Povjerenstvo za informiranje
Nove zavrzlame oko Upravnog odbora FTV-a: Nije po zakonu, odgađaju se intervjui
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Povjerenstvo za informiranje Zastupničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine na današnjoj je sjednici zaključilo kako je način izbora članova Upravnog odbora FTV-a nije u skladu sa zakonom.
Šest članova Povjerenstva je glasalo za, troje je bilo protiv dok je jedan bio suzdržan.
Zaključak
Također je zaključeno da u cijeli slučaj treba aktivno da se uključe Ured visokog predstavnika u BiH i nadležno tužiteljstvo, a sve ove zaključke, donesene sa šest glasova 'za', tri 'protiv' i jednim suzdržanim, Povjerenstvo će uputiti Zastupničkom domu Federalnog parlamenta.
Kako stoji u odluci koju smo imali na uvid, ovo povjerenstvo ''smatra da se proces biranja kandidata za dlanove Upravnog odbora Javnog servisa Radio-televizije Federacije BiH ne obavlja u skladu s važećim Zakonom o Javnom servisu radio-televizije Federacije BiH''.
''Povjerenstvo je čvrsto protiv toga da za dlanove UO RTV FBiH budu birane osobe s antidržavnim stavovima, duboko kompromitirane kroz svoje djelovanje, te oni koje karakteriziraju neprofesionalizam i političko agitiranje za paradržavne projekte. Povjerenstvo za informiranje predlaže Povjerenstvu za izbor i imenovanje Zastupničkog doma da odbaci prijave takvih osoba. Povjerenstvo poziva Ured visokog predstavnika u BiH - OHR da se uključi u ovaj slučaj kao i nadležna Tužiteljstva'', stoji u odluci.
Predsjednik tog tijela Sanel Kajan (Demokratska fronta) novinarima je nakon sjednice izjavio da on nije za imenovanje Zorana Krešića u Upravni odbor RTV-a FBiH ukoliko bude točna informacija iz medija da je on jedan od kandidata prijavljenih na natječaja koji je, kako kaže, ''raspisan mimo važećih zakonskih pravila''.
Ovaj može, ovaj ne može
''Krešić je u javnim istupima ispoljio antidržavne stavove i politički agitirao za paradržavne projekte pozivajući na rušenje Federacije BiH'', rekao je Kajan, napominjući da on nije za imenovanje a ni kandidaturu osoba s takvim stavovima ni za jednu javnu poziciju.
Član Povjerenstva za informiranje Mirsad Čamdžić iz Naše stranke, koji je glasao protiv današnjih zaključaka Komisije, novinarima je nakon sjednice obrazložio da Krešićeve istupe apsolutno ne podržava, ali se ne slaže ni s tim da se Povjerenstvo za informiranje ponaša po principu da prijavljene osobe etiketira na način 'ovaj može, ovaj ne može'.
''Neprimjereno je da ozbiljno parlamentarno tijelo arbitrira tko treba a tko ne treba da bude prijavljen'', dodao je Čamdžić.
''Mi smo tu da poštujemo procedure, postoji povjerenstvo (za izbor i imenovanje, op.a.) koje će pogledati prijave pristigle na natječaj i potom donijeti odluku'', rekao je.
No, spomenuto povjerenstvo u međuvremenu je odgodilo je intervjue s 11 kandidata za Upravni odbor Federalne televizije.
Krešić se našao na udaru zbog izjava o Herceg-Bosni a na sve je reagiralo Američko veleposlanstvo u BiH koje je pak dobilo odgovor od hrvatskom ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana koji upozorava na kršenje prava o slobodi govora.