Bjelušine

Mostar: Klizište prijeti i živima i mrtvima

Vijesti / Politika | 16. 01. 2015. u 08:09 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Staro pravoslavno groblje Pašinovac na Bjelušinama se počelo urušavati, piše Dnevni list navodeći kako se na licu mjesta mogu vidjeti kosti iz grobova koji su se uslijed klizišta strovalili u provaliju uz groblje.

Prema navodima stručnjaka, groblje je i prije rata bilo ugroženo, a nekontrolirana ratna sječa borova, koji su rasli oko groblja, pojačala je eroziju zemljišta.

Paroh Radivoje Krulj, starješina mostarski, najavio je alarmiranje svih razina vlasti u BiH kako bi se spriječilo daljnje propadanje groblja.

''Potrebno je uraditi znanstvenu studiju koja će jasno pokazati uzroke ovakvog stanja. Iz onoga što kaže struka znat ćemo što je to što se mora i treba napraviti kako bi se spriječilo daljnje propadanje'', kazao je Dnevnom listu Krulj i dodao kako će kosti koje su pronašli biti pokopane u zajedničku grobnicu.

Krulj naglašava kako krivce za sječu borova ne treba tražiti u lokalnom stanovništvu koje je u ratu bilo prisiljeno sjeći šumu kako bi imalo drva za ogrjev. Ipak, naglasio je, u sadašnjem stanju se treba učiniti sve kako bi se neutralizirala šteta koja je već prouzrokovana i, što je još važnije, ona koja tek može uslijediti.

Uslijed velikih kiša se urušio i rub ceste koja prolazi uz staru pravoslavnu crkvu. Konstitucija tla koja više nalikuje pržini sklonoj osipanju, alarm je i za sve više obiteljskih kuća koje niču oko cijelog područja Bjelušina, navodi Dnevni list pišući kako stanovništvo ''očito i nije svjesno potencijalne opasnosti od stvaranja većeg klizišta''.

Krulj smatra da je to razlog više da nadležne službe reagiraju.
''Poslat ćemo hitan alarm nadležnima kako bi se uradila stručna studija stanja zemljišta oko crkve i groblja'', kazao je Krulj.

Inače, staro pravoslavno groblje Pašinovac koje se nalazi u blizini datira iz 16. i 17. stoljeća i zaštićeni je spomenik kulture. Lokacija na kojoj se nalazi spada u nultu zonu zaštićenih UNESCO-ovih spomenika.

''To su činjenice koje će nakon ozbiljno urađene stručne studije pomoći u prikupljanju donacija i sredstava za zaštitu groblja. Bez stručne projektne dokumentacije i ne možemo tražiti bilo kakvu donaciju za izgradnju potpornog zida ili nekog drugog rješenja'', kazao je Krulj.

Kopirati
Drag cursor here to close