Prioriteti i brzina

Schmidt - vraćanje povjerenja javnosti je hitan prioritet političara

Christian Schmidt kaže da institucije BiH moraju djelovati efikasno i u punom kapacitetu kako bi rješavale i druge prioritete
Vijesti / Politika | 06. 02. 2024. u 11:16 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Christian Schmidt, na sastanku prijatelja zapadnog Balkana u Rimu govorio je o ključnim izazovima, priopćeno je iz Ureda visokog predstavnika (OHR) u Bosni i Hercegovini.

Ovom sastanku "Grupe prijatelja zapadnog Balkana" nazočili su i ministri vanjskih poslova Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Sjeverne Makedonije, Srbije, a teme su bile ekonomske perspektive i europske integracije regije.

Vraćanje povjerenja javnosti

Visoki predstavnik se također sastao s Alexanderom Schallenbergom, ministrom vanjskih poslova Austrije, Elmedinom Konakovićem, ministrom vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, kao i s Janom Marianom, zamjenikom ministra vanjskih poslova Češke Republike. Razgovarao je s njima o političkoj situaciji u BiH i regionu zapadnog Balkana.

Pročitajte još

Izjavio je da će otvaranje pristupnih pregovora biti jedinstvena prilika za Bosnu i Hercegovinu.

Vraćanje povjerenja javnosti u izborni sustav je hitni prioritet za organe vlasti u BiH. Stoga je potrebno u kratkom roku provesti reforme s ciljem poboljšanja integriteta izbora kako bi bila osigurana uspješna organizacija lokalnih izbora zakazanih za oktobar ove godine, kazao je Schmidt.

Efikasne institucije

Naglasio je da institucije BiH moraju djelovati efikasno i u punom kapacitetu kako bi rješavale i druge prioritete da bi BiH na proljeće mogla zvanično započeti pregovore o članstvu u Europskoj uniji.

Visoki predstavnik je zahvalio za produktivni razgovor tijekom sastanka, kao i za jačanje regionalnog opredjeljenja za pozitivne političke procese i za ostvarivanje zajedničkih ciljeva država zapadnog Balkana na njihovom putu ka integraciji u Europsku uniju.

Inicijativu "Prijatelji zapadnog Balkana" pokrenuli su 2023. godine Austrija, Hrvatska, Češka, Grčka, Italija, Slovačka i Slovenija kako bi bili ubrzani pristupanje Europskoj uniji i integracija regije.

Kopirati
Drag cursor here to close