Veleposlanstvo SAD-a

Odluka NSRS-a o vojnoj neutralnosti nije u njihovoj nadležnosti

Rezolucija ne može imati nikakve pravne posljedice, jer vanjska politika i odbrana nisu u nadležnosti entiteta te se radi o isključivo nadležnosti državnih organa.
Vijesti / Politika | 18. 10. 2017. u 18:05 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Odluka Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) o vojnoj neutralnosti nije u okvirima nadležnosti NSRS-a. Prema Daytonskom sporazumu, vanjska politika je u isključivoj nadležnosti državnih institucija'', istaknuli su danas iz Ureda za odnose s javnošću Veleposlanstva SAD-a u BiH povodom jučerašnjeg usvajanja Rezolucije o zaštiti ustavnog poretka i proglašenja vojne neutralnosti RS-a u Narodnoj skupštini ovog bh. entiteta.

Podvukli su da je članstvo u NATO-u svakako pitanje iz oblasti vanjske politike i obrane, kao i to da su relevantne odluke u vezi s NATO integracijama BiH već donesene od nadležnih državnih institucija, uključujući i Predsjedništvo BiH i Parlamentarnu skupštinu BiH.

Također, dodali su da bi se bilo kakav budući dijalog o ovom pitanju trebao odvijati u okviru relevantnih institucija na državnom nivou.

U izjavi za Fenu poručili su da su euroatlanske integracije najbolji način da se u BiH osiguraju sigurnost, stabilnost i prosperitet.

Izetbegović: Rezolucija NSRS-a u suprotnosti s interesima svih građana BiH

Rezolucija o vojnoj neutralnosti Republike Srpske (RS) koju je usvojila Narodna skupština RS-a u krnjem sastavu, bez zastupnika opozicije i koalicije "Domovina", predstavlja kontinuitet antidaytonske i antiustavne politike rukovodstva bosanskohercegovačkog entiteta RS'', priopćeno je iz Ureda člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakira Izetbegovića.

Također, istaknuto je da ta rezolucija ne može imati nikakve pravne posljedice, jer vanjska politika i odbrana nisu u nadležnosti entiteta te se radi o isključivo nadležnosti državnih organa.

Ističe se da je Predsjedništvo BiH ranije konsenzusom utvrdilo opredjeljenje za pristupanje NATO-u i podnijelo formalni zahtjev za pristupanje Aktivacijskog plana za članstvo (MAP).

U priopćenju se navodi dalje da je članom 84. Zakona o obrani BiH, donesenim uz podršku i zastupnika SNSD-a, utvrđeno da će "Parlamentarna skupština, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, Predsjedništvo, te svi subjekti obrane, u okviru vlastite ustavne i zakonske nadležnosti, provesti potrebne aktivnosti za prijem Bosne i Hercegovine u članstvo NATO-a".

Osim toga, naglašeno je da jasno euroatlantsko opredjeljenje, aktiviranje MAP-a i nastavak puta ka članstvu u NATO-u šalje poruku da je BiH siguran prostor za investicije.

Iz ureda Izetbegovića poručili su da ovakvi stavovi rukovodstva RS-a, koje je pod očiglednim stranim utjecajem, pokušavaju BiH ostaviti na sigurnosnoj vjetrometini te šalju lošu poruku potencijalnim investitorima. Stoga je ova rezolucija, podcrtano je, u suprotnosti s interesima svih građana BiH.

Zaključili su da donošenjem ovakve rezolucije rukovodstvo entiteta RS-a nastavlja s provođenjem destruktivne, secesionističke i destabilizirajuće politike, koja pravi probleme ne samo BiH i imat će i posljedice po regiju, ali i cijelu Europu.

SDP: Dodikovo prikrivanje referendumskog fijaska

 Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine (SDPBiH) smatra nedopustivim usvajanje Rezolucije o vojnoj neutralnosti Republike Srpske (RS), koja je noćas, bez prisutnosti opozicije, izglasana u Narodnoj skupštini (NS) ovog bosanskohercegovačkog entiteta.

Očigledno je da je Milorad Dodik, prikrivajući fijasko oko raspisivanja i otkazivanja referenduma, populističkom retorikom, bez ikakvog ustavnog pokrića, krenuo sa preuranjenom predizbornom pričom'', priopćeno je iz SDPBiH.

Kopirati
Drag cursor here to close