suprotno
Most koji ruši: Izetbegović oštro na Čovićeve izjave o Pelješkom mostu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović, na jučerašnjem sastanku sa predsjednicom Republike Hrvatske Kolindom Grabar Kitarović, iznio je stavove koji su suprotni službenim stavovima Predsjedništva BiH. Postupajući na taj način, Čović je doveo u zabludu i bosanskohercegovačku i hrvatsku javnost'', priopćio je Ured Bakira Izetbegovića navodeći kako ''nije istinita tvrdnja da 'što se tiče institucija BiH, nema nikakvih formalno-pravnih smetnji za izgradnju Pelješkog mosta''.
Stvari su, tvrdi se u priopćenju, upravo obrnute.
''Podsjećamo Dragana Čovića na službeni stav Predsjedništva BiH iz 2007. godine, koji je jednoglasno usvojen i koji glasi: 'Bosna i Hercegovina je protiv izgradnje mosta do rješavanja otvorenih pitanja vezanih za identificiranje morske granične crte između dviju država'. O navedenom stavu su tada obaviješteni i najviši dužnosnici Republike Hrvatske'', navodi se i dodaje kako Dragan Čović, kao trenutačni predsjedatelj Predsjedništva BiH, ''ima ustavnu obvezu da zastupa službene stavove i interese BiH''.
Iz Izetbegovićava Ureda navode kako svako drugačije postupanje predstavlja zloporabu službenog položaja.
''Nedopustivo je da predsjedatelj Predsjedništva BiH, umjesto obvezujućeg zastupanja interesa BiH, zastupa interese druge države i nastoji opravdati postupke Hrvatske koji predstavljaju udar na suverenitet BiH i u suprotnosti su sa Konvencijom UN-a o pravu mora i dugoročnim interesima BiH'', navodi se u priopćenju.
Podsjećamo, Čović je u Zagrebu predsjednicu Republike Hrvatske Kolindu Grabar Kitarović informirao da, što se tiče institucija BiH, ''nema nikakvih formalno-pravnih zapreka niti smetnji za nastavak projekta, a da se na individualne stavove i reakcije pojedinih dužnosnika u BiH ne može utjecati''.
Kako je nakon susreta priopćeno iz Predsjedništva BiH, Čović je rekao kako u BiH određene političke snage koriste pitanje izgradnje Pelješkog mosta u dnevnopolitičke svrhe i u kontekstu predizborne kampanje za opće izbore 2018.
''Zbog toga se namjerno projiciraju problemi u međudržavnim odnosima s Republikom Hrvatskom tamo gdje oni objektivno ne postoje. Istina je da mostovi povezuju a ne razdvajaju i da će od izgradnje Pelješkog mosta obje zemlje imati obostrane koristi, osobito lokalna zajednica u općini Neum, koja će nakon njegove izgradnje mnogo normalnije moći funkcionirati u vrijeme ljetne sezone'', kazao je Čović.
Navedeno je kako je zajednička ocjena da je Pelješki most važan projekt, kako za Republiku Hrvatsku, tako i za Bosnu i Hercegovinu, širu regiju i EU.
''Riječ je projektu razmjera i značaja kojeg treba pozdraviti i koji je u interesu svih. Pri tom je važno naglasiti da Republika Hrvatska most gradi isključivo na svojem teritoriju, ni na koji način ne dovodeći BiH u izolaciju. Naprotiv, njegova izgradnja donosi nove prilike, posebice za unapređenje turističkih potencijala općine Neum'', stoji u priopćenju.