Bh. zastupnik

Saša Magazinović na crnoj listi Azerbajdžana

Bh. političar Saša Magazinović stavljen je na crnu listu Azerbajdžana. On je pojasnio zbog čega, ali kako je rekao - trenutačno nema informacije što konkretno 'sankcije' podrazumijevaju.
Vijesti / Politika | 07. 11. 2024. u 19:32 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Saša Magazinović objavio je danas da je stavljen na crnu listu Azerbajdžana, a onda je i pojasnio zbog čega, prenosi N1.

Izbjegavanje diplomatskog skandala

'''Ima jedna hitna informacija za gospodina Sašu Magazinovića koju moram da prenesem u najskorije vrijeme!', glasila je poruka danas prenesena mojoj suradnici od strane diplomate Republike Azerbajdžan. Pomislio sam da to ima veze sa UN Konferencijom o klimatskim promjenama u Bakuu na koju sam trebao ići, ali sam prije nekoliko dana otkazao sudjelovanje iz privatnih razloga'', započeo je Magazinović te dodao:

''Nekoliko minuta poslije razgovarao sam s njim. Poruka iz Vlade koju je trebao hitno prenijeti je da se nalazim na crnoj listi Azerbajdžana i da mi je zabranjen ulazak u ovu zemlju. Zamolio me, ne znajući da ne dolazim, da ne krećem na put kako bi izbjegli diplomatski skandal i neugodnosti. On nije znao reći koji je razlog za stavljanje na 'crnu listu'. Poželio sam mu ugodan dan i završio razgovor''.

Zatim je istaknuo da je znao koji je razlog za to.

''U siječnju ove godine u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe se glasalo o ukidanju akreditiva (dozvola za sudjelovanje u radu) izaslanstvu Azerbajdžana. Podržao sam tu rezoluciju. Razlozi za ovaj prijedlog su bili vezani za zabrinutost u pogledu sposobnosti Azerbajdžana da provede slobodne i poštene izbore, upitnu neovisnost pravosuđa, nepoštivanje ljudskih prava… Tada je konstatirano da vodstvo Azerbajdžana 'nije priznalo vrlo ozbiljne humanitarne posljedice i posljedice za ljudska prava' u Nagorno-Karabahu, a podsjetilo se i na osudu vojne operacije iz 2023. godine 'koja je dovela do bijega cjelokupnog armenskog stanovništva Nagorno-Karabaha u Armeniju i do optužbi za etničko čišćenje'. Još ranije izvjestiocima Vijeća Europe nije bilo dopušteno sastati se s osobama pritvorenim pod navodno politički motiviranim optužbama, niti je Vijeće Europe bilo pozvano posmatrati predsjedničke izbore u Azerbajdžanu'', naveo je Magazinović.

Ne zna što obuhvataju sankcije

Zatim je pojasnio da je tada donesena odluka o nepotvrđivanju akreditiva azerbejdžanskom parlamentarnom izaslanstavu.

''Koja u ovoj godini ne može sudjelovati u radu Parlamentarne skupštine Vijeća Europe, a da Azerbajdžan i dalje ostaje punopravna članica Vijeća Europe. Rezultat glasanja je bio 76 za, 10 protiv i 4 uzdržana. Protiv je bilo 9 zastupnika iz Turske i jedna zastupnica iz Albanije. Zastupnici iz drugih država Vijeća Europe su bili 'za’. I oni su svi vjerojatno na 'crnoj listi', samo im nitko nije javio. Nemam u ovom trenutku dodatne informacije šta sve obuhvata ova 'sankcija', ali nemam nikakav problem s tim. Nisam ni prvi ni posljednji političar koga Azerbajdžan ovako tretira. Njihova stvar, njihova greška'', naglasio je Magazinović.

Na kraju je poručio:

''Stojim pri svom glasanju i stavu sa sjednice Parlamentarne skupštine Vijeća Europe iz siječnja ove godine, vjerujući da osnovne vrijednosti, demokracija i ljudska prava kao važni temelji postojanja Vijeća Europe mogu i moraju biti obranjeni i zaštićeni onda kad se ustanove ozbiljni problemi''..

Kopirati
Drag cursor here to close