Pozicije i opozicije

Što se trese u Domu naroda?

Predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, Dragan Čović, rekao je da ovaj dom proteklih deset sjednica radi bez bilo kakve koordinacije partnera u vlasti…
Vijesti / Politika | 13. 11. 2024. u 10:00 R.I. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Srpski izaslanik u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je kako je sada potpuno jasno zašto je Želimir Nešković povukao Zakon o Ustavnom sudu BiH.

"On je u stvari odustao od rješavanja tog vitalnog pitanja za srpski narod i Republiku Srpsku, kako bi dobio kompenzaciju i podršku od bošnjačkog naroda za preglasavanje Srba", napisao je Kovačević na društvenoj mreži X.

Manjinska volja

Kovačević je istaknuo da je Nešković time odabrao da ''kao izraz manjinske volje srpskog naroda, uz podršku i nametanje većinske volje bošnjačkog naroda, ruši većinsku volju srpskog naroda''.

"Mi iz SNSD-a tako nešto nikada nećemo podržati!", poručio je Kovačević.

Nešković (SDS) je pak rekao da je rano govoriti o rekonstrukciji Kolegija ovog doma, ali da se odluke mogu donositi i na drugačiji način.

"Jasno je svima da se može i na drugačiji način razgovarati u okviru Doma naroda, parlamenta BiH i da se mogu donositi odluke na drugačiji način, pogotovo ako dođe do profiliranog točno određenog načina djelovanja ove grupe koja je na sjednici glasala na ovakav način", rekao je Nešković, na čiji prijedlog je, usprkos protivljenju većeg dijela Kluba srpskih izaslanika, usvojeno imenovanje stalnih komisija Doma naroda i zajedničkih povjerenstava oba doma Parlamentarne skupštine.

Odgovori

Nešković je istaknuo da su prošla dva mjeseca otkako je Nenad Vuković iz PDP-a preuzeo mandat u Domu naroda i da treba preuzeti i svoje obveze.

Dodao je kako je neozbiljno da izabrani delegat u Domu naroda ne obavlja dužnost u punom kapacitetu.

Kovačević pak smatra da nakon sjednice postoji mogućnost da ''većinska volja bošnjačkog naroda s manjinom iz srpskog naroda i manjinom iz hrvatskog naroda želi determinirati odnose u BiH''.

"Ako nas pitate mi mislimo da je to jako loše i da daytonska BiH nije zamišljena ni predviđena da funkcionira na takav način, ni Dom naroda nije zamišljen da funkcionira na takav način", istaknuo je Kovačević te dodao kako ćemo ''političke odgovore imati u narednom periodu''.

Nametanje s Bošnjacima

"Srpski narod u BiH i narod Republike Srpske rekao je da smo mi predstavnici većinske volje, ali je za predstavnike SDS-a i PDP-a ono što misli srpski narod nebitno, za njih je bitno šta misli bošnjački narod jer su zajedno s predstavnicima bošnjačkog naroda nametnuli tko će biti u zajedničkim komisijama Parlamentarne skupštine i stalnim povjerenstvima Doma naroda", dodao je Kovačević.

Istaknuo je kako je izaslanik Kemal Ademović bio suzdržan, dodajući da ni to ne bi promijenilo stanje te da Ademović nije podržao one stranke s kojima zajedno čini Vijeće ministara.

"To su novonastale okolnosti i vidjet ćemo na koji način ćemo politički odgovoriti na te stvari. Mi nikada nismo bili spremni da radimo takve stvari i da sudjelujemo u takvim projektima protiv većinski iskazane volje srpskog naroda i stvari tu trebaju biti potpuno jasne", rekao je Kovačević i naveo kako je očigledno ''da oni danas imaju kombinaciju kako mogu donositi odluke bez poštovanja većinske volje srpskog naroda i većinske volje hrvatskog naroda u BiH''.

Bez koordinacije partnera

Predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, Dragan Čović, rekao je da ovaj dom proteklih deset sjednica radi bez bilo kakve koordinacije partnera u vlasti i da će se morati razgovarati o tome kako dalje.

Čović je rekao da je 30 od 57 točaka dnevnog reda sjednice Doma naroda bilo bez bilo kakve koordinacije partnera u vlasti.

"Od 57 točaka dnevnog reda, jedna trećina je bila sa parlamentarnom većinom koju smo nekada davno postavili ovdje, a sve drugo je bilo stvar osobnog osjećaja pojedinih izaslanika", rekao je Čović i dodao kako pozicija u BiH već dugo ne postoji.

"Ne treba kriti probleme, a je li netko prešao u neku drugu klupu - to ne znam", rekao je Čovići dodao kako ''test izvršne vlasti nije položen".

Čović nije želio komentirati izjavu hrvatskog izaslanika Ilije Cvitanovića da je "došlo njegovih pet minuta".

Cvitanovićeva ruka

''I danas (utorak, op.a.) je makar za 20 točaka bilo 15 ruku 'za'. Ne vidim potrebu da špekuliram, ali moram konstatirati da je potpuni zastoj u radu i da moramo nešto raditi kada je EU u pitanju. Ovaj mjesec moramo za to da iskoristimo", zaključio je Čović.

Cvitanović, s kojim je, kako je potvrdio Safet Softić SDA razgovarala i poručila mu kako treba definirati svoju poziciju, rekao kako će rasplet ovisiti o njemu.

''Evo došao je trenutak da bude do mene. Koalicija koja je napravila Vijeće ministara nema većinu, već će ovisiti o mojoj ruci'', kazao je Cvitanović.

''Ja nosim političku odgovornost kad je u pitanju BiH i njen europski put, i sve ono što je bitno za sve narode i građane u BiH. Tako sam neke stvari često podržavao, a danas sam podržao kolege iz opozicije koji dolaze iz RS da budu zastupljeni u povjerenstvima oba doma Parlamenta BiH, sukladno njihovom izbornom rezultatu. Što će vrijeme donijeti vidjet ćemo. Nikakve špekulacije, ja nisam osobno ambiciozan na taj način da bih negdje sjeo, već želim da budemo poštovani i cijenjeni kao stranka i da se cijeni naš izborni rezultat. Uvijek odgovorno uz svoj narod i za svoju državu. I na onoj drugoj strani, koja je opozicija ima toliko politika koje su meni neprihvatljive, tako da u ovom trenutku stvarno bi bilo špekuliranje nagovještavati bilo kakvu novu većinu u Domu naroda BiH'', kazao je Cvitanović.

Kopirati
Drag cursor here to close