Zdravlje prioritet na izborima
Riješeno tiskanje listića, novi problem skladištenje
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nakon što je Ured za razmatranje žalbi Bosne i Hercegovine odbacio žalbu na izbor kompanije koja će tiskati glasačke listiće za ovogodišnje lokalne izbore zatraženo je mišljenje od Pravobranilaštva na Okvirni ugovor između Središnjeg izbornog povjerenstva i odabranog ponuđača.
Kako je u razgovoru za Fenu pojasnio predsjednik SIP-a Željko Bakalar, od Pravobranilaštva se očekuje odgovor do kraja ovog tjedna nakon čega bi se moglo krenuti u proceduru zaključivanja ugovora između SIP-a i firme Unioninvestplastika iz Sarajeva koja je dobila taj posao.
805.528 KM s porezom
Ured je u najkraćem roku riješio žalbu grupe ponuđača koju su izjavili na odluku ugovornog tijela SIP-a o izboru najpovoljnijeg ponuđača u postupku nabavke usluga tiskanja i pakiranja glasačkih listića i odbacio je, jer je izjavljena od neovlaštenog podnositelja.
Podnositelj žalbe bila je grupa ponuđača i to Atlantik iz Banje Luke, te kompanije Igepa bh i Farma prom iz Sarajeva, ali punomoćnik nije imao punomoć svih ponuđača iz grupe.
Prema okvirnom sporazumu, posao tiskanih glasačkih listića, vrijedan 805.528 KM s porezom na dodanu vrijednost (PDV) dodijeljen je firmi Unioninvestplastika Sarajevo.
Po zaključenju ugovora uslijedio bi proces nabavke papira, ističe Bakalar, a nakon okončanja te procedure krenut će se u proces tiskanja glasačkih listića i to svih glasačkih listića uključujući i listiće za izbore u Mostaru.
''Tiskanje listića odvija se u etapama. Prvo se tiskanju listići za slanje poštom biračima izvan Bosne i Hercegovine što bi se trebalo dogoditi krajem rujna i prvo bi se trebali slati u prekooceanske zemlje, a potom i u ostale zemlje'', kazao je Bakalar.
Nakon što su otklonjene prepreke, ističe Bakalar, cjelokupan posao trebao bi biti završen na vrijeme.
Problemi sa skladištenjem
Predsjednik SIP-a Željko Bakalar osvrnuo se i na pitanje skladišta u koje nije moguće staviti izborni materijal ako se ono ne isprazni, a to nije učinjeno jer je Tužiteljstvo BiH naložilo da se materijal od Općih izbora 2018. godine čuva zbog istraga.
SIP ima odobrenje od Arhiva BiH od veljače kada su u pitanju redovne procedure uništavanja glasačkih listića s prethodnih izbora čiji je rok čuvanja godinu dana od izbora.
''To znači da su se oni mogli početi uništavati 2019. godine. Budući da su neka tužiteljstva izjavila da su ti materijali predmet istraga poslali smo dopise svim tužiteljstvima da vidimo koji je materijal predmet istrage kako ne bismo uništavali tu građu'', kazao je Bakalar.
Međutim, dodaje, od Tužiteljstva BiH nisu dobili detaljan odgovor što treba sačuvati nego su dopisom zamolili SIP da čuvaju sve.
Predsjednik SIP-a naglašava kako to nije moguće uraditi jer u tom slučaju SIP neće imati operativno skladište budući da je u pitanju više od sto tona materijala.
''Stoga smo donijeli odluku o izabranom dobavljaču koji će raditi uništavanje glasačkih listića i još čekamo odgovor o tome što je potrebno sačuvati od materijala. Slali smo dopise nekoliko puta Tužiteljstvu BiH'', istaknuo je.
Od nekih županijskih tužiteljstava SIP je dobio odgovore i građu koja može biti predmet istraga su sačuvali te neće je uništavati, a ako dobiju odgovor i od Državnog tužiteljstva sačuvat će i ono za što oni kažu da je predmet istraga.
Zdravlje prioritet na izborima
Predsjednik SIP-a smatra da bi ovogodišnji lokalni izbori trebali biti održani kako je i planirano 15. studenog, a u cijeloj BiH i 20. prosinca u Mostaru, ako se ne dogode neke nepredviđene situacije u vezi s pandemijom koronavirusa (Covid-19).
Kaže da u SIP-u razmišljaju i o tome kako provesti izbore bez opasnosti po zdravlje ljudi, te su doneseni određeni normativni akti, a u suradnji s institucijama BiH pokušava se naći način kako zaštiti birače i izbornu administraciju u vrijeme predizborne kampanje, tijekom i nakon izbora i brojanja glasova.
''Uputili smo Ministarstvu sigurnosti i Koordinacijskom tijelu zahtjev za dopunu zahtjeva BiH za međunarodnu pomoć u smislu doniranja određene zaštitne opreme i dezinfekcijskih sredstava'', kaže predsjednik SIP-a.
Kako je najavio, apelirat će na sve institucije vlasti na svim razinama u BiH da pokušaju naći sredstva i način da se oprema nabavi da bi se zaštitilo zdravlje ljudi kako poslije izbora ne bi bilo još više problema kada je u pitanju širenje virusa.