Britansko veleposlanstvo
NSRS ne može donositi odluke o pridruživanju NATO-u
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Veleposlanstvo Velike Britanije u Bosni i Hercegovini jasno je poručilo da Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) nema nadležnosti da donosi odluke o vanjskoj i obrambenoj politici, kao i o pridruživanju međunarodnim organizacijama kao što je NATO.
''Ta pitanja su isključiva nadležnost institucija na državnom nivou Bosne i Hercegovine'', istaknuto je u njihovom odgovoru na upit Fene u vezi s odlukom zastupnika u NSRS, koji su usvojili rezoluciju kojom se definira neutralnost RS-a u odnosu na postojeće vojne saveze.
U Rezoluciji koja je glasovima vladajuće većine usvojena u NSRS u noći između 17. i 18. listopada, također je navedeno da teritorija RS-a ne može biti otuđena na bilo koji način mimo Ustava i zakona niti joj se može utvrditi i upisati drugo svojstvo. Osim toga, u ovom dokumentu je precizirano da je RS opredijeljena da svaki budući status koordinira sa Srbijom, kao potpisnicom Daytonskog mirovnog sporazuma.
''Zakon o obrani BiH obavezuje relevantne institucije da provedu aktivnosti neophodne za pristup NATO-u'', naglasili su iz Veleposlastva Velike Britanije, uz napomenu da je prvi prioritet aktivacija Akcionog plana za članstvo (MAP) BiH, u skladu s jednoglasnim zahtjevom Predsjedništva BiH iz 2009. godine.
Također, iz Britanskog veleposlanstva su poručili da Vlada Ujedinjenog Kraljevstva ostaje predana pružanju podrške euroatlantskim integracijama BiH s ciljem njene dugoročne sigurnosti i stabilnosti.
Zasjedanju, koje je okončano 18. listopada rano ujutro, nisu prisustvovali zastupnici opozicije i Koalicije "Domovina", koji su tražili da se taj dokument povuče s dnevnog reda, ali iz različitih razloga.
Iz Srpske demokratske stranke, Partije demokratskog progresa i Narodnog demokratskog pokreta predlagali su rezoluciju o strateškim ciljevima RS-a do 2023. godine, dok su u "Domovini" ukazivali da NSRS-a nema ovlaštenja raspravljati o pitanjima obrane, koja su regulirana na nivou države BiH.
U rezoluciji o zaštiti ustavnog poretka i proglašenju vojne neutralnosti RS-a, navodi se da je RS opredijeljena da svaki budući status koordinira s Republikom Srbijom kao potpisnicom Daytonskog sporazuma.
Opozicionari nisu prisustvovali zasjedanju, nakon što im je predsjednik NSRS-a Nedeljko Čubrilović izrekao mjeru udaljenja sa skupštinskog zasjedanja.