Devedesetka
Mostarci pozvani da obuku žute prsluke
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Svjedoci smo da u ovome gradu malo šta funkcionira. Sustavno kršenje zakonskih, urbanih i tehnoloških normi, a pogotovo građanskih prava i etičkih načela je godinama sistem djelovanja gradske vlasti'', naveo je mostarski odbor HDZ-a 1990.
Stranka podsjeća kako je građanima Mostara od 2008. godine uskraćeno osnovno demokratsko pravo izbora, pa grad od 2012. godine funkcionira bez Gradskoga vijeća, na način da su akteri izvršne preuzeli dio ingerencija predstavničke vlasti.
Zidanje
''Od 2012. godine u ovoj sredini je zaustavljen urbani, gospodarski, obrazovni, kulturni, sportski i komunalni razvoj i napredak. U posljednjih deset i više godina grad Mostar rapidno stagnira u svim segmentima društvenoga, političkoga i gospodarskog života'', navela je mostarska 'devedesetka'.
Pročitajte još
HDZ 1990 kaže kako je ''prije tri i više godina'' istekla zakonska valjanost urbanističkih planova, usvojenih od Gradskoga vijeća, pa je onemogućen urbani razvoj i spriječena legalna gradnja novih gospodarskih kapaciteta.
''Godinama politički protežirani građevinski lobby uzurpira gradski prostor. Dječja igrališta i parkovi se pretvaraju u građevinske parcele, protupravno se podiže katnost objekata i dozvoljava prekomjerna izgrađenost građevinskih parcela. Time se građanima uskraćuje životni prostor i gustoćom gradnje narušava privatnost stanovanja. Protiv ovakvih uzurpatora ugroženi stanari su uglavnom nemoćni'', navodi HDZ 1990.
Kažu kako se privilegiranim investitorima stanogradnje, dozvoljava nelegalna gradnja bez naknade zakonskih obveza.
Monopol nadležnosti
''Zgrade koje su izgrađene bez uplate odgovarajućih renti ne posjeduju građevinsku niti uporabnu dozvolu, pa nezaštićeni kupci stanova u takvim objektima ne mogu ostvariti pravo posjeda nad plaćenim nekretninama. Građevinske i komunalne rente za investicijsku gradnju, zakonski namjenjene razvoju urbane i komunalne infrastrukture, protupravno se kanaliziraju u pokrivanje proračunskih dubioza. To je jedan od glavnih razloga loše urbane infrastrukture i plivanja grada. Poslovi na realiziranju proračunskih Kapitalnih investicija se bez zakonske procedure o javnim nabavama, netransparentnim kanalima, dodjeljuju politički protežiranim poduzetnicima. Posljednjih godina nacrti gradskoga budžeta nisu zakonski utemeljeni, jer Gradska uprava, nije donosila Dokumente okvirnoga proračuna, sukladno Zakonu o proračunima FBiH. Ovi Dokumenti su osnova za izradu operativnoga proračuna i postupaka javnih nabavki'', kaže stranka.
Ističu kako su poduzetnici suočeni su s beskrajno dugom administrativnom i pravnom procedurom.
''Pojedine gradske službe su monopolizirale nadležnost, pa su investicijska ulaganja u stambenu i poslovnu gradnju često praćena koruptivnim uslovljavanjem usluga. Ostvarenje potreba građana u javnom servisu, je najčešće dug i mukotrpan trud, jer se zahtjevi uglavnom ne rješavaju u zakonskim rokovima. Preko 3.500 zahtjeva do sada nije riješeno, niti je izvršeno obustavljanje postupaka. U prigradskim naseljima i visokim zonama grada cvjeta bespravna gradnja. U vrijeme pandemijske krize, pod Corona zavjesom se neovlašteno nadograđuju poslovni objekti i nastavlja devastiranje urbane slike grada. U svemu ovome gradske inspekcijske službe djeluju kao nijemi i nezainteresirani posmatrači'', navodi se.
Pročistač
Dodali su kako javna gradska poduzeća posluju s velikim gubicima i nisu niti tehnički niti kadrovski osposobljena za nivo usluga koji je potreban gradu i građanima te da je poslovodnim i nadzornim organima u Javnim poduzećima odavno je istekao pravni legalitet, verificiran od Gradskoga vijeća.
''Ovih dana smo dobili još jedan biser nepodnošljive lakoće vladanja. Gradu je upućen demarš švedske vlade da obustavljaju ulaganje u projekat prečišćavanja komunalnih otpadnih voda. Švedski narod nam je u iskrenim prijateljskim namjerama, prije desetak godina, donirao značajna sredstva kako bi se civilizacijski približili europskoj zajednici. Nažalost shvatili su da je ulaganje u Mostar Sizifov posao. Jer projekat izgradnje prečistača i gradskih kanalizacijskih kolektora, koji je trebao biti okončan 2018. godine i kojim smo trebali zaštititi okolinu i zdravlje pretvorili smo u još jedan problem sa nedefiniranim rokovima završetka i neizvjesnim ekološkim posljedicama. Gradska uprava jednostavno ne zna šta bi s pročistačem. Stiče se dojam da bi najsretniji bili da ga nismo niti dobili. Očigledno da je djelovanje izvan zakona, zaobilaženje pravnih propisa i tehničkih normi, neispunjavanje službenih i međunarodnih obveza, pogodovanje profiterskim lobbyima, koruptivni prohtjevi itd, itd, postali način djelovanja dobroga djela administrativnoga gradskoga aparata'', kažu u mostarskoj 'devedesetci'.
Dodaju kako u Gradskim službama i Javnim poduzećima postoje savjesni, odgovorni i stručni kadrovi, koji odgovorno rade svoj posao i koji su duboko svjesni stanja u Gradu i koji se zasigurno složu sa ovim konstatacijama i podržavaju neophodnost restruktuiranja i unapređenja kvaliteta gradske administracije i javnoga sektora.
Krajnje je vrijeme
''Prema tome dugogodišnje nepostojanje zakonodavne gradske vlasti i sistemske kontrole dovelo je do duboke ekonomske i društvene krize sa dalekosežnim posljedicama po grad i građane. Pa je svima jasno da su izbori ovome gradu sudbinski potrebni i da se ne mogu niti smiju odgađati. Krajnje je vrijeme da se napravi kvalitetno rekonstruiranje i kadrovsko unapređenje Gradske uprave i Javnih poduzeća. Tvrdimo da je to osnovni preduvjet bez koga je nemoguće pokrenuti bilo kakav razvoj. Zato novo Gradsko vijeće ove ključne promjene mora realizirati odmah u prvoj godini mandata. Dakle i površna analiza stanja u gradu i gradskoj upravi jasno pokazuje zašto vladajuće strukture poduzimaju sve da izbore odgode u nedogled. Svjesni su pogubnih posljedica svoga dugogodišnjega vladanja, kao i neminovnih pravnih konzekvenci, u slučaju gubitka vlasti. A i da žele, ne mogu napraviti bilo kakve značajne promjene u unapređenju funkcioniranja gradske uprave i javnih poduzeća'', navodi se.
Ističu kako bi, obzirom da im instalirani kadrovi u strukturama državnog aparata osiguravaju izborne glasove, za vlast bilo pogubno i neizvedivo bilo kakvo sistemsko reorganiziranje javne uprave.
''Osim toga vladajuće političke stranke ne raspolažu kvalitetnim kadrovskim potencijalom koji bi mogao osigurati djelotvoran i kompetentan javni servis. A nipošto, nisu spremne korektnom selekcijom i upošljavanjem stručnih nestranačkih kadrova popuniti ključna mjesta u gradskoj administraciji i javnim poduzećima. Pogotovo ne žele, rukovodeće pozicije prepustiti visokostručnim kadrovima koji nisu politički lojalni i inelektualno oportuni. Iako su svjesni da bez struke, znanja, iskustva i etičkih vrijednosti, nije nemoguće osigurati visoki nivo usluga i potrebnu efikasnost javnoga servisa. Kako autoritarni mentalni sklop ne trpi intelektualnu samosvijest i stručnu izvrsnost, vodeći čelnici nipošto ne žele ispustiti monopol vlasti i utjecaja niti u jednome segmentu državnoga aparata. Pogotovo ne mogu dozvoliti da kvalitetnim nestranačkim kadrovima ugroze i protiv sebe okrenu svoju intelektualno i stručno oskudnu stranačku infrastrukturu'', navodi se.
Kleptokracija
S druge strane, ističu kako su koruptivni krimen, kleptokracija i stručna nekompetencija toliko umreženi u strukture političke vlasti i državnoga aparata da vladajući stranački lideri i da hoće, nisu u stanju nadzirati i držati pod kontrolom dalji razvoj situacije. Corona kriza je to jasno razobličila. Pogotovo što unutar sopstvenih stranaka imaju toliko raširenu interesnu strukturu čiji apetiti prevazilaze materijalne mogućnosti ovoga naroda uz svo odricanje. Još im preostaje maksimalno zadužiti buduće generacije.
''Ovo su dakle razlozi zbog kojih stranke na vlasti godinama odugovlače usuglašavanje Izbornog zakona i organiziranje izbora u Mostaru, a evo i u svim općinama i gradovima u BiH. Zato se beskrajno dogovaraju da će se nastaviti dogovarati, a znaju da se neće dogovoriti. Mostar je očito pogodna sredina za generiranje žarišta koima se mogu u nedogled zamagljivati realni problemi i prolongirati neminovan kraj nepodnošljive lakoće vladanja. Nažalost imaju pasivnu publiku, kratkoga pamćenja pogodnu za beskonačno repliciranje međunacionalnih sukoba, mentalnog inženjeringa i Potemkinovih sela. Zbog toga se izbori ne održavaju već dvanaest godina i bez pritiska spoljnih čimbenika ili promjene demokratske svijesti naroda neće niti sljedećih dvanaest. Zato pitamo stanovnike ovoga grada.
Da li i dalje žele biti građani drugoga reda u državi kakva je BiH, biti pokusni zamorci, vječni taoci i moneta za potkusurivanje? Ili žele da društvene odnose uredimo kao civilizirani ljudi?
Da sve one koji su nas doveli u ovu situaciju politički isključimo i formiramo kompetentnu predstavničku i izvršnu vlast. Napravimo pravedno društvo jednakih šansi i otvorimo prostor za ekonomski razvoj i društveni napredak. Ako želimo ovo drugo onda obucimo žute prsluke, i izađimo na ulicu dok vlast ne raspiše izbore'', navodi Gradska organizacija HDZ 1990 Mostar.