Pred Vijećem sigurnosti UN-a
Schmidt uvrstio Mevlanu u izvještaj, Muftijstvo mostarsko: "Hrvatskoj politici smetaju Bošnjaci u tzv. zapadnom dijelu Mostara"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt u 66. izvještaju Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda ponovo je uvrstio pitanje izgradnje Interkulturnog centra "Mevlana".
Kako je priopćilo Muftijstvo mostarsko, za razliku od prethodnog izvještaja, visoki predstavnik je to ovaj put učinio u dosta kraćoj formi i naizgled drukčijem pristupu, prenosi MINA.
Stav hrvatske politike
U izvještaju je navedeno sljedeće:
"Kontroverza koja traje oko izgradnje Mevlana Interkulturnog Centra na spornoj lokaciji u Mostaru nastavlja se. Mevlana Interkulturni centar u Mostaru se doživljava od strane hrvatske političke grupe, uključujući Hrvatsku demokratsku zajednicu Bosne i Hercegovine (HDZ BiH), kao strateški potez za afirmaciju bošnjačke prisutnosti u pretežno hrvatskom zapadnom dijelu grada".
Pročitajte još
"Ovaj put se legalan i legitiman zahtjev Islamske zajednice na Lakišića vakufu u Mostaru označava kao 'kontroverza', a za lokaciju se kaže da je 'sporna', te se navodi samo stav hrvatske politike, kojoj smeta prisustvo Bošnjaka u tzv. zapadnom dijelu Mostara, dok je u prošlom, 65. Izvještaju, jasno spomenuta i podrška probosanskih stranaka Intekulturnom centru 'Mevlana'", pojašnjava se u priopćenju Muftijstva mostarskog.
U izvještaju visokog predstavnika se dalje navodi kako on "ostaje angažiran u promoviranju interkulturnog dijaloga u Mostaru i u Bosni i Hercegovini u cjelini".
"Ovim putem želimo još jednom istaknuti i naglasiti široj javnosti da će Muftijstvo mostarsko zajedno sa svim međunarodnim prijateljima čiju smo podršku dobili predano raditi na što skorijoj realizaciji ovog projekta i ni u jednom slučaju neće dozvoliti dalju diskriminaciju i omalovažavanje Islamske zajednice i Bošnjaka muslimana od strane 'pretežno' hrvatske vlasti u Gradu Mostaru", poručilo je Muftijstvo.
Podjela grada na "hrvatski i nehrvatski dio"
Dodali su kako očekuju da će dužnosnici međunarodne zajednice biti dosljedni te neće "biti uzmicanja pred nerealnim i nezasitim zahtjevima za dominacijom čime se želi ostvariti faktička podjela grada na hrvatski i nehrvatski dio".
Podsjetimo, gradonačelnik Mostara Mario Kordić u utorak je za N1 kazao kako nema ništa protiv projekta Islamske zajednice, ali da inzistira na pronalasku odgovarajuće lokacije koja zadovoljava uvjete.
U više navrata, kako ističe, naglasio je da nije protiv projekta, već da njegova zabrinutost leži u potrebi za zakonitom i pravilnom implementacijom.
"Projekt Mevlana je važan i dobrodošao, ali lokacija mora ispunjavati uvjete. Kao gradonačelnik, odgovoran sam za poštivanje zakona i ovaj projekt nije iznimka", poručio je, između ostalog, Kordić.
Vijećnica Gradskog vijeća Boška Ćavar u ranijem je razgovoru za Bljesak.info kazala kako će novi saziv Vijeća donijeti odluku o gradnji Mevlane, gradnji na kući nekadašnje vile obitelji Nardelli kao i neke druge bitne odluke.
''Koliko sam čula, Mevlana će se uvrstiti u prostorni plan i to je već dogovoreno. Što me raduje jer nemam nikakvog opterećenja treba li tu biti Mevlana ili ne. Ako je trebala neka bude ali će se zbog toga raditi neki drugi ustupci. Uskoro će građani znati i neka sami vide jesu li dobro uradili biranjem novog Gradskog vijeća'', kazala je tada Ćavar.