Rezime
Što je urađeno u 2021. i kada će biti okončana blokada države?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na kraju smo godine koju su obilježile blokade državnih institucija. Reforme u zastoju, zakoni na čekanju. Kakvi su rezultati rada i koliko je ono što je urađeno bilo u interesu građana?
Kada je bivši visoki predstavnik Valentin Inzko na kraju mandata donio odluku da iskoristi bonske ovlasti i nametne dopune Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine kojima se zabranjuje poricanje genocida, počela su intenzivna nadigravanja političkih igrača.
Rezultat - za pola godine nije usvojen nijedan zakon u parlamentarnoj proceduri. No, posljedice neodgovornosti domaćih dužnosnika snosili su građani BiH iz čijih su džepova uredno isplaćivane enormno visoke plaće i ostale naknade onima koji nisu radili ništa u javnom interesu.
Zakoni o VSTS-u, sudovima i javnim nabavkama su prioriteti na europskom putu BiH, ali nisu za državne parlamentarce iz Republike Srpske. Naprotiv.
Entitetski Parlament u Banjaluci je učinio i korak nazad u pravcu vraćanja nadležnosti, što profesor filozofije Miodrag Živanović ocjenjuje velikom farsom.
Rješenja, tvrdi, nema, jer dva i pol desetljeća imamo populistički uređenu državu, u kojoj se sve rješava vaninstitucionalno i nitko nikome ne mora da odgovara.
Dok su političke tenzije na samom vrhuncu, konsenzus i kompromis oko gorućih pitanja nisu ni na vidiku. Za to vrijeme građаni naše zemlje gotovo svakodnevno se bore s konstantnim poskupljenjima, neizvjenošću plaća i mirovina, nezaposlenošću. Jedino što je izvjesno su plaće i naknade nositelja vlasti.
Nije poznato kada će blokada države, koja je krenula iz Banjaluke nakon nametanja izmjena Kaznenog zakona, biti okončana. Poznato je da će srpski predstavnici u Parlamentu, Vijeću ministara i Predsjedništvu BiH, ipak, nastaviti da primaju plaće i naknade. Za prethodnih pet mjeseci nerada oni su ukupno dobili oko pola milijuna maraka iz državne kase.