RS raste?
Stevandić: Bošnjaci ne znaju šta znači kompromis
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Nenad Stevandić, rekao je da je Republika Srpska, 33 godine poslije potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma ''jača, veća i samostalnija'', dok je BiH ''država bez zajedničkih vrijednosti koja bez nametanja sa strane ne bi mogla funkcionirati ni dana''.
Više BiH nego u Daytonu
"Ako gledate samo broj formalnih ili nametnutih institucija na razini BiH, onda možda možete izvesti zaključak kako je sada više BiH nego u Daytonu. Međutim, neka država je jaka onoliko koliko može funkcionirati", rekao je Stevandić za Nezavisne novine.
Naveo je kako nisu stvorene nikakve zajedničke vrijednosti koje vežu narode u BiH te da je razlog tomu ''što Bošnjaci ne znaju što znači kompromis, jer nisu nikada imali priliku da ga iskuse''.
"Oduvijek imaju pomoć Zapada u ugrožavanju drugih jer to korespondira s geopolitičkom agendom. Pravo s tim nema nikakve veze", napomenuo je Stevandić.
Rekao je kako je pozicija Republike Srpske posljednjih nekoliko godina otežana zbog sankcija njenom rukovodstvu, ali i financijskih sankcija institucijama, određenim poduzećima, a time i građanima, ali čak i u takvim uvjetima Srpska funkcionira normalno, prenijela je Srna.
Moćni prijatelji
"Ali, ta vremena sankcija ne mogu trajati predugo. Srpska u ovom trenutku ima podršku moćnih prijatelja koje na samom početku nije imala. Rusija, ali i Kina u Vijeću sigurnosti UN pokazuju da svijet odavno nije unipolaran. I u samoj EU postoje države koje smatramo svojim prijateljima, a koje, zapravo, samo štite međunarodno pravo", naglasio je Stevandić.
Stevandić je istaknuo da je suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku pred Sudom BiH politički montiran proces, te da se protiv političkog suđenja moguće boriti samo političkim odlukama.
"I ovaj put smo imali odgovor u slučaju da pokušaju svrgnuti legitimnog i legalnog predsjednika Republike Srpske", naveo je Stevandić.
Dodao je kako se u Sarajevu ne sudi Dodiku kao građaninu već predsjedniku koji po Ustavu predstavlja Republiku.
"Ako popustimo sada, više nijedan predsjednik neće smjeti da potpiše zakon koji usvoji Narodna skupština, a da prije toga ne pita Veleposlanstvo SAD", naglasio je Stevandić.