Bivši veleposlanik

Nelson: Washington neće mijenjati ponašanje prema BiH

Bivši veleposlanik SAD-a u BiH Eric Nelson u intervjuu za N1 poručuje da ne treba očekivati značajniju promjenu ponašanja Washingtona prema BiH.
Vijesti / Politika | 18. 11. 2024. u 20:20 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Bivši veleposlanik SAD-a u Bosni i Hercegovini Eric Nelson u intervjuu za N1 poručuje da bez obzira na špekulacije koje se događaju zbog promjene vlade u SAD-u ne treba očekivati značajniju promjenu ponašanja Washingtona prema Bosni i Hercegovini.

Nelson ističe da na osnovu posljednjih iskustava i bliže historije kada se pogleda ponašanje Washingtona prema regiji više toga je ostalo isto nego li se promijenilo, pogotovo po pitanju teritorijalnog integriteta, suvereniteta i uspjeha.

Washington nije antisrpski, antihrvatski ili antibošnjački

Nelson ističe da na osnovu posljednjih iskustava i bliže povijesti kada se pogleda ponašanje Washingtona prema regiji više toga je ostalo isto nego li se promijenilo, pogotovo po pitanju teritorijalnog integriteta, suvereniteta i uspjeha.

"Ono što također ostaje konstantno je naša posvećenost borbi protiv korupcije, odvraćanju i razuvjeravanju i suprotstavljanju onima koji potkopavaju Dayton i/ili sudjeluju u korupciji koja podriva demokraciju i potkopava interese SAD-a. Tijekom prvog Trumpovog mandata vidjeli smo podršku administracije ekonomskim i financijskim sankcijama za unaprjeđenje naših interesa. Mislim da se to neće promijeniti. Mislim da tranzicije nude priliku za ponovno razmišljanje o tome što radi, a što ne. I također, mislim, može pomoći da se razoruža neka beskorisna retorika poput mita da je Washington antisrpski ili antihrvatski ili antibošnjački. Washington je jednostavno za BiH", kaže Nelson.

Procesuiranje korupcije na visokoj razini

Na izravno pitanje o tvrdnjama iz Banja Luke, koje su dolazile i u vrijeme njegova mandata da "političko Sarajevo" nekoga stavlja na sankcije tako što izda naredbu Veleposlanstvu SAD-a u Sarajevu Nelson kaže da je to ipak složeniji i detaljniji proces od toga kako se čini.

"Očekujte i dalje da osnovni principi tih sankcija idu kao i prije četiri godine. Oni danas stoje. Oni su tu da brane, podržavaju punu implementaciju Daytonskog mirovnog sporazuma i da se bore protiv korupcije. Oni su, kako kažete, vrlo smišljen proces, vrlo pažljivo dokumentiran i istraživački proces koji ide preko spektra rukovodstva u BiH. Ne volimo sankcionirati i primjenjivati ove sankcije kada su akcije toliko beskorisne i destruktivne, ali se nadamo da su one odvraćanje i volimo vidjeti da to podsjeća lokalne vlasti da treba da kažnjavaju korupciju na visokoj razini. I to je jedna pozitivna stvar posljednjih godina u BiH da je zaista bilo nekih uspješnih procesuiranja korupcije na visokoj razini. To je važno za kredibilitet BiH i za napredak BiH", ističe Nelson.

Sankcije se rukovode činjenicama

Nelson ima i poruku za one koji kako kaže zbog sankcija od sebe prave žrtvu.

"Sankcije se rukovode činjenicama i tu je, nažalost, retorika. Oni koji su sankcionirani vole ovo vrtjeti i obavijati retorikom, a možda misle da je korisno prikazati sebe kao žrtvu. To nije svrha. Svrha je da se odvrate ponašanja i radnje koje su toliko korozivne za uspjeh BiH i da se pokuša usmjeriti i ohrabriti zemlju da se kreće u konstruktivnom i pozitivnom smjeru. I u svakom trenutku se nadamo da će lideri poduzeti te korake", kaže Nelson.

Kopirati
Drag cursor here to close