Ministar sigurnosti BiH
Radončić: Svaki dom trebao bi imati barem jednu osobu koja zna pružiti prvu pomoć
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine i ove je godine obilježilo 1. ožujka - Međunarodni dan civilne zaštite i Dan zaštite i spašavanja civilne zaštite Bosne i Hercegovine.
U sklopu ceremonije održane u Operativno-komunikacijskom centru BiH 112, dodijeljene su zahvalnice i pohvale zaslužnim bh. građanima, pojedincima i organizacijama u sustavu zaštite i spašavanja, a zatim je na platou ispred Parlamentarne skupštine BiH, u organizaciji Ministarstva sigurnosti BiH i uprava civilne zaštite Federacije BiH i Republike Srpske, održana zajednička metodsko-pokazna vježba spašavanja s visina u slučaju potresa.
Vježbu su izveli pripadnici Federalne uprave civilne zaštite, Republičke uprave civilne zaštite i Službe prvog odgovora Kantona Sarajevo (MUP, Hitna pomoć, Profesionalna vatrogasna jedinica).
Prije početka vježbe javnosti se obratio ministar sigurnosti BiH Fahrudin Radončić koji je rekao da priroda čovjeka često podsjeti da živi u stalnoj opasnosti od različitih vrsta nesreća i katastrofa koje mogu u jednom trenu promijeniti živote ljudi.
- Smanjiti posljedice mogućih nesreća i katastrofa između ostalog znači i voditi stalnu brigu o njihovoj prevenciji i spremnosti na brz odgovor. Bili smo svjedoci neukrotivosti prirode i znamo koliko je važno ljudima pomoći u spašavanju života i materijalnih dobara. Generalna skupština Međunarodne organizacije civilne zaštite za temu ovogodišnjeg 1. ožujka odabrala je vitalnu ulogu građana u spašavanju pod nazivom Civilna zaštita i osposobljeni pružatelji prve pomoći u svakom domu - kazao je ministar sigurnosti BiH.
Ističe da je važno da u svakom domu barem jedna osoba zna pružiti prvu pomoć prije stizanja medicinskog i spasilačkog osoblja.
- Stoga je važno podržati i koordinirati obučavanje i opremanje građana da mogu pomoći sebi i drugima u slučaju nesreća, pokrenuti programe za masovno obučavanje građana i podizanje svijesti uz korištenje moderne tehnologije i načina učenja da bi svaki dom imao osobu obučenu za pružanje prve pomoći, te iznaći načine motivacije građana za aktivno sudjelovanje u sustavu zaštite i spašavanja u BiH i razvijanja osjećaja solidarnosti spram unesrećenih - objasnio je Radončić.
Orden viteza Međunarodnog reda civilne obrane dodijeljen je Predragu Ristoviću, Eugenu Ćubeli i Mustafi Kadribegoviću.
Zahvalnice zaštite i spašavanja dodijeljene su Ambasadi Republike Češke u BiH, Sportskom i naučno-istraživačkom klubu "Atom" iz Zavidivića, Spasilačkoj službi "Wolf" iz Foče, Federalnom hidrometeorološkom zavodu (FHMZ), Sveti Đurđeviću iz World Visiona, Fondaciji "Cure", Dobrovoljnom vatrogasnom društvu "Gornji Rahić" iz Brčko Distrikta, te Aidi Hadžić - Hurem iz UNDP-a.
Pohvale zaštite i spašavanja dodijeljene su Milanu Novitoviću, Muharemu Ćupini, Stevi Perišiću, Enesu Memiću, Jadrnki Jurić, Draganu Jeliću, Hajrudinu Đonliću, Elvedinu Osmanbašiću, Ševali Korajčević i Almiru Beridanu.