Imovina
Milijunaši na kandidatskim listama
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Novinari CIN-a su gotovo godinu dana istraživali imovinu 121 bh. političara. Među njima je i deset kandidata na predstojećim općim izborima koji se izdvajaju po vrijednosti imovine. Oni i njihove obitelji posjeduju nekretnine, ušteđevinu i firme vrijedne desetine milijuna maraka.
Vojin Mitrović je kandidat Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) za Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine (BiH). Vodio je privatni biznis do 2014. godine kada je osvojio mandat u Narodnoj skupštini Republike Srpske (RS). Te godine je u imovinskom kartonu prijavio imovinu vrijednu 66,6 milijuna KM.
Danas je ta imovina manja jer su on i njegova supruga Nela sada vlasnici tri, umjesto tada prijavljenih sedam firmi. Osim toga, vlasnik je dvije kuće u Bijeljini, vrijedne preko milijun maraka, te imanja sa ribnjakom čiju je vrijednost procijenio na 300.000 KM. Nela Mitrović u Bijeljini ima dva poslovna prostora, a u Beogradu stan od pola milijuna maraka.
Uz primanja u Skupštini Mitrović ima i prihode od dividende. „Dividenda se akumulira iz godine u godinu, tako da trenutno iznosi negdje između tri i četiri milijuna“, pojasnio je Mitrović.
Novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) su razgovarali i sa gradonačelnikom Zenice Fuadom Kasumovićem o njegovoj imovini i prihodima. Bračni par Kasumović posjeduje: dva stana, dva poslovna prostora, kuću, restoran, zemljište i udjele u benzinskim pumpama, vrijedne najmanje dva milijuna KM.
Kasumović je u imovinskom kartonu iz 2016. godine napisao da ušteđevinu ima samo njegova supruga Mersija – uštedjela je 210.000 maraka. Na pitanje novinara CIN-a o njegovoj ušteđevini, Kasumović je najprije rekao da je nema, međutim, nakon kratkog promišljanja se prisjetio da na računu ipak ima novca: ''Uh, imam, u pravu si! Na BBI banci imam 200.000 maraka“, izjavio je Kasumović, pojašnjavajući da je ovaj novac dobio kao odštetu za ulaganje u benzinsku pumpu.
Fuad Kasumović je od 1998. godine obavljao različite funkcije u vlasti i državnim institucijama. Na ovogodišnjim izborima je nositelj liste Nezavisnog bloka za Parlamentarnu skupštinu BiH.
Izabrani kandidati su dužni dostaviti imovinske kartone Središnjem izbornom povjerenstvu BiH mjesec dana nakon ovjere mandata. Međutim, novinari CIN-a su podatke o nekretninama kandidata prikupljali iz zemljišnoknjižnih dokumenata i ranijih imovinskih kartona te ih objavili u bazi 'Imovina političara'.
Analizom tih dokumenata CIN je utvrdio da su među imućnijim političarima i trojica kandidata za člana Predsjedništva BiH: Milorad Dodik, Fahrudin Radončić i Dragan Čović. Dodik je na različitim funkcijama u vlasti skoro 30 godina, Čović 20, a Radončić se u politiku uključio osnivanjem Saveza za bolju budućnost 2009. godine.
Dodik je prije četiri godine u imovinskom kartonu prijavio dva stana u Beogradu koje je u međuvremenu prodao.
Prema zemljišnim knjigama, njegova kćerka Gorica je sa Pavlom Ćorovićem 2016. godine u Banjoj Luci kupila stan od 345 metara kvadratnih koji je u dokumentima okarakteriziran kao 'veći od petosobnog'.
Dodik je 2007. godine kupio kuću na Dedinju u Beogradu za nešto više od 1,7 milijuna maraka i od njenog iznajmljivanja Veleposlanstvo Izraela godišnje zarađivao oko 100.000 maraka.
U Laktašima kod Banje Luke ima stan koji je procijenio na 140.000 KM. U istom mjestu njegova supruga Snježana posjeduje poslovni prostor i zemljište. Njihova djeca Igor i Gorica Dodik vlasnici su četiri firme: 'Fruit Ec', 'Trinity Media & Consulting', 'Global Liberty' i 'Agape'.
I Radončić je vlasnik milijunske imovine u susjednoj zemlji. On je u crnogorskoj marini Porto Montenegro kupovao nekretnine čija je vrijednost 7,6 milijuna KM. Njegova najskuplja nekretnina je apartman od 351 kvadratnog metra za koju je Radončić izdvojio skoro 4,2 milijuna KM. Nakon toga je kupio još dva apartmana – jedan je poklonio sinu Irhadu, a drugi prodao.
U prosincu 2016. godine Radončić je posredstvom svoje firme „PM 1.25“ kupio još jedan apartman za 1,56 milijuna KM, a firmu je kasnije ustupio sinu Irhadu. Radončić je investirao i skoro dva milijuna maraka u kupovinu dionica Crnogorskog Telekoma.
Firma 'Avaz' d.o.o. i 372.266 dionica Grafičke izdavačke kuće 'OKO' d.o.o. su u brakorazvodnoj parnici pripale Radončićevoj bivšoj supruzi Azri, dok je firmu 'Avaz-roto press' Radončić prodao Azri za 200 milijuna KM. Novac nije naplatio.
Dragan Čović sa svojom suprugom Bernadicom posjeduje vrijednu imovinu u Mostaru i Širokom Brijegu. Ranije istraživanje CIN-a je pokazalo da je Bernadica Čović kupovala nekretnine u ime članova svoje obitelji a neke od njih je kasnije dobila na poklon. Tako je dobila zemljište u Mostaru na kojem je bračni par Čović izgradio skupocjenu vilu. Čović je ovo imanje, koje se prostire na nešto više od tri dunuma, 2010. godine procijenio na pola milijuna KM. U imovinskom kartonu iz 2014. godine on nije naveo vrijednosti nekretnina koje posjeduje.
Čovićeva supruga je na ime svog oca, dugogodišnjeg umirovljenika Blage Prskala, 2009. godine kupila vilu u primorskom mjestu Zaostrog u Hrvatskoj za oko 625.000 maraka. Čović, Radončić i Dodik nisu pristali razgovarati sa novinarima CIN-a o svojoj imovini.
Nikola Špirić, Đorđa Kojić i Zoran Stevanović iz SNSD-a te Nedeljko Čubrilović iz Demokratskog narodnog saveza su u politici više od desetljeća. Ovogodišnji su kandidati za Narodnu skupštinu Republike Srpske. Oni ili članovi njihovih obitelji posjeduju skupocjene nekretnine van BiH.
Špirićeva kćerka Jovana je vlasnica stana u Beču koji je 2008. godine plaćen skoro 800.000 maraka. U imovinskom kartonu iz 2012. godine njen otac je vrijednost ovog stana skoro prepolovio, a dvije godine kasnije ga nije ni prijavio. Njegov sin Aleksandar u Beogradu ima stan od 66 kvadrata. Špirić i supruga imaju ušteđevinu od 574 tisuće maraka. Špirić je odbio razgovarati sa novinarima CIN-a.
Njegov stranački kolega Kojić je 2010. godine prijavio imovinu vrijednu više od 20 milijuna maraka, uključujući dvije kuće, zemljište i poslovne objekte. Uz to, njegova supruga je vlasnica stana, kuće i zemljišta u Srbiji čiju je vrijednost procijenio na 530.000 KM. Kojić je vlasnik kompanija 'Brčko-gas' d.o.o, 'Transjug L' i 'Brčko-Gas osiguranje' d.d.
Trenutni gradonačelnik Zvornika Zoran Stevanović u Srbiji i Crnoj Gori posjeduje imovinu vrijednu najmanje 950.000 KM. Ima stanove, kuće, vikendicu, poslovni prostor i zemljište. Stevanović je vlasnik ili suvlasnik osam kompanija koje posluju u BiH i Srbiji.
Aktualni predsjednik Narodne skupštine RS-a Nedeljko Čubrilović ima stan na Crnogorskom primorju u Budvi koji je procijenio na skoro 120.000 maraka. Pored toga, on u Banjoj Luci ima stan od pola milijuna maraka. Čubrilović je ovaj stan dobio na korištenje 1998. godine od Republičke direkcije za putove RS-a. Direkcija je tada ovaj stan platila 222.000 maraka, a Čubrilović je novinarima CIN-a rekao da ga je kasnije otkupio za 18.000 maraka.
Sebija Izetbegović je direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu i prvi put se kandidirala na izborima. Ona će na predstojećim izborima kao kandidatkinja Stranke demokratske akcije (SDA) pokušati osvojiti mandat u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH. Ona i njezin suprug Bakir Izetbegović, predsjednik SDA, posjeduju nekretnine u Sarajevu i okolici, vrijedne oko 720.000 maraka.
CIN je ranije pisao o tome kako njezin suprug Bakir u imovinskom kartonu iz 2014. godine nije prijavio zemljište koje su supružnici Izetbegović kupili zajedno sa direktorom Sarajevske regionalne razvojne agencije SERDA Ševkijom Okerićem. Zemljište se nalazi u sarajevskom elitnom naselju Poljine i plaćeno je četvrtinu milijuna maraka.
Izetbegović je ostalu imovinu u imovinskom kartonu procijenio na 520.000 KM. Prema dokumentima, njihova kuća se nalazi na Poljinama a Sebija Izetbegović je kasnije kupila apartman i garažu na Bjelašnici za 100.000 KM.