Nema nade

Raguž u podcastu BLJESAK LIVE - Imamo daleko veću aferu od respiratora

Iako je HRS bio jedan od glavnih protivnika Vlade Fadila Novalića, gostujući u podcastu BLJESAK LIVE Raguž je istaknuo kako se ''boji da ćemo žaliti za tim vremenima''.
Vijesti / Politika | 27. 02. 2024. u 09:11 K.M. / Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Nema nade za Bosnu i Hercegovinu'', rekao je Slaven Raguž, predsjednik Hrvatske republikanske stranke i zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, gostujući u podcastu BLJESAK LIVE.

Iako je HRS bio jedan od glavnih protivnika Vlade bivšeg premijera Fadila Novalića, istaknuo je kako se ''boji da ćemo žaliti za tim vremenima''.

''Kad se formirala nova Vlada, ja sam govorio vidjet ćemo hoćete li vi kadrirati rodbinu ili sposobne, hoćete li raditi transparentno i po zakonu ili kao ovi do sada. Bojim se da ćemo mi žaliti za Fadilom Novalićem. Ako je netko bio protiv njega to je bio HRS, i u aferi respiratori, moje ratovanje s njim i njegovom Vladom je poznato. E kad ja takav kažem da bi mi mogli za njim žaliti, možete onda misliti kakva je nada sa ovim što su zasjeli sada i vode Vladu FBiH'', rekao je Raguž.

Dodao je kako je nova Vlada nastavila tamo gdje je stala prošla, te da se čak i ne pretvara da im je stalo, za razliku od one prethodne.

Afera veća od one s respiratorima...

Istaknuo je kako, uz aferu respiratori, BiH ima daleko veću aferu a to je ona oko BH gasa.

''Afera oko BH gasa je daleko veća od afere Respiratori, poduzeća koje nam nameće da kontrolira Južnu Interkonekciju. Samo oko 80 milijuna KM je isparilo. To su odradili najveći patrioti, jer tada je tom institucijom gospodarila Stranka demokratske akcije, a podržali su ih ispred HDZ-a. U međuvremenu se dogodila i Ukrajina, to netko mora kontrolirati, i to je namirisala klika iz HDZ-a, i njima su bitni tenderi. Što su dali Autoceste Federacije, tamo su veći novci, također idu kroz jedinice lokalne samouprave. Kao njima se odjednom probudio domoljubni duh, iako su ranije podržali taj isti zakon. Njima su u prvom planu javne nabavke i kadriranje rodbinsko stranačkog kadra u ta nova poduzeća'', rekao je Raguž.

Istaknuo je kako je još prije četiri godine Zdenko Ćosić najavio osnivanje Javnog plinarskog poduzeća, no još uvijek takvo poduzeće nije registrirano.

''Ne znam kako su ga nazvali, ali nisu ga registrirali, šta su čekali. Da je njima to u interesu oni bi davno krenuli u realizaciju toga. Njima to nije interes'', naveo je.

Kozmetičke izmjene

Po pitanju europskog puta Bosne i Hercegovine, Raguž je mišljenja kako će se lideri dogovoriti samo kozmetički, odnosno da zadovolje formu prema Međunarodnoj zajednici.

''Ići će se u kozmetiku za zadovoljavanje forme, kao neće oni iz Međunarodne zajednice to vidjeti. Tehničke izmjene Izbornog zakona, ako ne nametne Christian Schmidt, to neće nitko usvojiti'', naveo je.

Naveo je kako podaci nevladinog sektora govore da preko 50 posto izabranih dužnosnika u federalnom Parlamentu ne bi bilo izabrano da nije bilo malverzacija pri izbornom procesu. Na upit isplati li se uopće izlaziti na izbore, ističe kako ne isplati, te da vladajućima nije u interesu da se išta mijenja.

Po pitanju Izbornog zakona navodi kako nije optimist, ali da nada uvijek postoji.

Izdajnici u političkim korupsima

''U razgovorima koje sam ja osobno imao s određenim predstavnicima bošnjačkog političkog establishmenta, spremni su razgovarati, no pritisak koji se radi s izvorištem iz SDA, proglasit će ih izdajnicima. To je cijela medijska sarajevska mašinerija koja će udarati po njima. Stoga sam ih i pitao, ako sam ja spreman biti izdajnik u našem političkom korpusu, što vi niste spremni na isti? Dovedeno ja to na razinu da je postalo nacionalno pitanje Bošnjaka, uskraćivanje prava drugima. To je ono što će ovu zemlju dovesti do propasti, ako nastavim samo podapinjati jedni drugima'', rekao je.

Naveo je kako je činjenica da su Hrvati ustavno zakonski neravnopravni, da se političkim malverzacijama biraju predstavnici i ako se to ne riješi da ova zemlja nema budućnost.

''Gdje je tu iskrenost namjera? Nismo ništa konkretno dobili ni sa Željkom Komšićem, ali ni s Draganom Čovićem, kad je on bio član Predsjedništva. Ovdje su stvari načelne prirode, ne možemo identificirati Hrvate s politikom koju personificira Dragan Čović. Jer ta politika ima cijenu, i ja ne radim ništa ako mene nema tu. To je nekonzistentna politika koja ima svoju cijenu'', rekao je i dodao kako je razlika između HRS-a i HDZ-a u tome što HDZ živi od hrvatske neravnopravnosti, a HRS se bori da tu neravnopravnost riješi.

Čitav podcast pogledajte OVDJE.

Kopirati
Drag cursor here to close