SIP
Korona virus skraćuje rokove Izbornog zakona BiH?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Središnje izborno povjerenstvo BiH (SiP BiH) usvojilo je inicijativu da se pokrene procedura izmjena Izbornog zakona BiH, a gotovo je sigurno da će eventualne izmjene podrazumijevati skraćenje izbornih rokova.
U SIP-u su potvrdili da je na posljednjoj sjednici inicijativa prihvaćena, ali da će stručne službe SIP-a tek u narednim danima definirati u kojem smjeru će te izmjene ići, prenose Nezavisne novine.
"Rano je govoriti bilo šta. Stručne službe treba da pripreme prijedloge i dok se ne usaglasi jedinstven stav SIP-a, rano je bilo šta govoriti", rekla je Maksida Pirić, glasnogovonica SIP-a BiH.
Skraćivanje rokova
Prema neslužbenim informacijama, izmjene Izbornog zakona ići će u smjeru skraćivanja rokova, ali će ostaviti i mogućnost da se lokalni izbori, planirani za listopad, zbog situacije sa virusom korona odgode.
"Po sadašnjem zakonu, najdalje do 4. svibnja trebalo bi da budu raspisani izbori i od tada počinju teći rokovi, od prijave kandidata, koalicija, stranaka pa do sakupljanja potpisa političkih stranaka, provjera itd... Teško je očekivati da u sadašnjoj situaciji političke stranke sakupljaju potpise s obzirom na stvaranje gužvi itd... Vrlo je vjerovatno da će izmjene ići u smjeru da se skrate sami rokovi, odnosno da se ostavi mogućnost da izbori budu raspisani, recimo, u lipnju ili srpnju, a i od tada ima dovoljno vremena da se sav posao završi", ispričao je izvor "Nezavisnih" blizak SIP-u.
Isti izvor naglašava da će se vjerovatno ići sa minimalnim izmjenama Izbornog zakona kako se ne bi iskompliciralo njegovo usvajanje te da će na kraju sve zavisiti od parlamenta BiH. I sami parlamentarci naglašavaju da Izborni zakon u smislu rokova treba promijeniti, ali istovremeno ističu da je još rano govoriti o tome treba li ili ne treba odgađati izbore.
Zemlja s najdužim rokovima
"U ovoj zemlji izborni proces stvarno dugo traje i mislim da smo zemlja sa najdužim rokovima. Već dugo postoji razmišljanje da te rokove treba skraćivati i ovo je prilika da se nešto konkretno uradi po tom pitanju. Trenutno se najmanje razmišlja o izborima, da li ih treba ili ne treba organizovati i to će odrediti dalja situacija, ali treba zakonom predvidjeti i ove mogućnosti u kojima se mogu skratiti rokovi pa čak i prolongirati izbori", rekao je Branislav Borenović, poslanik PDP-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH i lider ove stranke.
I Nenad Stevandić, predsjedavajući Srpskog kluba u Predstavničkom domu parlamenta BiH, kaže da je još rano govoriti o odgađanju izbora te da će se o tome više moći reći za nekih desetak dana kada se bude više znalo u kojem smjeru će se odvijati situacija u vezi sa virusom korona.
"Izmjena Izbornog zakona pa i u smislu skraćenja rokova je političko pitanje i SIP se tu mnogo ne pita kako će se odvijati", rekao je Stevandić.
Inače, kada je riječ o samim rokovima, SIP u roku od 150 dana prije održavanja izbora (prva nedjelja u listopadu) treba da donese odluku o održavanju izbora, a nakon toga politička stranka podnosi prijavu za ovjeru Središnjem izbornom povjerenstvu najkasnije 135 dana prije dana izbora, dok SIP poslije toga u roku od 15 dana ima rok da ovjeri prijavu te političke stranke. Koalicija prijavu za ovjeru treba da podnese najkasnije 110 dana prije dana izbora, dok se kandidatske liste političkih stranaka, liste nezavisnih kandidata i koalicija moraju podnijeti SIP-u najkasnije 90 dana prije dana izbora itd.. Pored obaveza političkih stranaka, nezavisnih kandidata i koalicija Izborni zakon BiH predvidio je i rokove u kojima treba postupati samo Središnje izborno povjerenstvo BiH.