Ministrica u posjeti

Pozder u Mostaru: ''Problem deponije Uborak treba riješiti''

Na sastanku, održanom u sjedištu Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ-a u Mostaru, razgovarano je o deponiji Uborak, priopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.
Vijesti / Politika | 20. 06. 2024. u 16:53 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder održala je sastanak sa ministrom trgovine, turizma i zaštite okoliša Hercegovačko-neretvanske županije Emilom Balavcem, te ministrom građenja i prostornog uređenja HNŽ-a Bekirom Isakovićem i zastupnicom u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Suadom Halilović.

Na sastanku, održanom u sjedištu Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ-a u Mostaru, razgovarano je o deponiji Uborak, priopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.

''Ova deponija je već desetljećima jedno od životno važnih i otvorenih pitanja u Mostaru, pa su se sugovornici informirali o trenutnom statusu, problemima, te o koracima koji se poduzimaju i koji bi trebali biti poduzeti, kako bi se stanje popravilo i konačno trajno riješilo'', navodi se u priopćenju.

Ministrica Pozder informirala je prisutne da Federalno ministarstvo trenutno provodi dvije aktivnosti koje se odnose na Uborak. Prva, o čijoj važnosti su svi okupljeni bili saglasni odnosi se na pripremu ugovora koji bi uskoro trebao biti potpisan s Gradom Mostarom za izgradnju i stavljanje u funkciju prečistača procjednih voda.

Ova aktivnost proizašla je iz aktuelnog Plana prilagođavanja i njenom realizacijom bi se konačno počeli otklanjati evidentni problemi koji postoje na ovom području, a za šta je Federalno ministarstvo okoliša i turizma izdvojilo 366.000 KM.

Iz Ministarstva navode da ažurirani i aktualni Plan prilagođavanja upravljanja otpadom za regionalnu deponiju Uborak-Buđevci u Mostaru predviđa i saniranje postojećih ploha, te njihovo ozelenjavanje i na tome će se u narednom periodu također insistirati i raditi.

U periodu zatvaranja postojećih ploha, Planom je predviđeno i otvaranje plohe za odlaganje otpada do konačne sanacije i zatvaranja.

Druga aktivnost, dodaju iz Ministarstva, je provođenje obaveza proizašlih iz sudske presude, odnosno ponovljeni postupak izdavanja okolišne dozvole za otvaranje spomenute plohe, a upravo je u tijeku javni uvid nakon čega će uslijediti javna rasprava po dostavljenom Zahtjevu - Studiji za ovu aktivnost.

''Želimo se suočiti s izazovima koji evidentno postoje, ne samo u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, nego i u čitavoj Federaciji. Suglasili smo se da je nemoguće donijeti neko ad hoc, brzo rješenje, koje bi otklonilo sve odavno nagomilane probleme, te da su jedina moguća rješenja ona koja se poduzimaju korak po korak, u skladu s postojećim zakonskim propisima i sudskim presudama koje su donesene po ovom pitanju. Poseban izazov predstavlja i nadležnost koju dijele svi nivoi vlasti, te odgovornost za upravljanje koju nosi uprava deponije. Važno je da to razumiju sve zainteresirane strane i da samo sinergijom i kvalitetnim odlukama možemo popraviti stanje'', izjavila je ministrica Pozder.

Na inicijativu koju su uputili iz Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, sudionici sastanka su se dogovorili da će se u narednom periodu organizirati sastanak na koji će biti pozvani i predstavnici Grada Mostara i JP Deponija d.o.o. Mostar, te inicijatori, a kako bi se zajednički radilo na poboljšanju upravljanja otpadom u Mostaru i ovom dijelu Federacije.

Nakon ovog sastanka, ministri Pozder i Balavac obišli su neke od turističkih atrakcija u Mostaru, te su razmijenili informacije i o povećanom broju turista u ovom gradu i HNŽ. Dogovorene su zajedničke aktivnosti i podrška s nivoa Federacije kada su u pitanju zaštićena područja i parkovi prirode na ovom području, priopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.

Kopirati
Drag cursor here to close