazala ja za N1 kako nije bilo govora ni o kakvim sankcijama ili uvjetovanjima nego je bilo riječi o nekoj vrsti stimulacije i ohrabrenja od dužnosnika Europske unije.
Cvijanović je istaknula kako je Michel jedan od najvećih zagovornika da zemlje Zapadnog Balkana postanu članice Unije i na taj način se 'zaokruži' EU.
Nije bilo govora o sankcijama
''Dogovorili smo se da imamo periodične sastanke sa Michelom kako bi ga obavještavali. Vladala je pozitivna atmosfera, svi razumiju složenost prilika u BiH. Ovo je bio sastanak ohrabrenja sa njegove strane, da svi razumijemo kao trebamo biti dio europske obitelji. To je Michelova poruka'', istaknula je predsjedavajuća državnog predsjedništva.
Na pitanje reportera N1 je li bilo govora o sankcijama ili eventualnom ''financijskom uvjetovanju'' RS-a, Cvijanović je odgovorila kako ''čovjek nijednom nije spomenuo sankcije''.
''Ne možete nekoga stimulirati, a onda da pričate o sankcijama'', dodala je ona.
Na kraju razgovora Cvijanović je istaknula da među članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine postoji ''mnogo neslaganja'', ali da nije uredu da se to pokazuje u Bruxellesu, nego da je cilj ovakvih sastanaka da se ''vidi šta se može uraditi zajedno''.
"Moramo uraditi nešto za sebe"
Također, kako je priopćio medijima član Predsjedništva BiH Željko Komšić, za Michela je ovaj sastanak za cilj imao provjeru spremnosti novog saziva za konkretnim pomakom nakon dodjeljivanja kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini. O napretku će se u Bruxellesu raspravljati ponovno u listopadu ove godine. Do tada, po Komšiću, ključno je prionuti na tri stvari.
''Ono što se od nas očekuje već dugo se provlači i kroz Parlament BiH, i kroz ministarstva. Tu je, prije svega, riječ o zakonu o VSTV-u, javnim nabavkama i zakonu o sprječavanju sukoba interesa'', napomenuo je Komšić.
Dodaje kako je stiglo krajnje vrijeme da BiH spomenute stavke skine sa čuvene liste od 14 prioriteta, pa da tek onda, na svom putu ka EU, pređemo na teže stvari, a što će podrazumijevati usklađivanje ustavnog i političkog sistema sa sistemom EU.
''Činjenica je da moramo uraditi nešto radi sebe. Postoji dovoljan politički kapacitet za to'', rekao je, misleći na novoformiranu državnu vlast.
O rokovima se danas nije govorilo.
''Što prije trebamo uraditi te tri stvari'', naveo je Komšić, dodavši kako su prijedlozi već ranije bili pred parlamentarcima.
"Možemo biti ohrabreni"
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović kazao je za N1 kako se na sastanku u Bruxellesu, sa predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom, razgovaralo o usklađivanju vanjske politike BiH sa Europskom unijom.
Bećirović je ocijenio kako su članovi Predsjedništva imali jedan konstruktivan i sadržajan sastanak sa dužnosnikom Unije.
''Možemo svi u BiH biti ohrabreni Michelovim porukama. Ona nas je podržao da krenemo još bržim korakom ka EU'', naveo je Bećirović.
Ocijenio je kako se država nalazi na raskrsnici.
''Moramo u BiH odlučiti da li smo samo deklarativno za Evropsku uniju ili da pređemo u radnu fazu, a to podrazumijeva da donosimo konkretne zakone i ispunjavamo konkretne obaveze kako bi se uskladili sa europskim zakonima i stečevinama'', kazao je član Predsjedništva BiH.
Bećirović je u razgovoru za N1 zaključio kako je najveća odgovornost na Vijeću ministara, u provođenju 14 prioriteta EU.
''BiH ima obvezu da ozbiljno uskladi svoju vanjsku politiku sa EU. Najveći dio obveza, kada govorimo o 14 prioriteta, odnosi se na Vijeće ministara'', istaknuo je Bećirović.
Na kraju je poručio kako očekuje da svi u Bosni i Hercegovini shvate kako je članstvo u Europsku uniju ''naš zajednički interes''.