O izboru Komšića
Pusić: Dvije trećine Hrvata u BiH nije htjelo glasovati za Čovića
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zastupnica Vesna Pusić (Glas) rekla je u srijedu tijekom saborske rasprave o premijerovu izvješću da je iz rezultata izbora u BiH očito kako dvije trećine Hrvata s pravom glasa nije htjelo glasovati za Dragana Čovića i da je vrlo vjerojatno zbog toga izabran Željko Komšić.
"Ako je nešto očito iz rezultata izbora u BiH, onda je to da dvije trećine Hrvata s pravom glasa nije htjelo glasovati za Dragana Čovića i da je vrlo vjerojatno, zbog zbog toga izabran Željko Komšić", izjavila je Pusić raspravljajući o premijerovu izvješću o sastancima Europskog vijeća i sastanku država članica europodručja održanih u lipnju i studenome, piše Hina.
"U trenutku u kojem je Komšić izabran za člana Predsjedništva, onda je valjda u interesu Hrvatske i svih Hrvata u BiH da taj posao obavi što kvalitetnije i promovirajući interese Hrvata u BiH", rekla je Pusić, koja drži da je temeljni interes Hrvata u BiH da ta država uspije na putu prema članstvu u EU.
Osvrnula se na činjenicu da bi Sabor uskoro trebao raspravljati o deklaraciji o položaju Hrvata u BiH. "Zamislite da Srbija, Slovenija ili Mađarska u parlamentu donose deklaraciju u kojoj traže promjene hrvatskog Ustava i izbornog zakona, svi ovdje ko jedan bi se postavili na zadnje noge i smatrali to nedopustivim", rekla je bivša ministrica vanjskih poslova.
Iako je premijer u svom izvješću istaknuo niz tema spomenutih sastanaka, zastupnici su se mahom 'doticali' BiH i pitanja migracija.
HDZ-ovi su hvalili činjenicu da je premijer uspio nametnuti temu izbornih rezultata u BiH, no SDP-ov Joško Klisović smatra da premijerova intervencija na Europskom vijeću bila potrebna, ali da je bila nedostatna i zakašnjela.
Ne mislite da smo tek nakon izbora otvorili temu izbornoga zakona sa našim partnerima, uzvratio mu je Plenković, navodeći da nije bilo prigode, a da se ta tema nije "koordinirano i usklađeno otvarala". "Ono što je problem, da oni koji bi to trebali čuti na toj razini ne vide, dok problem ne dođe do kraja", rekao je.