O političkoj krizi u BiH
Plenković stao u Čovićevu obranu: Ne bih ni ja dao... Hrvati su na pravoj strani povijesti
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Hrvati BiH su na pravoj strani povijesti kao što su bili na referendumu za neovisnost zemlje, kao što su bili ključni za Washingtonski i Daytonski sporazum tako su i sada i podržavaju sankcije EU-a protiv Rusije, izjavio je hrvatski premijer Andrej Plenković u Bruxellesu.
Plenković je na pitanje novinara komentirao glasanje u Domu naroda BiH, gdje su hrvatski zastupnici bili protiv ili suzdržani u pogledu inicijative oporbenog zastupnika SDP-a BiH Denisa Bećirovića da se osudi agresija Rusije na Ukrajinu i da se BiH uskladi sa sankcijama EU-a prema Rusiji.
''Jedan od zastupnika iz oporbenog SDP BiH sam od sebe je pokrenuo inicijativu da baš on bude glavni inicijator politike na razini BiH kako se uskladiti s režimom sankcija EU-a prema Rusiji. To je nešto što nije uobičajeno u normalnim okolnostima. Da je to u Hrvatskom saboru, to bi predložila vlada, klub HDZ-a, parlamentarna većina'', rekao je Plenković, istaknuvši da je i ''najvećem je slijepcu vidljivo da ih se pokušava staviti u kut, da su oni nešto proruski''.
Nakon što su novinari konstatirali kako se 'BiH ne može uspoređivati sa Hrvatskom', Plenković dodaje kratko: ''Ma kako ne? Pa, to je politika!''
Plenković o glasanju HDZ-a o odnosu BiH prema Rusiji: "Ne bih ni ja dao da mi neko iz oporbe diktira ključni politički tempo". Novinarka: "Ne možemo se uspoređivati mi i BiH". Plenković: "Kako ne?" pic.twitter.com/k42iI6MngF
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) March 25, 2022
Na upit da li je i šef delegacije EU u BiH Johann Sattler onda sve pogrešno shvatio, jer je objavio kako je razočaran takvim glasanjem HDZ-a, Plenković odgovara kako to ''nije ni bitno''.
''Europsko vijeće je raspravljalo o dugoj političkoj krizi u Bosni i Hercegovini. Europska unija ponavlja svoju privrženost europskoj perspektivi Bosne i Hercegovine i zapadnog Balkana. Čelnici BiH trebaju pokazati snažnu odlučnost kako bi brzo dovršili ustavnu i izbornu reformu, koja je ključna za stabilnost i punu funkcionalnost zemlje, kao i da podrže sve ostale prioritete iz Mišljenja Europske komisije radi dobivanja kandidatskog statusa. Europska unija je spremna nastaviti svoj angažman na visokoj razini u tom pogledu'', kaže se u usvojenim zaključcima.