Špirić
Sjednica o migrantima čeka se od šestog mjeseca!
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić tražit će da Vijeće ministara što prije dostavi informaciju Ministarstva sigurnosti o trenutnom stanju migrantske krize da bi se ispunio zaključak ovog doma od 11. lipnja prošle godine i održala plenarana sjednica posvećena ovom problemu.
Špirić je podsjetio da je na 7. sjednici Doma naroda 11. lipnja 2020. godine na njegov prijedlog usvojen zaključak da bude održana plenarna sjedeća o migrantskoj krizi, a materijal treba dostaviti Vijeće ministara, ali se to do danas nije desilo, a situacija se komplicira.
"Nije jasno i ne bih ulazio u to je li Ministarstvo sigurnosti pripremilo informaciju koju nam treba dostaviti Vijeće ministara. Imali smo razumijevanja i za kadrovske izmjene na čelu Ministarstva sigurnosti i izvanredne okolnosti zbog pandemije virusa korona, ali nakon pola godine zaista očekujemo taj izvještaj", kazao je Špirić u izjavi za Srnu.
Odbacio je prozivke kako u proračunu za prošlu godinu nisu predviđena sredstva za migrantsku krizu jer to smatra sporadičnim, a ne sustavnim djelovanjem.
"Očekujemo da u tom izvještaju za plenarnu sjednicu čujemo i koliko se novca izdvojilo putem međunarodnih organizacija, a koliko kroz proračun institucija BiH. Problem ilegalnih ulazaka migranata u BiH ne datira ni od jučer niti od prošle godine nego se komplicira od početka prošlog mandata i nije bilo nijedne sustavne mjere nego samo 'gašenja požara' koje nije riješilo ništa", rekao je Špirić.
Dodao je kako aktualni događaji u BiH upućuju na kreiranje kontroliranog kaosa, od migrantske krize, preko nabavke cjepiva i odgovora na pandemiju do stanja ekonomije i neuspješnih pregovora s Međunarodnim monetarnim fondom.
"Kada se ne postigne uspjeh u pregovorima s nekom od međunarodnih institucija nitko se ne pita koliko su realni uvjeti druge strane, nego se odmah traži krivac među nama i otvaramo nove sukobe koji nas ne vode nikud", smatra Špirić.
Istaknuo je kako bi mnogo korisnije bilo da se zajedno, unutarnjim snagama, potraži rješenje.
"Upravo bi s ove plenarne sjednice mogli ponuditi sustavne mjere, a ne da se otvaraju novi sukobi dok migrantska kriza eskalira u sigurnosni i humanitarni problem, a građani BiH jedini u Europi čekaju cjepivo protiv virusa korona", zaključio je Špirić.