Sve za vlast
Kupovanje glasova: Podijelili su nam naših 58 milijuna KM
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prema podatcima Transparency Internationala u BiH (TI BiH), za dva mjeseca predizbornog razdoblja, kroz jednokratna davanja umirovljenicima i drugim kategorijama najčešće od 50, 100 ili 200 KM, svi nivoi vlasti podijelili su oko 53 milijuna KM.
Transparency International u BiH (TI BiH) danas je na konferenciji za medije predstavio rezultate dosadašnjeg monitoringa sa statističkim pokazateljima i uočenim primjerima zloupotreba u toku predizbornog perioda koji se odnose na povećanje javne potrošnje, intenziviranje javnih radova i povećanja jednokratnih budžetskih davanja.
Izostaju sankcije
U posljednja dva mjeseca, kako su kazali izvršna direktorica TI BiH Ivana Korajlić i menadžer za odnose s javnošću TI Srđan Traljić, TI BiH je podnio 90 prijava vezanih za kršenje izbornog zakonodavstva.
''SIP BiH je do sada po prijavama TI BiH izrekao 14 sankcija u ukupnom iznosu od 59.500 KM koje se u najvećoj mjeri odnose na preuranjenu kampanju, dok i dalje izostaju sankcije za zloupotrebu javnih resursa'', kazala je Korajlić.
Usprkos tome što je zakonom prvi put zabranjena neizravna kupovina glasova kroz pružanje te vrste jednokratne pomoći građanima, po ovoj odredbi još nitko nije sankcioniran.
''Iz ove zabrane izuzete su samo redovne proračunske subvencije ali je SIP zauzeo stav da su sve subvencije redovne ako se 'isplaćuju iz stavki planiranih proračunom' tako da je teško očekivati da će bilo tko biti sankcioniran ako se ova praksa nastavi'', naglasila je Korajlić.
OHR nametnuo ali ne tumači
Od raspisivanja izbora SIP je od TI BiH i drugih subjekata zaprimio ukupno 70 prijava za zloupotrebu javnih resursa od kojih dobar dio još nije riješen a izrečene su samo dvije sankcije i to za zloupotrebu sredstava komunikacije.
Zbog svega je TI BiH zatražio autentično tumačenje od OHR-a koji je u odgovoru istaknuo da ''tumačenje zakona spada u nadležnost SIP-a''.
''Iako ne smatramo da institut autentičnog tumačenja treba koristiti u demokratskim sustavima, podsjećamo i da su izmjene Izbornog zakona nametnute, te nisu usvojene kroz demokratske procese i javne diskusije, zbog čega bi OHR trebao pokatati minimum odgovornosti da se osigura njihovo adekvatno tumačenje i primjena. U suprotnom se otvara prostor za neprimjerene utjecaje na proces primjene zakona i na proizvoljno tumačenje ovih odredbi, zbog čega su u velikoj mjeri obesmišljene i nisu postigle svrhu'', istaknula je Korajlić.
TI BIH je već ukazivao, dodala je ona, na brojne primjere jednokratnih davanja pred izbore, a najnoviji primjeri odnose se na jednokratnu pomoć penzionerima u Tuzlanskom kantonu i Bratuncu od 100 KM, učenicima u Foči, Ljubuškom, Ugljeviku kao i na podjelu “kartica prijateljstva” za penzionere i „besplatnih placeva za mlade od strane gradonačelnika Banje Luke“.
Također je TI BiH objavio i interaktivnu mapu gdje je locirao 593 primjera predizbornih radova koji su počeli ili otvoreni u protekla dva mjeseca, čija vrijednost iznosi 569 milijuna KM.
Stranke se hvalile
''SIP je do sada izricao sankcije strankama koje su se hvalile predizbornim radovima u kontekstu preuranjene kampanje a TI BiH još čeka odluke po prijavi protiv državnog ministra Sevlida Hurtića koji je vodio izbornu kampanju i fotografirao se pored javnih radova financiranih s lokalne razine u Doboju. Također SIP-u je prijavljen i slučaj asfaltiranja lokalnih puteva iz sredstava ŠG Romanija Sokolac, jer putem ovih javnih radova direktnu izbornu kampanju vodi direktor tog poduzeća Strahinja Bašević koji je kandidat za načelnika'', rekao je Traljić.
Nastavljena je i praksa funkcionerske kampanje, a promatrači TI BIH ispratili su u protekla dva mjeseca 350 događaja u organizaciji javnih institucija. Na 75 posto takvih događaja, pojasnio je Traljić, prisutni su bili izborni kandidati, na 14 posto događaja iznošene su političke poruke, iako se po zakonu i ovo smatra zloupotrebom javnih resursa.
Zabilježeni su i slučajevi predizborne promocije načelnika Vukosavlja na „Gastro festu“ u toj općini, načelnika Ustikoline na koncertu povodom dana općine kao i načelnika Gornjeg Vakufa i ministra iz Vlade SBK kroz postavljanje plakata na nogometnom turniru.
Zloupotreba djece i zapošljavanje
Evidentiran je i 41 primjer zloupotrebe djece u političke svrhe, a samo prvog dana škole 21 slučaj gdje su dužnosnici zloupotrijebili učenike osnovnih škola za vlastitu promociju i vođenje izborne kampanje.
''Zabilježeno je i 72 slučaja povećanog zapošljavanja pred izbore, 101 primjera preuranjene kampanje, 67 slučajeva omogućavanja posebnih pogodnosti u vidu besplatnih pregleda ili drugih javnih usluga u predizbornom razdoblju'', naglasio je Traljić.
TI BIH već dugo ukazuje na problem izbornih uvjeta u BiH, jer, kako ističu, nekažnjena zloupotreba javnih resursa daje značajnu prednost kandidatima na vlasti.
Posljednjim izmjenama, smatraju u TI BiH, koje je nametnuo visoki predstavnik ove zloupotrebe su samo djelomično sankcioniranje, ali zbog nepostojanja tumačenja i uske primjene, ove odredbe za sada nisu dale očekivane rezultate.
''Ono što je pozitivno spomenuti jeste povećano interesiranje građana za izborni proces, a TI BIH je samo putem aplikacije Reflektor primio 878 prijava građana vezanih za pokušaje uspostave političke kontrole nad biračkim odborima, preuranjenu kampanju i zloupotrebu javnih sredstava'', zaključili su Korajlić i Traljić.