Usklađenost Ustava

Mahmutbegović: Svim narodima u BiH treba omogućiti da govore vlastitim jezikom

Mahmutbegović je detaljno elaborirala sve ono što je dosad učinjeno na tom planu, a tiče se osiguranja individualnih i kolektivnih prava po raznim osnovama u FBiH i RS-u
Vijesti / Politika | 05. 03. 2018. u 13:47 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Potpredsjednica Federacije Bosne i Hercegovine Melika Mahmutbegović upozorila je danas kako svim narodima treba omogućiti da govore vlastitim jezikom, te ravnopravno korištenje pisama latinice, odnosno ćirilice, kao i da u tom pogledu uživaju sva ustavom zajamčena prava koja se moraju osigurati svakom građaninu Bosne i Hercegovine.

Mahmutbegović je detaljno elaborirala sve ono što je dosad učinjeno na tom planu, a tiče se osiguranja individualnih i kolektivnih prava po raznim osnovama u FBiH i RS-u, odgovarajući na taj način na istupe pojedinih izaslanika i zastupnika u Parlamentarnoj skupštini BiH (PSBiH) u pogledu pokretanja inicijative za ocjenu ustavnosti određenih županijskih ustava, a radi što cjelovitijeg informiranja javnosti u vezi sa spomenutim pitanjima.

Podsjetila je na kronologiju i dinamiku aktivnosti koje je u širem kontekstu poduzela Stranka demokratske akcije (SDA) putem izabranih dužnosnika, počevši od zahtjeva za ocjenu ustavnosti naziva županija iz 1998. godine koju je podnio bivši federalni premijer Edhem Bičakčić, odnosno inicijative tadašnjeg predsjednika Alije Izetbegovića, koja se odnosila na konstitutivnost triju bh. naroda, pa do apelacije u vezi s bosanskim jezikom u RS-u, koju je 2016. godine podnio zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH Safet Softić.

Govoreći na press-konferenciji o temi "Ocjena ustavnosti županijskih ustava i njihova usklađenost s Ustavom Federacije Bosne i Hercegovine'', Mahmutbegović je podsjetila da je 2015. godine pokrenula inicijativu za izmjene ustava Posavskog, Zapadnohercegovačkog i Hercegovačko-neretvanskog kantona, a u vezi s ocjenom ustavnosti po pitanjima - Srba kao konstitutivnog naroda, bosanskog i srpskog jezika, te ćirilićnog pisma.

Video: Mahmutbegović o (ne)usklađenosti kantonalnih s Ustavom FBiH

Potpredsjednica FBiH upozorila je, također, da postoji pokušaj da se poistovjeti situacija u RS-u i FBiH kada se radi o (ne)poštivanju osnovnih prava na korištenje vlastitog jezika, odnosno prava koja proistječu iz statusa konstitutivnosti, a s obzirom na to da su u BiH u upotrebi bosanski, hrvatski i srpski jezik, odnosno latinica i ćirilica kao službeni jezici i pisma.

Precizirala je da je pokrenula pitanje ocjene ustavnosti u vezi s nepriznavanjem konstitutivnosti srpskog naroda u spomenutim županijama, odnosno srpskog jezika i upotrebe ćiriličnog pisma, zalažući se za balansiran pristup, uz napomenu da se, ukoliko se inzistira na poštivanju bosanskog jezika u RS-u, mora omogućiti pravo i Srbima da budu konstitutivan narod u kantonima, koji kao službene jezike 'prepoznaju' isključivo hrvatski i "bošnjački", te latinicu kao službeno pismo.


Po njenim riječima, a budući da je nakon spomenute inicijative i koraka na njenom oživotvorenu izostala odgovarajuća reakcija županijskih zakonodavnih organa (odnosno, skupština), u rujnu 2017. godine podnijeta je apelacija Ustavnom sudu FBiH za ocjenu ustavnosti odredbi ustava HNŽ-a, Hercegobosanske, Posavske i Zapadnohercegovačke županije, a koju je kao ovlašteni apelant podnio federalni premijer Fadil Novalić.

Radi se o zahtjevu za ocjenu ustavnosti kojim se problematiziraju pitanja - nepriznavanja ustavnopravne konstitutivnosti srpskog naroda i ravnopravnosti srpskog jezika, kao i nepriznavanja ravnopravnosti ćirilice, te nepriznavanja naziva bosanskog jezika, odnosno neizvršavanja ustavnopravne pozitivne obaveze normiranja bosanskog jezika kao jezika bošnjačkog naroda i drugih građana koji se identificiraju s tim jezikom.

Mahmutbegović je izrazila očekivanje da će Ustavni sud FBiH donijeti odgovarajuće mjere kojima će naložiti spomenutim županijama da vlastite ustave usuglase s Ustavom FBiH.

Istovremeno, potpredsjednica napominje da Ustavni sud FBiH nije popunjen, te da je s pozicije koju obnaša poduzela određene korake i mjere kako bi se dvije upražnjene pozicije u tom sudu popunile s dvoje nedostajućih sudaca, navodeći da su aktivnosti na tom planu u tijeku.    

Kopirati
Drag cursor here to close