Skrojena sudbina Europe
Prije 80 godina: Sastanak Roosevelta, Churchilla i Staljina u Teheranu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Teheranska konferencija, prvi susret Roosevelta, Churchilla i Staljina tijekom Drugog svjetskog rata (kasnije su se njih trojica sastala još i na Konferenciji u Jalti) započela je na današnji dan prije 80 godina, 28. studenog 1943.
Američki predsjednik Roosevelt i britanski premijer Churchill prisustvovali su samo dva dana ranije Kairskoj konferenciji, na kojoj je bio i kineski lider Čang Kaj-šek, dok Staljin na tu konferenciju nije došao.
Teheranska konferencija trajala je do 1. prosinca, a na njoj su saveznički vođe raspravljali o otvaranju drugoga savezničkog bojišta na Zapadu, o planiranim vojnim operacijama na Istočnom bojištu, uvlačenju Turske u rat, stvaranju Ujedinjenih naroda te o poslijeratnim granicama u Europi.
Iako su saveznici imali različita gledišta na mnoge političke i vojne probleme usuglasili su se oko pet važnih točaka:
1. Saveznici će pomagati partizanima u Jugoslaviji te obustaviti pomoć četnicima.
2. Pokušat će uvući Tursku u rat na strani Saveznika.
3. Ako Turska zarati protiv Njemačke, a Kraljevina Bugarska objavi rat Turskoj, SSSR će objaviti rat Bugarskoj.
4. Iskrcavanje Saveznika u Francuskoj započet će u svibnju 1944., a istodobno Crvena armija pokrenut će veliku ofenzivu na Istočnom bojištu.
5. Saveznički stožeri surađivat će u pripremama budućih operacija u Europi.
U Teheranu su se Roosevelt i Staljin prvi put osobno susreli, dok se Churchill s obojicom već više puta bio vidio. Churchill je Staljinu predao specijalno izrađen i ukrašen veliki mač, nazvan Staljingradski mač, kao poklon britanskog kralja.
Trojicu državnika je u Teheranu primio i tadašnji iranski šah Muhamed Reza Pahlavi.