Sustav glasanja
Pismo Čoviću: Omogućite nam da se osjećamo jednako
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Imajući na umu da ste u javnosti kao i u krugovima koji odlučuju o budućnosti ove zemlje nametnuli etnonacionalni koncept kao jedini relevantan za izmjene izbornog zakonodavstva, iako to presude Suda za ljudska prava iz Strazbura u predmetima Sejdić-Finci, Pilav, Zornić i dr. traže suprotno, ovim pismom Vam se javljam kao slabovidna osoba i čovjek koji želi jednaka prava za sve građane Bosne i Hercegovine, bez obzira na nacionalnost, boju kože, status ili bilo koju drugu razliku. U izmjene izbornog zakona treba, prije svega, uvesti transparentnost i elektronsko glasanje", stoji na početku pisma Amira Mujezina predsjedniku HDZ-a BiH Draganu Čoviću.
Mujezin navodi, kako je Čović vjerojatno upoznat s prihvaćanjem SIP-a Izvještaja Interresorne radne grupe za analizu stanja i predlaganje modaliteta za uvođenje novih tehnologija u izborni proces.
Samo 5 KM
"U skladu sa tim, Centralna izborna komisija BiH je formirala Ad hoc radnu grupu koju čine po dva predstavnika iz SIP-a i Ministarstva za promet i komunikacije, koja će imati uvid u tehnologije i biti zadužena za testiranje istih radi odabira i primjenjivanja u izbornom procesu koji je pred nama. Jedan od tih novih modaliteta je i 'Sustav telefonskog glasanja' koji se tiče glasanja slijepih osoba koje su do sada glasanje mogle obaviti jedino preko posrednika, nemajući mogućnosti da na bilo koji način provjere da li je glasanje izvršeno prema volji i želji slijepih osoba. Radi se o sustavu koji je inovativan, procedura glasanja vrlo jednostavna i financijski potpuno prihvatljiv iz razloga što bi prve godine sustav državu koštao svega 5 KM, dok bi u idućim izbornim ciklusima cijena bila niža", stoji u pismu.
Pročitajte još
Kako ističe, "sustav predviđa način kojim bi putem poziva na određeni broj i unošenja šifre koju bi slijepim osobama dostavio SIP na Brajevom pismu, uslijedilo glasovno iščitavanje svih stranaka i kandidata za sve nivoe vlasti koji se biraju. Glasanje bi bilo maksimalno zaštićeno, jer bi osobe sa invaliditetom na kućnu
adresu dobile vaučer sa kodom koji bi bio poznat samo glasaču i članu SIP-a koji je zadužen za ovaj sustav. Sam postupak glasanja trajao bi 2-5 minuta. Nakon glasanja vaučer sa kodom bio bi neupotrebljiv".
Jednake mogućnosti
"Bitno je napomenuti da ovaj sustav glasanja, osim što je prvenstveno namijenjen slijepim i slabovidnim osobama, prilagodljiv je i osobama sa intelektualnim teškoćama kao i osobama sa invaliditetom koje uslijed
arhitektonskih barijera nisu u mogućnosti dati svoj glas dolaskom na izborno mjesto. Ovaj sustav bi svima dao jednake mogućnosti da sudjeluju u obavljanju građanskih dužnosti", navodi autor.
Mujezin ističe, kako je cilj njegovog obraćanja Čoviću omogućavanje slijepim i slabovidnim osobama glasanje na transparentan način.
"Pošto se stalno pozivate na europske vrijednosti i principe, dajte da u našem izbornom zakonodavstvu svi imamo jednaku priliku, a ja vjerujem da slijepe i slabovidne osobe to pravo zaslužuju bez pogovora", zaključeno je u pismu.