Zastupnički dom
Kub HDZ-a i HNS-a traži Rezolucije o zaštiti ustava
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Klub HDZ BiH – HNS podnio je zahtjev za dopunu dnevnog reda 28. redovite sjednice Zastupničkog doma Parlamenta FBiH.
Smatrajući kako Bosna i Hercegovina, odnosno Federacija BiH, ulazi u proces destabilizacije, a pitanje reforme izbornog zakonodavstva i rješavanje najveće postdejtonske političke krize je opstruirano s različitih strana, Klub HDZ BiH – HNS podnio je prijedlog Rezolucije o zaštiti ustava BiH, Ustava Federacije BiH, međunarodnih sporazuma i pripadajućih aneksa te provedbi presuda Ustavnog suda BiH i Europskog suda za ljudska prava, priopćeno je iz spomenutog kluba.
Tekst rezolucije glasi:
„U okolnostima najveće političke krize u kojoj se nalazi Bosna i Hercegovina, naša je dužnost i obveza da štitimo ustavni poredak i institucije Federacije BiH.
U ovakvim političkim okolnostima, potreba za dijalogom i preuzimanjem političke odgovornosti su dva ključna rješenja kojima istinski možemo prevladati sve izazove u kojima se neminovno već sada nalazimo. Potpora koju pružaju naši prijatelji, medijatori i partneri iz međunarodne zajednice snažan su motiv da napravimo politički iskorak i konsolidiramo unutarnje odnose u Federaciji BiH.
Narušena stabilnost i funkcionalnost iziskuju potrebu za usvajanjem 'Rezolucije o zaštiti Ustava BiH, Ustava Federacije BiH, međunarodnih sporazuma i pripadajućih Aneksa te provedbi presuda Ustavnog suda BiH i Europskog suda za ljudska prava' koja treba potvrditi našu neupitnu opredijeljenost za europske civilizacijske vrijednosti kojoj Bosna i Hercegovina pripada”.
1. Zastupnički dom Parlamenta Federacije BIH poziva sve političke subjekte da poštuju Ustav BiH, Ustav FBiH, presude Ustavnog suda BIH i presude Europskog suda za ljudska prava koje se međusobno ne isključuju jer retorika prijetnji, straha i sukoba kojoj svakodnevno svjedočimo je apsolutno neprihvatljiva i ovim putem je oštro osuđujemo. Samo nastavak dijaloga može doprinijeti rješavanju političke krize.
2. Zastupnički dom Parlamenta Federacije BIH poziva sve političke stranke u BiH da preuzmu političku odgovornost, te ulože maksimalne napore s ciljem nastavka pregovora o izmjenama Izbornog zakona jer je to jedini put koji vodi deblokiranju državnih i federalnih institucija i nastavak euroatlantskog puta BIH.
3. Osuđujemo sve unitarističke i separatističke politike koje razgrađuju Daytonski mirovni sporazum i dovode u pitanje konstitutivnost naroda jer smatramo da iznošenje maksimalističkih zahtjeva i težnje za radikalnim promjenama Ustava samo dovode do daljnjeg produbljivanja političke krize.
4. Konstitutivnost triju naroda i njihovo legitimno predstavljanje je temelj Daytonskog - pariškog mirovnog sporazuma. Bilo kakvi pokušaji derogiranja konstitutivnosti koju je upravo Ustavni sud BiH označio kao natkrovljujućim načelom, kao i nasrtaji na legitimno političko predstavljanje, znače rušenje ustavnog poretka BiH i Daytonskog sporazuma. Sve anomalije političkog sustava koje se reflektiraju kroz diskriminaciju i političku majorizaciju moraju biti otklonjene i usklađene kroz reformu izbornog zakonodavstva.
5. Zastupnički dom Parlamenta Federacije BIH poziva i podsjeća sve političke subjekte u BiH da štite i provode preambulu Ustava BiH koja jamči temeljna ljudska prava:
„Na temelju poštivanja ljudskog dostojanstva, slobode i jednakosti,
Predani miru, pravdi, toleranciji i pomirenju,
Uvjereni da demokratske ustanove vlasti i pravični postupci najbolje uspostavljaju miroljubive odnose u pluralističkom društvu,
U želji da promiču opće blagostanje i gospodarski razvitak kroz zaštitu privatne svojine i promicanje tržišnog gospodarstva,
Rukovođeni ciljevima i načelima Povelje Ujedinjenih naroda,
Opredijeljeni za suverenitet, teritorijalni integritet i političku neovisnost Bosne i Hercegovine sukladno međunarodnom pravu,
Odlučni da osiguraju puno poštivanje međunarodnog humanitarnog prava,
Nadahnuti Općom deklaracijom o ljudskim pravima, Međunarodnim paktovima o civilnim i političkim pravima, odnosno o gospodarskim, socijalnim i kulturnim pravima, i Deklaracijom o pravima osoba koje pripadaju nacionalnim ili etničkim, vjerskim i jezičnim manjinama, kao i drugim instrumentima o ljudskim pravima,
Podsjećajući na Temeljna načela usaglašena u Genevi 8. rujna 1995. i u New Yorku 26. rujna 1995.
Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (zajedno s ostalima), i građani Bosne i Hercegovine ovim utvrđuju Ustav Bosne i Hercegovine.“