Razmatrat će se prijedlog ‘mirnog razdruživanja’

NSRS zakazala sjednicu, Dodik predao dokument o razdruživanju

Na 14. posebnoj sjednici NSRS naći će se "Sporazum o reguliranju odnosa RS i Federacije BiH u skladu sa Daytonskim sporazumom i međunarodnim aktima".
Vijesti / Politika | 02. 07. 2024. u 11:49 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) je zakazala sjednicu na kojoj će se razmatrati i prijedlog 'mirnog razdruživanja', objavili su na svojoj stranici NSRS.

Kako je priopćeno, Kolegij NSRS je usvojio konačan prijedlog Desete redovne sjednice, ali i 14. posebne sjednice na kojoj će se razmatrati 'mirno razdruživanje' sa službenim nazivom: Informacija o potrebi pokretanja procedure reguliranja odnosa Republike Srpske i Federacije BiH u skladu s Daytonskim sporazumom i međunarodnim aktima.

Himna Bože pravde

Sjednica na kojoj će se raspravljati i ovom dokumentu održat će se odmah po okončanju 10. redovne koja je zakazana za danas.

I na ovoj sjednici je niz točaka, među kojima je vraćanje himne Bože pravde i grba Nemanjića u NSRS.

U međuvremenu "Avaz" je objavio kako su u posjedu dokumenta Sporazuma, gdje se navodi da RS i FBiH, "koje čine BiH, međusobno će uvažavati državnopravni subjektivitet, shodno statusu strana ugovornica u i potpisnica svih aneksa Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH".

Dalje se navodi da se strane obvezuju da će osigurati mir i sigurnost na svojim teritorijama, sigurnost svih građana i imovine, kao i da će razvijati "dobrosusjedske odnose u cilju postizanja regionalne stabilnosti".

Savjesno postupanje

 ''Strane su suglasne da je jedini optimalan pravni okvir za postojanje BiH Opći okvirni sporazum za mir u BiH, a posebno Aneks IV - Ustav BiH, nesagledivo i suštinski izmijenjen protivno voljama strana'', navodi se u trećoj točki.

U četvrtoj točki se ističe da se "strane obvezuju da će poštivati i proširiti obujam ljudskiih i manjinskih prava i sloboda garantovanih relevantnim međunarodnim aktivima i ustavima RS i FBiH".

''Strane se mirno razdružuju zbog nemogućnosti obnavljanja izvornog Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH, koji je garantirao ravnopravnost entiteta i konstitutivnost naroda na osnovu konsenzusa, primjenom konsocijativne demokracije i mehanizama zaštite entitetskih i nacionalnih interesa. Strane će nakon mirnog razdruživanja funkcionisati suvereno u skladu sa državnopravnom tradicijom koju baštini RS od 9. siječnja 1992. godine, kada je i proglašena, te tradicijom koja baštini FBiH od 18. ožujka 1994. godine, kada je je obrazovana Vaštingtonskim sporazumom'', piše u tekstu.

Navodi se da tokom procesa "mirnog razdruživanja strane će postupati savjesno, primarno i dosljedno poštujući nepovredivost granica".
Kopirati
Drag cursor here to close