Kako do izbora?
Mostar: U dobrom duhu opet ništa
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predstavnici devet parlamentarnih stranaka razgovarali su u ponedjeljak u Mostaru o rješavanju problema održavanja lokalnih izbora u tom gradu.
Sastanak je završio usuglašavanjem nekoliko zaključaka koji će biti temelj za nastavak pregovora zakazan za 15 dana, kada bi se, kako je rečeno, moglo doći do konačnog rješenja.
Predsjednik Gradskog odbora SDA Salem Marić, domaćin sastanka, novinarima je kazao kako je današnji međustranački susret prošao u jako dobrom duhu što smatra jako pozitivnim za buduća rješenja i dogovore te je iščitao sedam donesenih zaključaka.
Sudionici sastanka usuglasili su se da se lokalni izbori u Mostaru trebaju održati kada i Opći izbori 2018. godine te su pozvali Ured visokog predstavnika (OHR) da se aktivnije uključi u rješavanje pitanja Mostara jer je "na snazi njihov nametnuti Statut iz 2004. godine".
''Podsjećamo ih da je Mostar dio Daytonskog sporazuma. Smatramo i zalagat ćemo se da treba iznaći rješenje za provođenje kompletne odluke Ustavnog suda BiH koja se odnosi na Mostar, što podrazumijeva i usklađivanje Statuta grada Mostara s izmjenama Izbornog zakona, a ne samo izmjene dva člana Izbornog zakona'', istaknuo je Marić.
Dodao je kako su svi sudionici sastanka suglasni da se sve izmjene Izbornog zakona i Statuta Grada Mostara moraju biti u skladu s amandmanom 6C Ustava Federacije BiH koji se odnosi na organizaciju Mostara.
Po njegovim riječima, sudionici sastanka također su suglasni sa zaključkom Središnjeg izbornog povjerenstva da Mostar mora ostati jedinstvena, koherentna, multietnička jedinica lokalne samouprave s određenom razinom lokalne vlasti (gradska područja).
Dodao je kako su se stranački dužnosnici složili i oko toga da se izmjene Izbornog zakona za Mostar rješavaju zasebno, a ne u sklopu preostalih neriješenih pitanja izmjena Izbornog zakona BiH.
Današnji sastanak pozitivnim je ocijenio i predsjednik Gradskog odbora HDZ-a BiH Mostar Damir Džeba, kazavši kako je ovaj međustranački razgovor dobra polazišna osnova za daljnje razgovore te kako se nada da će na idućem sastanku, za petnaest dana, doći do konačnog rješenja.
"Sada bismo trebali usuglasiti šta nam je prihvatljivo, a šta ne i pokušati doći do dogovora", rekao je Marić i napomenuo da se danas nije razgovaralo o tome šta je neprihvatljivo.
Sastanku su nazočili predstavnici svih devet parlamentarnih stranaka, i to SDA, HDZ-a BiH, SDP-a BiH, SBB-a, HDZ-a 1990, SNSD-a, BPS-a, SDS-a i DF-a.
Predsjednik mostarskog SBB-a Anel Kljako smatra da su usvojeni "folklorni" zaključci.
"Zanimljiv je bio dio sastanka kada smo pričali o crvenim linijama i bojim se da će to biti velika prepreka za sve nas u sljedećih 15 dana koju ćemo pokušati prevladati. Na osnovu današnjeg sastanka možemo zaključiti da u sljedećih 15 dana ne treba očekivati ništa spektakularno od ovih stranaka", rekao je Kljako.
Predsjednik gradskog odbora HDZ-a Damir Džeba rekao je da ovo nisu bili nikakvi pregovori, ali da je sastanak bio dobra polazna osnova.
Što se tiče crvene linije, rekao je da je to za HDZ meritum presude Ustavnog suda BiH, odnosno da se u istu ravan dovede vrijednost glasa svih birača kada se bira Gradsko vijeće.
Podsjećamo, posljednji lokalni izbori u Mostaru održani su 2008. godine. Ustavni sud BiH je presudom iz 2010. godine naložio promjenu Statuta Grada Mostara u dijelu koji se odnosi na izborna pravila za izbor Gradskog vijeća, proglasivši ga neustavnim po dvjema osnovama.
Od tada, predstavnici stranaka nisu postigli sporazum o izmjenama spornih dijelova Statuta.
Napominjemo kako je iz OHR-a za Bljesak.info potvrđeno kako se neće miješati u pronalaženje dogovora za Mostar.